Chcel by byť Boh kresťanom?

Chcel by byť Boh kresťanom? https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496492/bmid_chcel-by-byt-boh-krestanom-PYy-496492.jpg 4 1 1

Autor publicistickým štýlom odkrýva pozadie vzniku biblických príbehov. Provokuje čitateľa zamyslieť sa nad teoretickými východiskami judaizmu, kresťanstva a islamu. Porovnáva náboženskú teóriu s praxou. Titul, hoci sa zaoberá vážnou témou, sa číta ako detektívka. Popri odkrývaní dôvodov a súvislostí vzniku biblických textov je prínosom predovšetkým hľadanie odpovedí na aktuálne témy vnášané v posledných rokoch do slovenskej spoločnosti, akými sú napríklad zmluva o duchovnej službe v ozbrojených silách a zboroch, zmluva o práve uplatňovať si výhradu vo svedomí a ďalšie témy vychádzajúce zo slovenskej reality.... celý text

c2h5oh
01.07.2022 4 z 5

Táto kniha bola mojim prvým uceleným informačným prameňom, ktorý ma postupne "vyargumentoval" z mojej kresťanskej viery a započal moju cestu racionálneho pohľadu na náboženské tvrdenia.

Kniha od slovenského autora J. Krška je formátu A4 a ponúka na 284 stranách (v bežnom knižnom formáte by to bolo takmer 600 strán) veľmi pútavé a informačne bohaté čítanie.

V prvej časti nazvanej Teoretické východiská vysvetľuje autor faktické nezrovnalosti a vedecky vyvrátené tvrdenia Starého i Nového zákona, protirečenia jednotlivých evanjelií a uvádza príklady takmer identických mýtov, ktorých napísanie predchádzalo vytvoreniu Biblie, a tiež porovnáva príbehy s príbehmi zo slovanských ľudových rozprávok.

Druhá časť podrobne analyzuje morálny vzor kresťanstva a jeho temné časy nie len v minulosti (inkvizícia, križiacke výpravy, pápežské nechutnosti atď.), ale ako Slovák súčasnej doby sa zameriava aj na aktuálne problémy ako ženský fenomén v cirkvi, sexuálne zneužívanie detí, strach z homosexuality či sloboda svedomia.

V poslednej kapitole sa zamýšľa nad vplyvom kresťanstva pri budovaní západnej civilizácie. Dozviete sa, ako to bolo s brzdením vedeckého pokroku, temným stredovekom, prenasledovaním voľnomyšlienkárov či pokrokových vedcov, alebo ako sa postupne prebojovalo kresťanstvo do pohanského života starých Slovanov.

kritika náboženství

Autorovy knížky

Jozef Krško
slovenská
2012  80%Chcel by byť Boh kresťanom?