Cestovný (ne)poriadok

Cestovný (ne)poriadok https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273426/bmid_cestovny-ne-poriadok-yfc-273426.jpg 4 1 1

Martin Chudík prichádza s novou básnickou zbierkou nazvanou Cestovný (ne)poriadok. Kompozične je zbierka rozdelená na dve časti. V prvej časti, Pomenovať hĺbku, nájdeme koncízne, prevažne existenciálne a reflexívne básne, v ktorých básnik preniká pod povrch a introspektívne zachytáva vnútorné prežívanie lyrického subjektu. Druhá časť, Praskanie ľadu, sa vyznačuje intímnou a ľúbostnou lyrikou. Autor v nej pomenúva lásku vo všetkých jej podobách a bohatou metaforikou odhaľuje širokú paletu jej odtieňov. Oba celky na seba koncepčne nadväzujú a vytvárajú harmonickú kompozíciu (ne)očakávaných zastávok na ceste životom. Zbierka je „vyšperkovaná“ pôsobivými fotografiami Alexandra Kissa.... celý text

Salonka
14.08.2016 4 z 5

Ako názov napovedá, cestujeme, či skôr putujeme – nielen svetom, ale aj vlastným vnútrom. Hľadáme samých seba, odhadujeme správny smer a čas. Ale nikdy nevieme, čo bude. Život ako taký vo svojej pradávnej podobe nepodlieha triezvym odhadom ani žiadnym pravidlám, nespráva sa tak ako chceme. To my sa musíme učiť ním prechádzať a nachádzať spriaznené duše... aspoň jednu dušičku... no a hrozí, že ak život, tento mocný živel, neschmatneme za pačesy, tak nás uvláči. Alebo zanechá opustených a v zabudnutí.

Nikdy nie je na škodu prečítať si nevtieravé a upokojujúce verše. Tu sú časté motívy krokov, ticha, vody, samoty, svetla a tmy či sladkých trápení života. Napriek autorovmu relatívne nízkemu veku ich považujem za vyspelé a vôbec nie prvoplánové.
---

SÚZVUK

v daždi počuť tvoje kroky jasnejšie
akoby si poznala správny rytmus
každej symfónie

vietor sa obrátil tvojím smerom
vplieta ti noc do kučier
je ľahké splynúť s mestom
keď sa nikto nepozerá

vo svetle pouličných lámp
rátam mačacie hlavy
kým sa naše tiene nepretnú

Martin Chudík
slovenská, 1988