Červenec má oslí uši

Červenec má oslí uši https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99309/bmid_cervenec-ma-osli-usi-eIz-99309.jpg 4 26 15

Prožít prázdniny s oslíkem je snem spousty dětí. Jedenáctiletému Dušanovi se tohle přání splní v podobě nenadálého dědictví po dědečkovi. Mohly to být báječné dva měsíce zábavy a dobrodružství, kdyby se tvrdohlavý Ámos neuvedl tím, že zlikvidoval maminčinu květinovou zahrádku. V podobném duchu pokračuje, nešetří ani její potravinové zásoby a nádobí, takže rozsudek padne brzy a je patřičně tvrdý: osel musí z domu. Ještě, že na na prázdniny do vesnice přijíždí Johanka, která má spoustu dobrých nápadů.... celý text

Carmen13
15.09.2022

Dnes jsme četli s dětmi ukázku v čítance pro 5. třídu a děti si stěžovaly, že vůbec nechápou, o čem to je. Takže asi tak...

evismaior
30.01.2022 3 z 5

60% - Dušan žije na vesnici s maminkou a jeho táta cirkusák od nich už před lety odešel. Johanka zase žije v Praze s tatínkem a na vesnici přijíždí na prázdniny zrovna ve chvíli, kdy Dušan po zemřelém dědečkovi zdědí osla Ámose, celkem nezvladatelné a nevypočitatelné zvíře, jenže přece ho nemůže nechat u lidí, kteří ho týrají a nutí k těžké práci? A tak ho odvede rovnou k mamince na udržovanou zahrádku a ta z toho logicky není nadšená. Jenže kam s oslem, aby ho neposlala zpátky? Dušan a Johanka se nejdřív moc nemusí, ale při hledání hodných lidí pro Ámose se nakonec sblíží. Na knížce se mi celkem líbil styl, jakým byla napsána - v podstatě celý děj svižně jede v dialozích mezi dětmi, které mluví tak nějak úplně normálně, že to narozdíl od mnoha jiných dětských knížek "netahá za uši" přílišnou spisovností nebo naopak přehnanou hovorovostí. Konec mi ale přišel takový nijaký, (pozor spoiler!!!) ok, děti udají osla a Dušan se přitom dokonce nečekaně shledá s důležitou postavou svého života, ale pak to autorka tak nějak utnula - žádný náznak, jestli dětem kamarádství vydrželo i bez osla, prostě dorazí domů, prohodí pár hlášek a konec. A pak mě docela dost štvalo to neustálé skoro až propagování kouření - dobře, kouří Dušanova maminka, Johančin strýc, lidi od poutě i od cirkusu, dokonce i pouťový pes, ale k čemu tam byla ta historka, jak Johanka jde jednomu vesnickému chlapci koupit cigarety, protože jemu by je nikdo neprodal a ona se může vymluvit na strýce, a všem kolem to přijde normální a v pořádku, to jsem v knížce určené pro děti nějak nepochopila.

Adrim
28.11.2020 5 z 5

Veselý příběh o tom, co vše se dá zažít s oslem. Osobně jsem byl začten tak, že jsem na konci knihy nevěřil, že příběh dál nepokračuje a fantazíroval, jak to asi bylo dál.

Kopretina
07.05.2020 3 z 5

Neurazí ale nenadchne. Poslouchala jsem jako audioknihu. Někdy dětem jejich starosti nezávidím.

Sharona73
21.12.2019 4 z 5

Přečteno jen kvůli výzvě, nejsem sice cílová skupina, ale dceři bych ji s klidem doporučila. Rovněž chválím za ilustrace.

Aaloha
09.12.2019 4 z 5

Hezký prázdninový příběh, děj má spád, žádné zdlouhavé popisy. Splněno v rámci čtenářské výzvy.

stanislav0373
21.10.2019 3 z 5

Čteno skrz výzvu...celkem to bodlo, oprostit se od násilí, vražd, záhad, tajemna a ostatních "dospěláckých" náplní knih a užít si milý příběh :-)

Angelika_SNS
03.10.2019 2 z 5

Kniha byla super. Zábavná, ale zároveň zajímavá. Přinesla i několik podnětných otázek. Třeba: proč se lidé rozcházejí? Je dobře, že to tak dělají? Je to odpustitelné? Proč děláme jiným, co nemáme rádi sami (bití oslíka)?

pajuu
17.09.2019 3 z 5

Kratky pribeh o oslu Amosovi, audiokniha v ramci vyzvy. Svemu synkovi bych ji ale necetla, nemam rada cirkusy a v knize se to zviraty v klecich jen hemzi.

smardice
14.08.2019 4 z 5

Moc pěkný prázdninový příběh, perfektně namluveno, vzpomínky na nedělní poobědové čtení a splnění Čtenářské výzvy.

triatlet
29.07.2019 3 z 5

Svižně napsaný prázdninový příběh se odehrává na vesnici.
Ústřední dvojice tvoří jedenáctiletá Johanka a desetiletý Dušan. Ten řeší problém s postarším oslem Ámosem.
Koniny a voloviny nejen v Ámosově podání v první polovině příběhu mají ráz uvěřitelného vesnického dobrodružství. Pouťový víkend ovšem přináší spoustu situací, které jsou nevěrohodné.
Ilustrace Václava Pokorného navozují prázdninovou atmosféru.

avalonek
15.03.2019 4 z 5

Jako splnění výzvy to bylo perfektní čtení..Vzpomínka na dětství,které stálo za to..Sledování příběhu dvou dětí,kteří se snaží udat oslíka Ámose a jejich dobrodružství a vzájemné poznávání a vytváření nového přátelství bylo opravdu moc hezké..Takže moc příjemná oddechovka..

kuky921
12.03.2019 5 z 5

Velmi pěkný prázdninový příběh, který pobaví.

pivatko
14.01.2019

krásný dětský příběh

Lea
16.12.2011 3 z 5

Kniha mého mládí. Pro takového koňomila nebylo tehdy vyhnutí :))

prázdniny

Iva Procházková