Cesta za skutočnosťou bez metafyziky (S Nietzschem a proti nemu)

Cesta za skutočnosťou bez metafyziky (S Nietzschem a proti nemu) https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329059/mid_cesta-za-skutocnostou-bez-metafyzik-wkD-329059.png 5 1 1

Nietzsche ma zaujal už dávno, mal som proti nemu výhrady vždy, ale ma aj strhol, obdivoval som ho a obdivujem ho dodnes. Pokladám ho za veľducha, ktorý sa nerodí ani raz za sto rokov. Je viac než dôstojným nástupcom a pokračovateľom môjho niekdajšieho vzoru Feuerbacha. Nietzsche jeho dielo poznal, nevyjadril sa o ňom lichotivo, pokladal ho za teológa medzi viacerými inými, no prebral od neho veľmi mnoho, ale ho aj domyslel a prekonal. S Feuerbachom som sa dodnes nerozlúčil, ale už ustúpil, lebo mi neodhalil takú rozsiahlu noetickú problematiku a neponúkol mi možnosť tak hlboko nahliadnuť do nej ako Nietzsche – vo všetkom, v čom s ním súhlasím i nesúhlasím. Už v mojej knižke Listy filozofom, v ktorej som dva listy písal aj Nietzschemu, som hovoril, že bude mojím osudom, čo sa aj stalo. Ako v predchádzajúcej knižke, ani teraz sa nevzdávam racionálnej viery nielen v existenciu od nás nezávislej skutočnosti, ale ani dnes už vo filozofii takmer neaktuálneho názoru, že ju môžeme aj poznávať, a to dokonca stále lepšie. Úsilie obhájiť toto stanovisko je ústrednou témou tejto práce.... celý text

Vydáno: , Kalligram (SK)

DarthSoren
30.08.2019 5 z 5

Úplne som sa do tejto knihy zamiloval. Pán Münz svoje postoje vysvetľuje veľmi pekne, zaujímavo, zrozumiteľne a pritom odborne, používa pádne argumenty a príklady. Diskusia s Nietzschem o existencii a možnosti poznania od nás nezávislej skutočnosti je naozaj inšpirujúca a pri čítaní som si aj ja naplno uvedomil a potvrdil niekoľko zásadných vecí, o ktorých som síce uvažoval ale bál sa ich "povedať nahlas". Následné pýtanie sa na podstatu pravdy, nepravdy a omylov len logicky vyplýva z predošlých uvažovaní. Ak sa vám páčia Nietzscheho práce, zaiste oceníte aj toto síce krátke, ale obsahovo veľkolepé dielo Teodora Münza, aj napriek tomu, že sa v určitých bodoch dostáva s Nietzschem do polemiky.
P.S.: Obyčajne pri hodnotení filozofických publikácií nie som zaujatý, ale v tomto prípade k hodnoteniu 100% dopomáha aj fakt, že autor hneď v úvode spomína aj niekoľko mojich univerzitných vyučujúcich, filozofov a v podstate aj súčasných mentorov, ktorí sa veľkou mierou podieľali na mojom filozofickom raste :)

Teodor Münz
slovenská, 1926 - 2022
1987  0%Dejiny filozofického myslenia na Slovensku I.
2019  0%Odchádzame?
2015  100%Cesta za skutočnosťou bez metafyziky (S Nietzschem a proti nemu)
2002  0%Listy filozofom
1957  %Kapitoly z dejín slovenskej filozofie