Chlapci od Hronu

Chlapci od Hronu https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180519/chlapci-od-hronu-180519.jpg 1 1 1

Turlogh
04.03.2021 1 z 5

Velmi zmatený a velmi propagandistický románek o partyzánech v jeskyni u Hronu. Podporuje je místní rodina Čilíkových. Není dána jasná dějová osa, román začíná v roce 1935, pak přeskok na rok 1938, vyhnání Čechů ze Slovenska, hlavní část románu se odehrává v zimě roku 1944. Partyzáni běhají zběsile z jedné akce do druhé, bez nějakého jasného cíle a souvislosti, podobně se náhle a zpravidla odnikud vynořují Němci, autor viditelně nepříliš schopný souvislého dějového líčení. (Bohužel mám od něho k přečtení ještě jednu knihu, už teď se toho zážitku obávám...) Němci jsou tam vylíčeni jako absolutní svině, což by až tak nevadilo, ale partyzáni jsou pro změnu jak matky Terezy. Zajaté Němce přece nemohou zastřelit, to by jako nešlo, zrádci a vrahové z gard ti také nemohou být zastřeleni, protože jeden z nich byl kdysi členem rodiny Čilíkových... Tak takhle by to ti partyzáni asi nevyhráli. Nakonec, dva hlavní padouchy musí v lese pod jeskyní držet pes, tak dlouho, až ti dobráci zmrznou. A tím je vše dokonáno! Prostě fraška. Ta jedna hvězda je za ucházející ilustrace a za jméno jednoho z partyzánů - Jardy, jo a taky ještě za kladnou zmínku o skautu. Howgh.

Pavel Kutný
česká, 1900 - 1980