Chudá Praha: Lidé - Místa - Instituce (1781-1948)

Chudá Praha: Lidé - Místa - Instituce (1781-1948) https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512705/bmid_chuda-praha-lide-mista-instituce-17-vTZ-512705.jpg 5 14 4

Praha, jak ji neznáte. Chudá Praha. Víte, kde byste našli Fišpanku, Bílý hrad nebo Arizonu? Jaké služby poskytoval hotel Kandelábr, kdo byl otec chudých a jak se žilo v nouzových koloniích? Město netvoří jen panovnická sídla, šlechtické paláce, honosné měšťanské domy a vznešená církevní architektura. K výrazu města a jeho atmosféře přispívají neméně jeho chudí. Chudoba má nezanedbatelný etický i estetický rozměr a dalekosáhlé celospolečenské dopady. Publikace Chudá Praha přináší pohled na chudobu ve městě v 19. a zejména v první polovině 20. století z několika perspektiv. Historický obrazový materiál, především fotografie a tisky přibližují strategie přežívání nemajetných vrstev, zachycují dnes již neexistující místa s chudobou spojená a seznamují s institucemi chudinské a sociální péče, jak se formovaly od josefínských dob. Vložený anglický překlad textů.... celý text

Denny456
22.04.2024 4 z 5

Hezká kniha, převážně fotografická, ale texty jsou uměřené a postačují. Je vidět, že to je knižní verze výstavy, ale to je dobře. Výstava si krásnou knihu zasloužila.

Lenka4
22.12.2023 5 z 5

Smutné je, že pokud by chtěl někdo sepsat knihu Chudá Praha dnes, našel by také hodně materiálu.

ondras666
13.11.2023 5 z 5

Spousta informací o místech, kde běžně chodíme. A spousta fotek. Moc pěkně provedené.

Gurtha
08.09.2023 5 z 5

Skvělá kniha, navazuje na stejnojmennou výstavu a uspořádáním informací mi přišla snad ještě lepší. Každá kapitola je uvedena velice hutně a hlavně srozumitelně napsaným úvodem, na který navazuje řada krásných fotografií, jejichž popisky mnohdy obsahují další cenné informace.
Doporučuji všem co se zajímají o historii Prahy, sociální otázky nebo třeba jen rádi nahlédnou do minulosti.

Praha historie měst, obcí a regionů

2020  88%Zmizelá Praha - Vesnice, usedlosti a dvory: Levý břeh Vltavy
2023  96%Chudá Praha: Lidé - Místa - Instituce (1781-1948)
2023  100%Zmizelá Praha: Vesnice, usedlosti a dvory: Pravý břeh Vltavy

Kniha Chudá Praha: Lidé - Místa - Instituce (1781-1948) je v