Černoch

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Krátký fragmentární román Černoch (Crnac) sestávající ze 138 zlomků vydala Tatjana Gromača jako své druhé beletristické dílo. Z názvu románu by se dalo usuzovat, že protagonistou románu bude postava černé pleti, avšak název zde plní výhradně roli metaforického pojmenování „odlišného“, „jiného“. Román lze situovat do chorvatského prostředí konce 20. století, ač se v textu neobjevují žádné místní názvy a téměř ani žádná jména postav, snad ve snaze o obecnější výpověď. Vypravěčkou románu je holčička/dívka (vyvíjí se), která vypráví o minulých událostech svého dětství a dospívání, jež prožívala v době předválečné a v době válečného konfliktu, ale ohnisko vyprávění není stabilní, jako by vypravěčka nevypovídala z téhož časového ohniska, ale vyprávěla vždy z ohniska situovaného „chvíli po“ vyprávěné události. Gromačin román tak těží z efektu autenticity, jenž vyvolávají autobiografická vyprávění. Román postrádá tradiční plynulou dějovost, některé fragmenty tvoří spíše bezčasové básnické obrazy, v jiných, v nichž je čas odměřován válečnými událostmi a smrtí blízkých, se děj naopak žene vpřed....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/74323/cernoch-74323.jpg 2.52
Orig. název:

Crnac

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Periplum
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Černoch

Palivo
02.01.2017

Tatjana Gromača je z chorvatska a celá knížka černoch není o Morganu Freemanovi, jak by se mohlo zdát, ale o tom, jak Gromačová vyrůstala v Kroacii, kde shodou okolností zrovna začal památný turnaj v lidském basketbalu mezi Bosnou, Kroacií, Srbskem, Albánií, Makedonií a Slovinskem.

Začátek je docela o ničem, prostě klasický lyrický prdění o nějakým tom vyrůstání u babičky a tak. Pak se to trochu zahustí, páč mamka je fanynka nepřátelskýho týmu, ale když začne jít turnaj do finále, vše se tak nějak překlopí zpět do pohodičky a je konec knížky. Dávám tři hvězdičky, páč popisovat válku stylem "jeli jsme vlakem a lidi se na nás divně dívali" mi přijde jako nevyužitej potenciál.


Autor a jeho další knihy

Tatjana Gromača

Tatjana Gromača
chorvatská, 1971

Kniha Černoch je:

v Přečtených5x
v Chci si koupit1x