Chléb vezdejší

Chléb vezdejší https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138920/bmid_chleb-vezdejsi-Gd5-138920.jpg 2 1 1

Příběk chlapce Kaje o jeho radostném i bolestném mládí.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Čin

Det daglige Brød , 1932

HáMaPé
07.10.2021 2 z 5

Obsáhlý román, ve kterém jsou dopodrobna vykresleny postavy, doba i prostředí. Do závěru knihy jsem si nemohla zvyknout na styl, jakým je kniha psána - přímé řeči jsou plné teček, hm, ...e... Působí to trochu těžkopádně.
Celkově na mě kniha působila smutným dojmem. Otec a jediný živitel rodiny je vyhořelý, životem zklamaný člověk. Po ztrátě statku se snaží živit jako obchodní zástupce, později obchodník, ale nehodí se na to. Neumí jednat s lidmi. Jeho žena matka čtyř dětí je dětinská, líná a hloupá (možná se takovou stala až změnami po porodech). Je absolutně závislá na svém muži, kterého bezmezně obdivuje. K dětem má neutrální až negativní vztah. I když finanční prostředky jsou hodně napnuté, paní domu má služebnou, která se stará o děti i domácnost. Kaj přijde na svět po dlouhém vyčerpávajícím porodu, který oba jen tak tak přežijí. Od mimina to je nechtěný zlý kluk. Jediní lidé u níž nalézá oporu jsou služebná a babička, která se brzy po porodu k rodině přistěhuje. Kaj je hodně živý kluk s obrovskou fantazií, který nikdy nepoznal teplo rodinného krbu. Výchovné chyby rodičů vrcholí umístěním Kaje v ústavu pro chlapce se zlodějskou a násilnou minulostí.

Autorovy knížky

Carl Hendrik Knuth Becker