Choďte do celého sveta

Choďte do celého sveta https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472385/mid_chodte-do-celeho-sveta-M0V-472385.jpg 5 2 1

Kniha rozhovorov s piatimi slovenskými biskupmi pôsobiacimi v zahraničí. Predstavíme vám životný príbeh a pôsobisko Milana Lacha (USA), Ladislava Hučka (Česká republika), Vladimíra Feketeho (Azerbajdžan), Mariána Pacáka (Kanada) a Milana Šášika (Ukrajina).

Literatura faktu Náboženství Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Postoj Media

Choďte do celého sveta , 2018

Starmoon
07.10.2023 5 z 5

Solídne zoskupenie rozhovorov, ktoré šli do šírky i do hĺbky, do minulosti i (knižnej) prítomnosti respondentov, konkrétne piatich biskupov slovenského pôvodu pôsobiacich v zahraničí. Samozrejme, že medzičasom (ako sa to pri knižných rozhovoroch stáva) sú už mnohé osobné i geopolitické veci inak, knižka však i tak má čo ponúknuť. Keďže väčšina z tejto pätice sú gréckokatolíci a autori s nimi rozoberali aj príslušnosť k danej denominácii a veci s tým súvisiace, viackrát som cítila istú hrdosť, aká je táto náboženská menšina čiperná, životaschopná, hoc stále ohrozovaná nízkym počtom svojich členov. Trochu ma rušilo, že priestorov pre jednotlivých dušpastierov nebol symetrický (rozumej, niekomu sa ušlo temer sto strán, iný mal cca 30), ale budiš. Inak autori odviedli skvelú prácu, najmä Imrich Gazda (zrejme nielen preto, že je brilantný cirkevný analytik, ale i pre svoj vranovský pôvod, vďaka čomu trebárs situácii a reáliám spomínaných gréckokatolíkov rozumie viac než jeho síce teoreticky podkutí, no predsa len praxe menej znalí kolegovia).