Zelňačka

Humorná kniha o setkání dvou podivínských bláznivých ochmelků s technicky vyspělým a suchopárným ufonem Hmotou. Text doplňují ilustrace Vladimíra Renčína. Ke dvěma starým Bourboňanům, kteří vzdorují příchodu moderních vymožeností do rodné vsi, zavítá mimozemšťan z planety, kde neexistuje radost ze života a jeho prostých darů. Výměnou za zelňačku, rajský požitek pro racionální obyvatele vzdáleného Oxu, plní staříkům různá pošetilá přání, čímž jim pouze komplikuje život. Ani návrat milované nebožky ženy, ani příval zlaťáků neulehčí oběma kumpánům v jejich starostech. Za rozpadajícími se barabiznami staříků se má budovat zábavní park - jako by nestačilo, že je cizáčtí chalupáři už tak dost obtěžují svou hlučnou přítomností. Dědové se mají přestěhovat do domova důchodců, a to je představa, se kterou se nemohou smířit......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17113/zelnacka-XAU-17113.jpg 51

La soupe aux choux (1980)

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Jota

rajen
30.12.2018

Jedna z dalších knih, které bych nebýt výzvy nečetla. Popravdě mi ale trvalo dlouho než jsem se začetla, úvod je z mého pohledu takový dlouhý a nezáživný, i když jsou tam už snahy o hodně černý humor. Ten opravdově přichází až s příchodem Hmoty a to už jsem se bavila doopravdy a knihu četla se zájmem a těšila se na ni. Až po dočtení jsem zjistila, že byl podle ní natočen film, ten jsem neviděla, ale jestli na něj narazím, asi se podívám. Takže pro ty, co budou knihu číst, tak radím jen vytrvejte, pokud vás nevezme hned od začátku, pak se určitě pousmějete, ne-li zařehtáte nahlas.

coquus
29.10.2018

Vtipně napsaná kniha, z níž se šíří nejen vůně zelňačky, ale hlavně laskavý humor a nadhled. Dva staromódní dědci, kteří se pranic nestarají o zrychlený běh světa, šíří svůj pohodový přístup k životu až do vesmíru.

Strnady095
24.10.2018

vždy když čtu, jdu si ji uvařit...nádherná francouzská pohoda :-)

Damato
27.09.2018

Tohle jsem potřebovala jako sůl. Četba tak akorát na začínající podzim. Bavilo mě to od první stránky a dostala jsem nehoráznou chuť na poctivou babiččinu zelňačku. A to už vůbec nemluvím o rozjímání nad vínem- jak je ten svět najednou hezký a pohodový.... škoda, že dočtením poslední stránky se kniha zavře, vyjdete z domu a pocit z toho, že je něco dokonalé je fuč a zas se objeví něco, co je špatně. Ach jo.

pepa4081
31.08.2018

Radovat se z drobností obyčejného života, o to se snažím, čím dál víc, a ti dva dědové to zvládli mistrně. Sci fi, o setkání dvou starých venkovanů s jinou civilizací příjemně pobaví a mezi řádky i donutí zamyslet se, jestli stálý pokrok je opravdu tak důležitý. Jazyk knihy je příjemně jadrný a po dlouhé době jsem se setkal s krásnými slovy jako bzdít nebo štít. Doporučuji.
Velmi uspokojivé.

slawa.cap
19.07.2018

Poslouchal jsem jako audioknihu. Vím, že je film s Funesem, ale nikdy jsem ho neviděl. Trochu jsem nevěděl co čekat, snad jen že je to komedie. Při čtení jsem se neuvěřitelně bavil a chvílemi se těšil na to až budu nevrlej důchodce. Kniha je plná jak inteligentního, tak jednoduššího humoru. Je v ní dost alkoholu a trochu erotiky, převážně slušná, ale s pár peprnými výrazy ve správný okamžik. Je plná zvratů a a nečekaných událostí.
Stejně jako u knihy která je psaná s opravdovou lehkostí a nadhledem mě pobavil i dovětek o barvách humoru. Po poslechu nevím, jestli chci někdy vidět i film.

mazlak
15.06.2018

Pěkné a oddechové čtení. Hned ne začátku jsem začal vybavovat i filmové zpracování, ale knize se to opět nevyrovnalo.

jerisno
23.02.2018

Okolo téhle útlé knížečky jsem chodil několik let s odhodláním si ji "někdy" přečíst. Mezitím jsem zhlédl francouzské filmové zpracování i českou televizní mutaci. Na knihu však došlo až v závěru loňského roku a určitě nezklamala. Dostalo se mi všeho, co jsem očekával. Laskavého humoru, typicky francouzských reálií, hektolitrů vypitého vína, receptu na zelňačku i trochu té sci-fi (můj hlavní čtecí obor). Velká spokojenost.

Lavin
14.02.2018

Tohle je má oblíbená kniha. Četla jsem ji dvakrát a vždy s chutí.

Marfiel
07.01.2018

Tuhle knížku miluju. V dnešní uspěchané době je to balzám na duši začíst se do jejích řádků. Hned má člověk chuť uvařit si dobrou zelňačku a pak se sklenkou vína jen tak mlčky sedět a pozorovat hvězdnou oblohu...

Netopyr07
29.12.2017

Výborná oddechovka, ten jazyk :-)) Zhruba ve třetině knihy mi došlo, že jsem "kdysi" viděla film z Funesem a tím druhým :-) Knížka je bezva!

Whisky
20.08.2017

Napřed jsem se nějak nemohla začíst - popis zániku venkova a noví lufťáci,k tomu se pomalounku rozjížděl příběh obou dědů - a už mě chytl její humor a od památného večera,kdy se dědulové na lavičce překonávali ve svých "projevech" jsem se od ní nemohla odtrhnout.Krásné čtení !

DuncanIdaho
02.06.2017

Od knihy jsem očekával víc. Podle hodnocení jsem očekával více humorných pasáží. Opravdu vtipné však byly jen tři. Čtení je sice lehké a oddechové, ale není až tak humorné. Kdo chce přečíst pohodovou knihu s nenáročným textem, je tato kniha dobrá volba.

Hanka_Bohmova
14.02.2017

Rozumím, proč se tahle kniha líbí někomu jinému, ale mě humor obou pánů převážně míjel a popis zdegenerovaného okolního světa působil nepříjemně přehnaně.

jiri0728
13.10.2016

Satirický román, který bohužel občas pálí slepými náboji. Toho staromilství je až příliš a výborné momenty (obživnutí Franciny) střídají pocity trapnosti (některé dialogy s Hmotou a hlavně závěr). Co ale opravdu nelze Falletovi upřít je vypravěčský talent a nápadité slovní obraty.

feex8
05.07.2016

Vyborná kniha! Krasna situacna komika, vyborny rozpravacsky talent autora. Urcite odporucam kazdemu, kto dokaze pochopit medziriadkove citanie a uziva si jemne nuansy textu. Nadherne vyuzivane protiklady a jazykove hracky. Je to taka zelnacka pre dusu. Najviac ma pobavil asi dedusko c/a nemci. Clovek si hned oblubi postavy aj sposob, akym je kniha písana.
Urcite odporucam

Moje hodnotenie: 85 %.

edith79
14.06.2016

Ještě teď se směju. Krásně laskavá a vtipná knížka o dvou starých ochmelcích s velkým srdcem. Často se mi stalo, že jsem vyprskla nebo se musela nahlas smát. Tahle knížka je jako pohlazení.

jprst
02.06.2016

Jedna z knih dobrých pro dny, kdy je člověku ouvej.

Pitvora
30.11.2015

Lze upřímně doporučit, připomíná mi návštěvu u babičky.

alef
27.04.2015

"Ve vesnici už při vší skromnosti nebylo nic. Pekařova pec vychladla zároveň s pekařem,… Čímž se podobala spoustě a spoustě namátkou vybraných vesnic. … Nebyl už ani farář. … Zbýval jistě okrskový duchovní, ale když byl pro všechny, nebyl vlastně pro nikoho. Bůh mu odpusť, vždyť probůh ujížděl jako notář od obce k obci hlásat slovo boží, žehnající ruku na volantu a s nohou na plynu, rozvážel mše, poslední pomazání, … Pánbůh už vlastně nebyl. Nebo skoro nebyl. Nebo jen malinko.
Nebyl už pošťák, ať by chodil pěšky, nebo jezdil na kole, jen uspěchaný doručovatel, jezdil v dodávce, byl anonymnější než dopis a neměl ani chvilku, aby si mohl vypít skleničku. ... Kromě jiného ve vesnici už nebyl obecní blázen. Sotva obecní blázen projevil své vlohy, sebrali ho jako slepé kotě a zavřeli do blázince .... Blázni tam přišli o svou malebnou jedinečnost, nezískali ani za mák průměrné inteligence, zbláznili se dočista, hynuli nudou, až zhynuli docela, a jejich okolí z nich nic nemělo, zatímco dřív rozjařovali a povznášeli pouhou svou existencí. Byli to prostě místní blbci, a dík nim si každý slaboduchý rodák mohl připadat jako sám Šalamoun."

Nemohla jsem si pomoci a ocitovala jsem část úžasného malebného úvodu téhle knížky ... často se stává, že mi několik stran trvá, než se do knihy začtu, ne však u této ... chytla mě u srdce hned od prvních řádků a už nepustila :-).

Přemýšlela jsem jak nejlépe vystihnout o čem tato kniha vlastně je, a oslovila mě upoutávka na Zelňačku od Činoherního klubu: "Komedie o tom, jak je možné navázat styk se vzdálenou civilizací a jak exportovat radost ze života na jinou planetu." ... naprosto přesně vystihuje mé pocity ... tahle kniha exportuje radost ze života a to nejen na jinou planetu :-).

Zelňačka je polévka, která zahřeje a potěší a zrovna tak tato knížka ... tak se do ní Vážení s chutí pusťte :-).

kirkous
13.06.2014

Fascinovaly mne pasáže, jakoby vystřižené z Foucaltových Dějin šílenství. Půvabná je také epizoda se staříkem znovu prožívajícím boje za první světové. Mnohokrát během četby jsem měl chuť si sednout na zahradu s lahví vína. Zkrátka, velmi jsem se pobavil, byť v určitou chvíli již bylo jasné, jak to celé dopadne.

Janek
02.04.2014

"...Asi tak od té doby se po celém Bourbonsku začalo říkat o cvocích, že jim straší ve věži "jako jalingnyskýmu četníkovi". Což nic nemění na tom, že v tom jedeme všichni, ale to jen tak mezi námi.

Skvostný závěr příjemné, oddechové knížky.

Lector
04.01.2014

Kniha je to příjemná, lehká a zábavná. Filmové zpracování s L. de Funés také není špatné. Tato kniha mě ovlivnila na celý život. Četl jsem ji na studiích na koleji. Bylo to těsně před koncem roku 1986. Kamarádovi - spolubydlícímu - jsem příběh odvyprávěl a tak jsme si řekli, že si zelňačku uvaříme na Nový rok po společně stráveném silvestru. A od té doby se děje každý rok. Letos už to bylo po 28. S kamarádem už silvestry netrávíme, ale na zelňačku na Nový rok nedám dopustit. A na počátku tohoto rodinného rituálu byla tato nevýrazná, leč milá knížka.

Kurka
14.10.2013

Příjemná knížka, ale co mi na ní vadilo, tak byl fakt, že se hlavní postavy občas oslovovaly tolika různými jmény, že jsem měl po chvíli guláš v tom, kdo vlastně komu co říká.

honza66
01.04.2013

v oblasti humoristické literatury klasika, kterou lze jen doporučit. Milé, přesné, vtipné, celé je to takové uklidňující... :-)

Ikkju
23.02.2013

Ochutnávání kysaného zelí je zážitek sám o sobě. S kamarádem jsme strávili dlouhé hodiny nad hliněným sudem ve sklepě střídavým okusováním zelí, diskutováním o všem možném a později i tím dalším :o, úplně stejně jako dva knižní hrdinové, takže téma skoro jako by bylo o nás. Viděl jsem i jako film a divadelní hru...

CvB
28.01.2013

Kdysi jsem Zelňačku viděl jako divadelní hru. Už tenkrát mě nadchla, takže jsem si ji opravdu s velikým potěšením přečetl. Nadhled, nadsázka, jemný humor a zároveň hluboké úvahy o životě a o naší budoucnosti. To je Zelňačka, která si zaslouží plný počet hvězd. Možná, že v tomto případě bych hvězdy nahradil asteroidy Oxo.

=================

Francouzská zelňačka

300 g cibule, hlávka zelí, 100 g slaniny, 1 lžíce olivového oleje, bílý pepř, bobkový list, 2 mrkve, 1/2 celeru, 3 petržele, 4 stroužky česneku, tymián, 2 dcl bílého vína

Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo, z hlávky zelí odstraníme tuhý košťál a rozkrájíme na 4 díly. Na slanině s lžící olivového oleje necháme zesklovatět cibuli s bílým pepřem a bobkovým listem. Přidáme zelí a mírně oblanšírujeme. Na minutu zakryjeme poklicí a necháme vydusit. Přidáme očištěnou, na kusy pokrájenou mrkev, půlku celeru, petržel a zalijeme horkou vodou. Vaříme na mírném ohni, dokud kořenová zelenina nezměkne. Osolíme, opepříme, přidáme 4 stroužky česneku, tymián a 2 dcl dobrého bílého vína. Kořenovou zeleninu vyjmeme a propasírujeme do vývaru.

lady
29.11.2011

skvělá kniha,ale má nedostatky.

Lenka79
15.10.2011