Zelňačka

Zelňačka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45541/bmid_zelnacka-bdM-45541.jpg 4 206 50

Humorná kniha o setkání dvou podivínských bláznivých ochmelků s technicky vyspělým a suchopárným „ufonem“ Hmotou. Text doplňují ilustrace Vladimíra Renčína. Ke dvěma starým Bourboňanům, kteří vzdorují příchodu moderních vymožeností do rodné vsi, zavítá mimozemšťan z planety, kde neexistuje radost ze života a jeho prostých darů. Výměnou za zelňačku, rajský požitek pro racionální obyvatele vzdáleného Oxu, plní staříkům různá pošetilá přání, čímž jim pouze komplikuje život. Ani návrat milované nebožky ženy, ani příval zlaťáků neulehčí oběma kumpánům v jejich starostech. Za rozpadajícími se barabiznami staříků se má budovat zábavní park - jako by nestačilo, že je cizáčtí "chalupáři" už tak dost obtěžují svou hlučnou přítomností. Dědové se mají přestěhovat do domova důchodců, a to je představa, se kterou se nemohou smířit... Část nákladu brožovaná.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

La soupe aux choux , 1980

Le Chat
22.09.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky filmovému zpracování a rozhodně nelituji. Kniha doslova voní dobrou zelňačkou a pohladí po duši. Určitě jsem ji nečetla naposledy.

Janadvorackova
03.09.2019 1 z 5

Po třetině jsem už netušila, co poslouchám.
Nedokázala jsem odhalit příběh, bohužel.

rajen
30.12.2018 4 z 5

Jedna z dalších knih, které bych nebýt výzvy nečetla. Popravdě mi ale trvalo dlouho než jsem se začetla, úvod je z mého pohledu takový dlouhý a nezáživný, i když jsou tam už snahy o hodně černý humor. Ten opravdově přichází až s příchodem Hmoty a to už jsem se bavila doopravdy a knihu četla se zájmem a těšila se na ni. Až po dočtení jsem zjistila, že byl podle ní natočen film, ten jsem neviděla, ale jestli na něj narazím, asi se podívám. Takže pro ty, co budou knihu číst, tak radím jen vytrvejte, pokud vás nevezme hned od začátku, pak se určitě pousmějete, ne-li zařehtáte nahlas.

coquus
29.10.2018 4 z 5

Vtipně napsaná kniha, z níž se šíří nejen vůně zelňačky, ale hlavně laskavý humor a nadhled. Dva staromódní dědci, kteří se pranic nestarají o zrychlený běh světa, šíří svůj pohodový přístup k životu až do vesmíru.

Strnady095
24.10.2018 4 z 5

vždy když čtu, jdu si ji uvařit...nádherná francouzská pohoda :-)

Damato
27.09.2018 5 z 5

Tohle jsem potřebovala jako sůl. Četba tak akorát na začínající podzim. Bavilo mě to od první stránky a dostala jsem nehoráznou chuť na poctivou babiččinu zelňačku. A to už vůbec nemluvím o rozjímání nad vínem- jak je ten svět najednou hezký a pohodový.... škoda, že dočtením poslední stránky se kniha zavře, vyjdete z domu a pocit z toho, že je něco dokonalé je fuč a zas se objeví něco, co je špatně. Ach jo.

pepa4081
31.08.2018 4 z 5

Radovat se z drobností obyčejného života, o to se snažím, čím dál víc, a ti dva dědové to zvládli mistrně. Sci fi, o setkání dvou starých venkovanů s jinou civilizací příjemně pobaví a mezi řádky i donutí zamyslet se, jestli stálý pokrok je opravdu tak důležitý. Jazyk knihy je příjemně jadrný a po dlouhé době jsem se setkal s krásnými slovy jako bzdít nebo štít. Doporučuji.
Velmi uspokojivé.

slawa.cap
19.07.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Vím, že je film s Funesem, ale nikdy jsem ho neviděl. Trochu jsem nevěděl co čekat, snad jen že je to komedie. Při čtení jsem se neuvěřitelně bavil a chvílemi se těšil na to až budu nevrlej důchodce. Kniha je plná jak inteligentního, tak jednoduššího humoru. Je v ní dost alkoholu a trochu erotiky, převážně slušná, ale s pár peprnými výrazy ve správný okamžik. Je plná zvratů a a nečekaných událostí.
Stejně jako u knihy která je psaná s opravdovou lehkostí a nadhledem mě pobavil i dovětek o barvách humoru. Po poslechu nevím, jestli chci někdy vidět i film.

mazlak
15.06.2018 4 z 5

Pěkné a oddechové čtení. Hned ne začátku jsem začal vybavovat i filmové zpracování, ale knize se to opět nevyrovnalo.

jerisno
23.02.2018 5 z 5

Okolo téhle útlé knížečky jsem chodil několik let s odhodláním si ji "někdy" přečíst. Mezitím jsem zhlédl francouzské filmové zpracování i českou televizní mutaci. Na knihu však došlo až v závěru loňského roku a určitě nezklamala. Dostalo se mi všeho, co jsem očekával. Laskavého humoru, typicky francouzských reálií, hektolitrů vypitého vína, spousty zemitě upřímných pšouků, receptu na zelňačku i trochu té sci-fi (můj hlavní čtecí obor). Velká spokojenost.

Lavin
14.02.2018 5 z 5

Tohle je má oblíbená kniha. Četla jsem ji dvakrát a vždy s chutí.

Marfiel
07.01.2018 5 z 5

Tuhle knížku miluju. V dnešní uspěchané době je to balzám na duši začíst se do jejích řádků. Hned má člověk chuť uvařit si dobrou zelňačku a pak se sklenkou vína jen tak mlčky sedět a pozorovat hvězdnou oblohu...

Netopyr07
29.12.2017 5 z 5

Výborná oddechovka, ten jazyk :-)) Zhruba ve třetině knihy mi došlo, že jsem "kdysi" viděla film z Funesem a tím druhým :-) Knížka je bezva!

Whisky
20.08.2017 5 z 5

Napřed jsem se nějak nemohla začíst - popis zániku venkova a noví lufťáci,k tomu se pomalounku rozjížděl příběh obou dědů - a už mě chytl její humor a od památného večera,kdy se dědulové na lavičce překonávali ve svých "projevech" jsem se od ní nemohla odtrhnout.Krásné čtení !

DuncanIdaho
02.06.2017 3 z 5

Od knihy jsem očekával víc. Podle hodnocení jsem očekával více humorných pasáží. Opravdu vtipné však byly jen tři. Čtení je sice lehké a oddechové, ale není až tak humorné. Kdo chce přečíst pohodovou knihu s nenáročným textem, je tato kniha dobrá volba.

Hanka_Bohmova
14.02.2017 3 z 5

Rozumím, proč se tahle kniha líbí někomu jinému, ale mě humor obou pánů převážně míjel a popis zdegenerovaného okolního světa působil nepříjemně přehnaně.

jiri0728
13.10.2016 3 z 5

Satirický román, který bohužel občas pálí slepými náboji. Toho staromilství je až příliš a výborné momenty (obživnutí Franciny) střídají pocity trapnosti (některé dialogy s Hmotou a hlavně závěr). Co ale opravdu nelze Falletovi upřít je vypravěčský talent a nápadité slovní obraty.

feex8
05.07.2016 4 z 5

Vyborná kniha! Krasna situacna komika, vyborny rozpravacsky talent autora. Urcite odporucam kazdemu, kto dokaze pochopit medziriadkove citanie a uziva si jemne nuansy textu. Nadherne vyuzivane protiklady a jazykove hracky. Je to taka zelnacka pre dusu. Najviac ma pobavil asi dedusko c/a nemci. Clovek si hned oblubi postavy aj sposob, akym je kniha písana.
Urcite odporucam

Moje hodnotenie: 85 %.

edith79
14.06.2016 5 z 5

Ještě teď se směju. Krásně laskavá a vtipná knížka o dvou starých ochmelcích s velkým srdcem. Často se mi stalo, že jsem vyprskla nebo se musela nahlas smát. Tahle knížka je jako pohlazení.

jprst
02.06.2016 4 z 5

Jedna z knih dobrých pro dny, kdy je člověku ouvej.

humor zfilmováno francouzská literatura

Autorovy knížky