Červenokrídly drozd

Červenokrídly drozd https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300840/mid_cervenokridly-drozd-PRP-300840.png 5 9 2

James Wright (1927–1980), výnimočný hlas americkej poézie druhej polovice 20. storočia. V čase, keď jeho generační druhovia, beatnici, písali hlučnú, až škandalóznu poéziu, ponúkol svoje tiché, krehké verše, ktoré si postupne získavali uznanie odbornej kritiky i srdcia čoraz väčšieho počtu čitateľov. Za svoje Zobrané básne (Collected Poems) získal v roku 1972 Pulitzerovu cenu. V knižnom preklade vychádza jeho poézia na Slovensku po prvý raz. Básne preložila a doslov napísala Mila Haugová.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Skalná ruža

Above the River: The Complete Poems

Peter74
27.06.2022 5 z 5

Takýto blízky vzťah k prírode, zvieratám, k ľuďom, spojené v jednom "spolužití" . Napísané krásnou formou poézie autor vcítene popísal, čo videl a zažil.
Neveršovaná, citlivá, ľudská, ale krásna zbierka básní.
V tom sa jeho žáner poézie líši,
tiež som čítal báseň viac krát. Ulahodilo mi to dušu.

puml
01.02.2022 5 z 5

Krásná kniha z krásné edice. Decentní grafická úprava a vázaná vazba v látkovém potahu, s papírovým černobílým vkusným přebalem. Uvnitř velmi povedený fotografický doprovod. Samotní básně jsou skvělé. Mám sbírku v českém překladu Tahle větev se nezlomí a trochu jsem se bál slovenštiny, ale je to v pohodě, dokonce mi občas přišlo, že ve slovenštině některé ty kousky, co znám z českého překladu, vyznívají ve slovenštině nějak líp. Doporučuji.

James Wright
americká, 1927 - 1980