Černooká

Černooká https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375927/bmid_cernooka-EpD-375927.jpg 4 559 175

Temný thriller o pozvolném propadu do deprese vyvolané dávným traumatem. Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá. Před lety zemřela Viktorii matka a ona se s tím dosud nevyrovnala. Jednoho dne spatří v zrcadle záhadnou dívku – přízrak s černýma očima, který jí začne podsouvat zvrácené myšlenky. Kdo je tahle nevypočitatelná Černooká? A dokáže ji Viktorie porazit?... celý text

AbbyWolfhard
21.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Dělí se to zde na dva tábory a to na lidi, které ta kniha absolutně nezaujala, nebo na lidi co do knihy pronikli a procítili každý její kousek. Já patřím do toho druhého. Nemám slov, kniha je geniální, pořád ve mně doznívají poslední věty epilogu a autorce mohu jedině vystřihnout poklonu. Kniha má dokonalé, krásné popisy, do kterých se dá krásně vžít. Kniha je pro lidi, co už mají něco načteného a jsou schopní vnímat těžší popisy a celkově knihy, u kterých je třeba se trošku zamyslet. Příběh krásně plyne, ukápla mi nějaká ta slza, popisy jsou geniální a ještě po přečtení doznívají v hlavě a zpětně odhalují svůj význam. Smrt matky, setkání s černookou, myšlenky, to vše bylo popsané skvěle. Podobnou knihu jsem nikdy nečetla a hodlám si ji přečíst ještě několikrát. Ačkoli kniha vlastně vypadá, že nemá šanci na šťastný konec, tak po přečtení člověku dochází, že skončila happyendem, Viktorie udělala správné rozhodnutí a osvobodila se, i když by si člověk spíš říkal, že to bude naopak. Všem co mají rádi psychologické, smutné, young adult knížky, mohu jedině doporučit!

Kniholapka
28.11.2021 3 z 5

Kniha se tváří jako YA thriller. Mně přišla spíš jako sonda do člověka, ve kterém propuká duševní choroba než thriller. Jak již zde více čtenářů psalo. Příběh to byl ponurý a temný. To, co nás ovlivňuje může přerůst v něco zákeřného, proti čemu je hodně těžké bojovat a mnohdy to bez odborné pomoci nejde. Místy jsem se ztrácela v tom, co vážně udělala Vik a co jí jen šeptala Černooká. Byl ve mě takový skličující a marný pocit. Autorky kniha Tamařino souhvězdí mě asi zaujalo více, ale ani tato kniha nebyla ztrátou času. Něco mi však brání hodnotit ji jako skvělou.

nela3812
22.09.2021

Zpracování příběhu mě nezaujalo a knihu jsem v polovině odložila. Už je to 2 měsíce a stále jsem ji nedočetla. Tato kniha mi nesedla a už ji nedočtu. Nesedla mi nejen zpracováním příběhu, ale také hlavní hrdinkou. Bohužel.....

Arkagas
11.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Zaprvé - zapomeňte na to, že v ruce držíte údajně YA knihu, protože krom toho, že má hlavní postava 17 let to není YA ani omylem. A zadruhé - neřiďte se tím, že se jedná o thriller. Tahle kniha je hlubokou psychologickou sondou do mysli duševně nemocného člověka. Anna Musilová tady zvládla bravůrně popsat pocity a těžkou plíživost duševní nemoci, která se ve Vás může zhmotnit jakkoliv - v této knize postavou Černooké. Vik v 9 letech přišla o matku. O 9 let později je stále s tímto traumatem nevyrovnaná a díky potlačování emocí a ne úplně vřelému domácímu zázemí se jí zjeví Černooká - její druhé já, které ví, jaké má Vik vnitřní pocity. Pokus o sebevraždu, útěk od své nové lásky, sezení u psychiatra. To vše jsou jen střípky problémů, se kterými Vik bojuje. Až jednoho dne konečně Černookou přemůže. Zbaví se své nejlepší kamarádky, která ji údajně podvedla s jejím Adamem. A poté je nalezeno v Divoké Šárce tělo neznámé dívky, zatím co Nina sedí vedle Vik ve škole. Čekala jsem odpočinkový thriller, dostala jsem psychologický román se skvělou a místy velmi pravdivou pointou. Napsaný navíc skvělou formou. Takže děkuju!

Sixtinka144
30.06.2021 4 z 5

Tuto knihu od české autorky jsem měla vyhlédlou už docela dlouho. Ráda podporuji naše autory a právě Černooká mě dost zaujala. Hned po prvních stranách si mě kniha naprosto získala. Četla jsem dál a dál a potřebovala jsem vědět, jak to s Viktorií dopadne. Autorka má skvělý styl psaní, který jsem si užívala, líbí se mi, že píše o věcech tak, jak jsou. Poslední dobou jsem přehlcená knížek se sladkým happyendem, a proto se mi tento originální příběh tak líbil. Nelehké téma, se kterým se musí hlavní hrdinka potýkat, není samozřejmě vůbec hezké, ale v knize je dost dobře popsané. Všechno je tak realisticky popsané, že mě občas až mrazilo, když jsem si uvědomila, že takhle to opravdu chodí. Je to autorky prvotina, takže bych tam malinko nějaké pasáže změnila, ale celkově jsem hrozně nadšená. Knihu mohu jen doporučit a hned se jdu vrhnout na Tamařino souhvězdí.

ZuzanaZ83
08.06.2021 3 z 5

Zvláštní, temná a děsivá knížka o hluboké psychické nemoci a jejím dopadu na mladou dívku a její okolí. Tady nejde napsat, jestli se líbila. Téma to prostě nedovoluje. V kontextu věku autorky a zařazení Young Adult až mrazí.

petulka6691
07.06.2021 5 z 5

Výborná kniha.. krásně zpracovaná.

PetraBery
06.06.2021 4 z 5

Těžké téma deprese mladé dívky Viktorie, velmi dobře zpracované. Vnitřní boj s Černookou je vykreslen opravdově a lidsky, strachy, bolest i zmatenost jsou přímo hmatatelné. Konec překvapil, určitě od autorky zkusím i další knihu.

Ája.P
11.05.2021 4 z 5

Knížka se mi docela líbila. Hned po přečtení prvních pár stran jsem si ji oblíbila. Hlavní hrdinka Viktorie mi byla sympatická a oblíbila jsem si ji. Viktorie v dětství přišla o člena rodiny a trpí depresemi. Děj se mi líbil. Konec jsem čekala trochu jiný.

Fani
23.04.2021 4 z 5

Páni, tak tohle bylo hodně náročné čtení. Úplně mě mrazilo a na jednu stranu už sem číst nechtela a na druhou jsem nutně potrebovala vědět ze to dobře zkončí. Chvilkama mě hlavní hrdinka rozčilovala ale jsem rada ze jsem knihu neodlozila a dočetla ji

peprenka12
15.04.2021

dobre zpracovana kniha, s hlavni hrdinkou jsem se chvilemi ztotoznovala, pote me zacala malinko lezt na nervy s temi naladami :D pribeh je rozhodne zajimavy a smutny, hororova atmosfera nechybi. kniha je napsana hezkym jazykem, cte se plynule a je graficky moc dobre zpracovana, precetla jsem ji jednim dechem. mnohdy davam prednost zahranicnim autorum, ale ceska autorka me mile prekvapila. mohu jen doporucit:)
hodnotim 5/5

klara.sebkova
14.04.2021 5 z 5

Knížka je mrazivá a krásná.

ali_223
05.04.2021

(SPOILER) Deprese. Jedno velké téma, které začíná být mezi lidmi velmi populární, bohužel hlavně kvůli tomu, že se v našich životech objevuje čím dál víc... I tato kniha pojednává o tomto tématu.
Hlavní hrdinka mi byla sympatická hned od začátku. Příběh jsem prožívala spolu s ní a občas i ukápla slzička :)
A pak konec...
Většina YA knih končí happyendem, ale tato kniha? Záleží na úhlu pohledu...

Za tuhle knihu jsem vděčná. Díky ní možná někteří pochopí, co se v tomto světě opravdu děje.

Každopádně vřele doporučuji a už sháním Tamařino souhvězdí!

Lejčís
30.03.2021 4 z 5

Černooká byla mým prvním setkáním se spisovatelským talentem Aničky Musilové. Jedná se o YA thriller, který nemá na české scéně obdoby, což je trošku škoda, protože řeší velmi závažné téma, o kterém se až tak výrazně nemluví.
Kniha je neuvěřitelně čtivá, autorčin jazyk je nesmírně něžný, slova doslova plynou, je to jako pohlazení.. v případě audioknihy, kterou jsem si zvolila já, je to opravdu radost poslouchat, za což se stejnou měrou zasloužila také Veronika Lazorčáková svým nádherným hlasem :)
Hlavní hrdinku jsem si prakticky ihned zamilovala a stála při ní od začátku do konce. Její charakter je tak perfektně vykreslený, že máte pocit, jako by byla skutečná. Chtěla jsem ji obejmout, podpořit, říct jí, co jsem si celou dobu přála, aby jí řekli její blízcí, kteří to stále ne a ne udělat. Dlouho jsem s nikým tak nesoucítila jako právě s Viktorií.
Během poslechu jsem byla několikrát neskutečně napjatá a doslova tajila dech. Vyústění mi ten dech spolehlivě vyrazilo a já neměla nejmenší tušení, jak to celé může dopadnout. A dopadlo to nad moje očekávání, ten konec má vše, co by správný konec měl mít :)
Pokud máte rádi neotřelé thrillery s vážnými tematy a skoro až hororovou atmosférou, které Vás nenechají chladnými, pak s touto knihou rozhodně nesáhnete vedle :)

WeirdoAnne
19.03.2021 4 z 5

Knihu jsem četla asi dva roky zpátky. Nemohla jsem na ni přestat myslet, což nebylo před spaním zrovna fajn, ale jinak příběh jako takový...neskutečně silný.
Posledních padesát stránek jsem na stránky zírala s otevřenou pusou. Nemohla jsem uvěřit, že kniha opravdu skončila, když jsem dočetla poslední stranu. Wow. Jedno velké wow.
Překrásná obálka skrývající děsivý příběh, ze kterého mrazí.

jiri4861
27.02.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem. Příběh mě chytil hned od začátku, dokonce jsem v pasáži kdy Viktorie našla zápisky své matky, dostal úzkost. Hlavní postava trpí depresemi, stejně jako já, proto mi kniha hodně sedla.

SarahRoyalAss
26.02.2021 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.
Téma deprese je mi velmi blízké, ale na druhou stranu mě (díkybohu) nepotkala ztráta blízkého člověka v brzkém věku. Tohle téma mi kniha dokázala tak uvěřitelně vyrýt do hlavy, že jsem tu ztrátu prožívala s Viktorií. Taková ztráta musí být hrozná, mučivá a nezapomenutelná událost. To mi kniha sdělila naprosto jasně a zřetelně. Zármutek ze stránek šel tak cítit, až mi to rozplakalo.
Ne vždy můžeme vědět/poznat, čím si kdo prochází, jestli je psychicky v pořádku a zda je odhodlaný k tomu, si najít pomoc. Svěřit se někomu se svým trápením. A věřte, že když trpíte depresemi, úzkostmi a dalšími těžkostmi, je těžké udělat ten první krok k tomu si nechat pomoct. Ale tak strašně se potom uleví. Ne každý to dokáže, ne hned. Mě samotné to trvalo pár let se odhodlat k tomu si nějakou pomoc najít. Stejnou nedůvěru, jakou prožívala i Viktorie, znám jako všechny své ponožky s obrázky.
Každopádně, příběh knihy byl uvěřitelný, „zajímavě“ pojatý, i když šlo o těžké téma. Části s Černookou naháněly husí kůži až mráz běhal po zádech. Autorka uměla velmi přesvědčivě vypsat, jak se zlomený člověk může cítit. Chyběla mi tedy nějaká ta gradace příběhu (i když tam byla a vůbec jsem ji nečekala... wow!) jelikož to ve mně nezanechalo větší ozvěnu. Ale konec se více přibližoval realitě, jak by taková situace mohla dopadnout. A to jsem velice ocenila. Žádný happyend, který v YA často na konci knih čekáme, tohle přesahovalo do větších mezí.
Pokud si pamatuji dobře, toto je autorčina prvotina a já se po této knize velmi ráda vrhnu na její nejnovější knihu „Tamařino souhvězdí“. Opravdu mi zajímá, kam až se se svým psaním dostane. Moc jí přeji, aby to bylo hodně vysoko. :)

Adél784
21.02.2021 4 z 5

Černooká...kniha s tak nádhernou obálku a přitom tak depresivním příběhem, který je plný emocí. Řeší se v ní psychické problémy, ztráta člena rodiny, přátelské i partnerské vztahy...
Černooká je napsána nádherným jazykem. Autorka umí skvěle psát, což jsem zjistila
už při čtení Tamařina souhvězdí.:)

Kniha se mi líbila, ale konec byl už podle mě trochu přehnaný. Tamařino souhvězdí se mi líbilo o trochu více:)
4/5 Myslím si, že se bude líbit nejen čtenářům young adult.

Míjuš
23.01.2021 5 z 5

Nemám slov. Vážně. Zřídkakdy mi dělá problém napsat nějakou obsáhlejší recenzi. A to ne protože by zrovna tahle knížka byla špatná. Naopak, byla totálně krutopřísně boží.

Nevěřím, že je tohle debut, to prostě není možné. Ten promyšlený děj, postavy, ty detaily, ten krásný jazyk a struktura dlouhých souvětí...To krásné české prostředí! Českých knih, když nepočítám pohádky, jsem tolik nepřečetla, a hodně toho lituji. Čeština je tak nedoceněný jazyk, kam se hrabe všudypřítomná angličtina. Opravdu klobouk dolů. Nikdy jsem u knížky neuronila ani slzičku (byť jsem celkem dost emotivní člověk), ale u Černooké to z nějakého důvodu nešlo. Minimálně dvakrát jsem se rozbrečela jako želva, tak mě příběh dostal. Ano, vážně je to ten temný thriller, jak slibuje obal knihy. Jenže zároveň je ten příběh podložený na tak silně emotivních základech...Zkrátka geniální. Miluju to. Zčásti je to určitě proto, že s podobnými pocity, jako má hlavní postava, mám zkušenosti i já. Deprese a úzkost je něco, o čem lidé v běžné konverzaci nehovoří. Občas mám pocit, že tahle témata bývají pořád spíše tabuizovaná, přitom je na světě tolik lidí se stejnými problémy, ze kterých se sami nemůžou dostat...

Jsem moc ráda za tyhle nové, mladé a především talentované spisovatele jako je právě Anna Musilová nebo Theo Addair. Nepochybuji, že časem určitě přibydou i další, které si oblíbím. A taky doufám, že se s těmito osobnostmi alespoň jednou setkám na nějaké knižní akci.

INCOGNITOREADER
30.12.2020 3 z 5

Já poslouchal audioknihu, výborně načtenou Veronikou Lazorčákovou. To načtení velkou měrou způsobilo, že jsem knihu doposlouchal. Nejsem cílová skupina. K young adult už mám docela daleko. A tak mě toto téma úplně nevzalo. Začátek byl slibný, ale potom od určité události kniha nabrala směr, který me upřímně moc nezajímal a tak mi trvalo opravdu hodně dlouho se proposlouchat nakonec. Neříkam, že se jedná o špatnou knihu. To vůbec. Jazyk, kterým je napsána je krásný. Až se nechce věřit, že je to prvotina.