Cesta do rudé Číny

Cesta do rudé Číny https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235367/bmid_cesta-do-rude-ciny-qI6-235367.jpg 1 1 1

braunerova
07.11.2021 1 z 5

Autor navštívil těsně po válce Jen-an, v té době hlavní město komunistické Číny. Pro evropské a americké liberální demokraty, jako byl Robert Payne nebo v knize několikrát citovaný Edgar Snow, byl tehdy Jen-an úžasné místo plné spokojených a dobrých lidí, kteří s revolučním nadšením budují novou společnost. Soubor reportáží kromě rozhovorů s Mao Ce-tungem, Ču-tem a dalšími komunistickými vůdci popisuje i fungování společnosti v Jenanu. Autor s průvodci postupně navštěvuje divadlo, univerzitu, nemocnici, vězení, hovoří s Vojákem, Studentem, Básníkem. Mao je geniální velitel, který když má čepici vypadá jako sedlák, a když si jí sundá tak jako literát. Je také velký básník, bohužel se skromností sobě vlastní nechce verše vydat. Soudci jsou moudří lidé, kteří špióny a zrádce nestřílí, ale posílají na nucené práce na převýchovu. Problémy s krádežemi prý zmizí, jakmile budou mít lidé dost jídla a výrobků. Můj dojem je, že autor navštívil Potěmkinovu vesnici. Kniha poputuje do knihobudky.

Čína

Robert Payne