Černooká

Černooká https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375927/bmid_cernooka-EpD-375927.jpg 4 558 175

Temný thriller o pozvolném propadu do deprese vyvolané dávným traumatem. Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá. Před lety zemřela Viktorii matka a ona se s tím dosud nevyrovnala. Jednoho dne spatří v zrcadle záhadnou dívku – přízrak s černýma očima, který jí začne podsouvat zvrácené myšlenky. Kdo je tahle nevypočitatelná Černooká? A dokáže ji Viktorie porazit?... celý text

Micha-Él
27.02.2019 4 z 5

Ke knize můžu říct jedině "wow"! Přestože se příběh zprvu tváří jako tuctový románek pro náctileté a Viktorčino utápění se v depresi je nakažlivé, tak čím jsem se víc začetla, tím víc mě Černooká pohltila. Anna má u mě velké plus za skvěle zvolené téma, děj i nádherný jazyk :) Ze začátku mi na knize scházelo poslání, něco, proč číst dál, ale to dokonale splnil postup děje a závěr! Knížka otevírá čtenářům okno do světa duševně nemocných a vysílá vzkazy - "všímejme si, co lidi kolem nás trápí" a "hlavně o každém sebemenším problému, ale naopak i radosti MLUVTE!" To je podle mě hlavní poselství románu :) Autorka mě velice příjemně překvapila, Černooká je vynikající start její spisovatelské kariéry. Samozřejmě, že mám nějaké výhrady, zejména dost pochybuju o tom, že popsaná halucinace je příznakem deprese, ale to nechávám stranou díky převažujícím pozitivům. Myslím, že jde o plnohodnotnou a dokonce nadprůměrnou knihu pro dospívající, kterou by si však měli přečíst i dospělí!

Kamilajznik
25.02.2019 3 z 5

Tak tohle nebyl muj salek kavy. Prilis depresivni, musela jsem se do cteni vylozene nutit.

Violeta50
19.02.2019 3 z 5

Ze začátku pro mě kniha byla jen jednou z young adult literatury. I přes autorčino umělecké zacházení se slovy,jsem měla ze začátku potíže se začíst, ale jak se blížil konec byl děj čím dál zajímavější a čtenáře rozhodně vtáhl do děje. A alespoň v mém případě jsem přemýšlela, co bych udělala já být ve Viktoriině kůži.

Za mě tato kniha spadá do kategorie odpočinkové čtení, ale přesto palec hore :)

czokies
15.02.2019 3 z 5

Knizka ve me bohuzel nevyvolala az takovej wow effect jako v ostatnich. Ze je knizka velka depka, to vime, proto je potreba si dobre nacasovat jeji cteni. Ale ze je v anotaci napsano, ze Viktorie proziva svou prvni lasku... inu, ona ji ty 3 mesice ani moc prozivat nestihla. I te Cernooke tam v prvni pulce knizky neni moc. A Viktorie se ve sve depresi masochisticky babra trosku schvalne (mozna jsem se do ni neumela dostatecne vcitit.. zaplatpanbu!).
Viktorie je vcelku sympaticka hrdinka, ostatni postavy mi byly tak nak jedno. Zaver je velmi napinavy a zvednul me puvodne planovane hodnoceni.
Anicka pise peknym pestrym jazykem a tesim se na jeji dalsi knizky ????.

SmallLucia
12.02.2019 3 z 5

Z této knihy jsem měla opravdu rozporuplné pocity.
Na jednu stranu je zde zpracováno potřebné a tíživé téma deprese, bolesti a ztráty blízkého člověka.
Na druhou stranu mi spousta situací přišla málo uvěřitelná a všechny okolní postavy mi přišly jen načrtnuté, nedomyšlené a plytké.
Romantická linka zde byla poněkud zbytečná, tím spíš, že na konci se dotyčný kluk s rezedovýma očima už ani neukázal, jako by se po něm slehla zem.
A co její vztah s Ninou? Také se na konci nedozvíme, jak to vlastně dopadlo.
Mrzelo mě, že autorka nevěnovala více pozornosti postavě otce a mladší sestry, ale možná to byl její záměr, soustředit se pouze na hlavní postavu a přízrak Černooké.
Mě to, bohužel, přišlo více na škodu, protože díky tomu mi přišel celý příběh jen jako hluboké polemizování o pocitech, s téměř nulovým dějem a velmi rychlým zvratem a koncem.
Plus je autorčino krásné hraní s jazykem, takže mi kniha vůbec nepřišla jako debut, nýbrž jako už několikátá kniha. Určitě si přečtu další knížky, jestli nějaké vydá, ale za mě je Černooká pouhým průměrem.

C.Skilark
10.02.2019 5 z 5

Jsem opravdu mile překvapena, jaké úžasné knihy vznikají i na našem malém českém rybníčku a od tak mladých autorů! Dokonalé vykreslení pocitů beznaděje, smutku ze ztráty blízké osoby, propukající psychické nemoci... Dokonce i konec se povedl. Líbilo se mi, že autorka nechala člověka ať si sám objasní, kdo vlastně byla ta Černooká. Krom samotného příběhu musím vyzdvihnout i skvělou práci s jazykem, kniha je plná bohatých slovních obratů a zajímavých přirovnání. Přečetla jsem za jeden den a jsem zvědavá, co dalšího autorka do světa literatury přinese.

ZNellyZ
10.02.2019 1 z 5

Kniha byla všude po internetu jako velký fenomén a tak jsem měla určité očekávání. Bohužel mě kniha nebavila a stěží jsem ji dočetla. Světlý bod celé knihy byly poslední desítky stránek ke konci. Připadalo mi, že čtu pořád to samé dokola a že je kniha na divném mrtvém bodě.

tatasek
31.01.2019 5 z 5

Kniha která mě znovu nastartovala do čtení. Od prvních stránek jsem se vžil do děje, který mě dokonale pohltil. Těším se na další knihu od této spisovatelky.

Milujuknihy645
30.01.2019 5 z 5

Výborná kniha!

Veru.Viti
28.01.2019 4 z 5

Tohle mě moc překvapilo. Knížka mlaďounké české autorky. To jsem si prostě musela přečíst. Nemyslím si, že by to byla kniha pouze pro děti a mládež. Podle mě by si ji měl přečíst naprosto každý. Překvapila mě nekonečná slovní zásoba, kterou Anička ve své knize použila. Kniha obsahuje i radu pro všechny, kteří nějakou depresí trpí. Je potřeba o tom mluvit.

Bar16
27.01.2019 5 z 5

Moc na young adult knihy nejsem, ale asi začnu. Anna Musilová se ukázala jako velmi talentovaná spisovatelka, její prvotina se jí povedla a mě se moc líbila. Doslova jsem knihu zhltla, popisy pocitů hlavní hrdinky byly napsané přesvědčivě a ten konec - ten se mi líbil ještě víc. Za mě rozhodně ano a těším se na další díla.

RájKnihoHolky
25.01.2019 4 z 5

Po dočtení jsem tak úplně nevěděla, co si o tomto příběhu mám myslet. Neskutečně jsem se na knihu těšila, ale zezačátku jsem měla velký problém se začíst. Pak se vše rozjelo a příběh celkem rychle ubíhal. S čím jsem měla menší problém, tak to byly postavy. Snad jediná dobrá postava byl Adam, možná občas Ema, ale to je tak všechno. Do Viky jsem se tak úplně nedokázala vcítit. Byla mi nesympaticka a místy mi přišla sobecká. Co však musím pochválit je námět a jazyková zručnost autorky. Její slovní zásoba, no klobouk dolů. Zvlášť když si vezmu, kolik je autorce let a tohle je její první kniha. I když mi přišlo, že některé pasáže jsou napsané trochu komplikovaněji, má autorka můj velký obdiv. Nehodnotím sice moc vysoko, pro mě je to lepší příměr, i tak se však těším na autorčiny další knihy a doufám, že nás nenechá čekat dlouho.

amaenium
13.01.2019 3 z 5

Po delší době jsem díky výzvě vyhledala prvotinu od české autorky. Prvních pár stran (nebo vlastně dokud se otec nedozvěděl, co se s Viktorií děje) bylo opravdu těžkých na čtení: v této části zde bylo mnoho přirovnání (např. k malířským plátnům), děj zde byl plytký a přišla mi velmi otravná její kamarádka, co jí měla tendence řídit život.
Avšak po nehodě se kniha rozjela a dostavila se plná dávka deprese. Tahle část knihy byla uvěřitelná, nechuť k běžným aktivitám, jen spánek a samota a znendání i černooká. A pak stupňující se pocity.

Rajčátko_118
02.01.2019

Pane bože...
Absolutně nemám slov, kniha mě uchvátila natolik, že nejsem schopna napsat své pocity z ní. Kniha mě bavila od úplného začátku do úplného konce. Na to, že je autorka z České republiky a ještě k tomu, že je to její první napsaná kniha, je to naprostý unikát. Jsem opravdu unešena a těším se na další knihu od této autorky.
Hodně štěstí.

destak
01.01.2019 3 z 5

Jako prvotina mladé autorky rozhodně povedená. Sice mi jedna pasáž přišla zbytečně rozvolněná a nezáživná, ale jako celek mě bavila.

Pistácie
26.12.2018 5 z 5

Teda tahle autorka je neskutečná. Ani jsem nevěděla, že jde o young adult literaturu, když jsem jí četla. A nepoznala bych to. Její vyjadřování, slovní zásoba, a příběh, který sepsala, to je něco neskutečného. Ta holka má talent, a těším se, až ho zúročí i u dalších knih. Je to opravdu depresivní, a chvílema jsem měla co dělat, abych také nespadla do nějaké podobné depky, ale zároveň si myslím, že to může spoustě lidem pomoct. Ti, kdo si prochází podobnými příběhy a emocemi, si myslím, že to může být skvělá kniho terapie. Opravdu, upřímně. Pokud má někdo problémy v rodině, s úmrtím, s vlastními myšlenkami a sám se sebou, tahle kniha může dobře provést bolestivými situacemi. Já nejsem odborník, ale za sebe bych si jí troufla doporučit. Konec mě teda celkem i nemile překvapil, ale ne vše končí šťastně a idylicky, a myslím, že takové poselství chtěl předat i autorka. Dlouho jsem knize odolávala, ale nakonec jsem ráda, že se mi dostala do rukou.

tomik2132
25.12.2018 4 z 5

Jakmile knihu začnete číst, jen tak se od ní neodtrhnete. Bude Vás zajímat, jak to dopadne, jak se to vyvine. Ačkoliv se jedná především o knihu pro Young Adult, je podle mého názoru vhodná pro čtenáře v jakémkoliv věku. Je plná emocí, od lásky, přes zlobu a nenávist, je to napsané velmi dobře a čtivě, až jsem se někdy s hlavní hrdinkou ztotožňovala. VŘELE DOPORUČUJU!

Stani95
24.12.2018 4 z 5

Opravdu povedene prvni dilo tak mlade ceske autorky.

Jirikk
04.12.2018 3 z 5

Docela Mazec, nato že to psala 19leta holka.

Janniska
30.11.2018 1 z 5

Dlooooooouhý,předlouhý popis duševní nemoci?Za mě bohužel ne.Asi už nejsem cílová skupina co se YA literatury týká.Nuda,přeskakovala jsem odstavce,ani jsem to kloudně nedočetla.ve tří čtvrtinách jsem měla chuť ji zaklapnout.Tohle byl přehmat.