České země ve stínu půlměsíce: Obraz Turka v raně novověké literatuře z českých zemí https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66775/bmid_ceske-zeme-ve-stinu-pulmesice-obraz-loE-66775.jpg 4 4 1

Stereotypní představy o Turku - pohanovi rezonovaly ještě na počátku 20. století. Kde je původ tohoto nazírání na představitele jiného kulturního prostředí. Váže se jistě na první bližší kontakt s kulturou evropskou v 15. století, kdy se Osmanská říše začíná rozpínat směrem na západ. Od té doby se stal Turek zosobněním obecné hrozby, trestu božího, spřažencem pekla. Naše země neležely sice na území bezprostředního styku, ale v rámci geopolitických vazeb byli do této problematiky vtaženy. Pohled na náhle se zjevícího souseda podávají jak soudobé cestopisy, paměti, satiry, listy, tak i propagandistická literatura, která se snaží polemizovat s islámem a jeho kulturou.... celý text

kirkous
03.01.2022 4 z 5

Řemeslně velmi dobře odvedená práce. Kniha je postavena na důkladné znalosti literárních dobových pramenů, které autor uspořádává do jednotlivých kategorií a k tomu kategorizuje i jednotlivé obrazy Turka. Kniha je sice více popisná než interpretativní, to mně osobně ale nevadí. Skvělou pomůckou je také soupis turcik. Pro toho, kdo se zabývá 16. a 17. stoletím v našich zemích, je kniha opravdu výborným přehledem po dílčím, ale důležitém tématu.

česká literatura Turci stereotypy

Tomáš Rataj
česká, 1973
2008  76%Islám v srdci Evropy
2002  70%České země ve stínu půlměsíce: Obraz Turka v raně novověké literatuře z českých zemí
1998  100%Pražské spolky
2005  0%Kuděj,kulturní dějiny