Černobylské dívky

Černobylské dívky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471236/bmid_cernobylske-divky-Frc-471236.jpeg 5 301 301

Katastrofa, která změní jejich životy. Přátelství, které vydrží navždy. Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina a Oksana probudí a obloha nad jejich hlavami je vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně Černobyl explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, ocitnou se ve vlaku do Leningradu, kde mají teď bydlet u Valentininy babičky. V roce 1941 musí Rivka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je plná nebezpečí, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli židovské krvi. Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu věřit a jak si uchovat naději...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Blackbird Girls , 2020

Laerry
09.01.2023 5 z 5

I když jsou „Černobylské dívky“ určeny dospívajícím čtenářkám, svým nelehkým poselstvím lehce osloví i dospělé čtenáře. V první části čtenář dostane zajímavý pohled dvou malých dívek na známou katastrofu, který však příběh pouze odstartuje. Knížka vykresluje tehdejší sovětský svaz: od popisu hrůzy a strachu, který museli prožívat obyčejní obyvatelé hned z první ruky, přes pomalé šíření informací a rostoucí paniky a nedůvěry až po „běžný“ život v režimu, plného tajného sledování a udavačství. Mimo to publikace pracuje s dalšími nelehkými tématy, jako je perzekuce Židů za 2. světové války (a po ní) a domácím násilím na dětech. Dvě dějové linie, jenž spolu zdánlivě nesouvisejí, ve čtenáři zanechají hluboký zážitek, jelikož je celý příběh založen na událostech skutečných osob.

tittanie
03.01.2023

Příběh se mi líbil. Obě dějové linky byly zajímavé.
Přišlo mi, že se úplně nejedná jen o historickou knížku pro děti a mládež, ale také o knížku jak poznat domácí násilí včetně vykreslení myšlení malého dítěte, které si myslí, že je jeho chyba, když ho rodiče bijí. Stejně tak mi přišlo, že kniha je i pro ženy, které omlouvají domácí násilí svého muže. Libí se mi, že autorka na konec knihy do poznámek přidala užitečné odkazy.

bosorka
21.12.2022 4 z 5

Moc pěkný příběh o přátelství, o předsudcích a také o tom, jak se malé holky musí srovnat se životem plným omezení a lží. Psáno pro mladší věkové kategorie, což je trochu znát na "jednodušším" jazyku a takové trochu šablonovitosti. Zároveň ale moc dobře, že knížky pro mladší generace na podobná témata vznikají. A navíc, když je to kvalitní čtení, co zabaví, zaujme, zamrazí, místy pohladí, místy rozpláče. A snad také přivede k otázkám a zjišťování, jak to v té době a v těch místech bylo, co se tam dělo a jak to nebylo ani trochu jednoduché. A že síla přátelství mnohdy překoná veškeré překážky a příkoří. Více takových knih.

Katka2382
14.12.2022 5 z 5

Čerstvě dotčeno a jsem fakt nadšená.
Konečně zase jiný pohled na Černobylskou katastrofu a to očima dvou dívek(a částecně očima jejich matek).Takže rozhodně nečekejte fakta-kde,kdy a proč.
Příběh plný přátelství, odvahy a lásky.Jen těžko jsem knihu odkládala a kdyby to šlo přečtu ji na jeden zátah.
Jen mi teda překvapil ten silný antisemitismus i na konci 80. let.
Rozhodně doporučuji k přečtení všem generacím.

lenka31
13.12.2022 5 z 5

Čtivá kniha určena nejen pro náctileté, ale pro všechny, kteří se zajímají o historii...příběh popisující vznik přátelství za velmi nepříznivých událostí.

Šebestová3
12.12.2022 5 z 5

I když havárie jaderné elektrárny je víceméně na druhé koleji, je to neskutečně silný příběh, který mi několikrát vehnal slzy do očí.

Aaloha
12.11.2022 4 z 5

Tak to bylo moc hezké čtení. Nejde o literaturu faktu, ale příběh o velkém přátelství. Doporučuji přečíst jak náctiletým tak i dospělým.

terezarath
24.10.2022 5 z 5

No pane jo, tohle byla jízda. Bylo to smutné a děsivé, ale díky silnému přátelství dívek svým způsobem i bolestně krásné. Mrzí mě, že jsem s jejím přečtením tak otálela. Skvěle napsaná kniha.
Pokud toužíte po množství detailů a faktů o výbuchu, pak tohle nejspíš není kniha pro vás. Nejde tu tolik o samotný výbuch jako o následné těžkosti v životech obyčejných lidí.

prochajda
11.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která se jen těžko odkládala. Velmi čtivě a poutavě napsaný příběh, který mě dojal. Nevypráví jen o jaderné katastrofě v Pripjati, ale hlavně o přátelství a mezilidských vztazích.
Lidé tam, v té době opravdu věřili, že je vlast ochrání. "Komunismus měl být ráj na zemi a v ráji neexistují chyby. Výbuch v elektrárně chybou byl. Vláda nemohla světu přiznat, že jí pod rukama došlo k nehodě."

Naďa2411
08.10.2022 5 z 5

Dvě dívky Valentina a Oksana chodí do stejné třídy, nemají se moc "v lásce". Otcové pracují v jaderné elektrárně Černobyl. 26. dubna 1986 je nebe jiné, vzduch kovový....Sledujeme děj obou dívek, které musely opustit své město a utíkat co nejdál od epicentra. Autorka neopomněla napsat, jak tato skutečná událost byla tehdejším režimem utajována vlastním lidem natož celému světu. Dívky jsou ve stejném věku, jako tehdá bylo i mne. Viděla jsem 5-ti dílnou sérii o Černobylu a přesto, že je to už dlouho let, některé rány osudu jsou nezapomenutelné ....Kniha má krátké pasáže , ve kterých se střídá vyprávěním Valentinou (žid) a Oksanou.
V knize spisovatelka otevírá další příběh, kdy Německo 1941 napadlo tehdejší Sovětský svaz, jenž vypráví mladá dívka Rifka. Odchází od své rodiny, aby přežila. Autorka pěkně vymyslela příběh podle skutečných událostí a z autentických vyprávění z těch dob. V knize je několikrát zmiňováno násilí na dětech, jak fyzické tak i psychické.
Smutný příběh, velmi emotivní i já jsem si v knize našla své......škoda, že již dříve nebyly linky bezpečí.

Bukina
31.08.2022 5 z 5

Velice silný příběh na podkladě dobových událostí. Kniha pro všechny věkové kategorie. Smekám autorce.

karol.cadex
28.08.2022 5 z 5

Moc pěkný čtení. Mrzí mě, že jsem ve čtrnácti měla k dispozici maximálně Lanczovou, Rudolfa a Dostojevského. O Charlesi Bukowském ani nemluvě. Trochu dnešním dívkám ve světě tolika YA literatury závidím, ač ji sama nevyhledám.
Tady jsem ale udělala výjimku. V Černobylu jsem kdysi byla a už mě nepustil. Proto čtu veškerou literaturu s jeho tématikou. Tady šlo nejen o havárii, ale hlavně o dopad na obyvatele Pripjati - samotné zaměstnance, seniory, partnery, děti. Kniha je psaná střídavě z pohledu dvou dívek, kde je velmi znát jejich výchova, stereotypy, postoje. A samozřejmě jejich následná proměna.
Pro mě velmi příjemná změna od všemožných víceméně dokumentárních knih o Černobylu.

pedroK
19.07.2022 5 z 5

Příběh je více o přátelství než o Černobylu. Socialismus je popsán někým, kdo v něm nežil, ale možná je to i dobře, vzhledem k tomu, že je kniha primárně určena mladším čtenářům. Příběh je psaný chytlavě a určitě bych ho doporučila. Chtěla bych věřit, že Oksana začala nový život.

Patane
17.07.2022 4 z 5

Velmi ctivy příběh, emotivní zachycení černobylské tragédie a všeho, co následovalo. Skrytý antisemitismus, který evidentně válkou nezmizel. Líbilo se mi prolínání s příběhem Valentininy babičky Rivy. Jednu hvězdičku ubírám za konec, který mi přišel dost přitazeny za vlasy. I když kdo ví, třeba i toto bylo v SSSR možné.

Sigurd_Lesandi
13.06.2022 5 z 5

Od knihy jsem původně očekával milý, dobrodružný příběh o přátelství v nelehké době, ale dostal jsem mnohem víc.
Co se týče historického zasazení, tak to autorka zpracovala perfektně. Nemluvím jen o havárii, ale celkově i o době ve které se příběh odehrává. Nebude vám pouze řečeno, že tehdejší časy byly těžké, ale taky vám bude vysvětleno proč. Já sám si několikrát pří čtení pomyslel, jak můžu být rád, že jsem ten režim nezažil.
Autorka vás vezme do několika míst lidské psychiky. Budete číst o matce, která by udělala vše, aby svou rodinu ochránila a na druhé straně o matce, která se nechá ovládat despotickým manželem, kterému podřídí vše. Malá dívka, jež vyrostla v tyranii začne přicházet na to, že její otec asi neměl ve všem pravdu. Tato část pro mě byla asi nejsilnější. Popis, jak si dítě vtlouká do hlavy, že ono je to špatné, protože to tatínek myslel dobře, byl neuvěřitelný.
V tak malé knize je toho tolik. Postavy mají charakter a každá z nich si projde svým vlastním vývojem. Někoho budete milovat a jiného zase nenávidět. Každou jednotlivou emoci, kterou poznáte, vám kniha předá.
Nečekal jsem toho mnoho, ale Černobylské dívky se rozhodně zapíší mezi nejlepší knihy za tento rok.

monushka
04.06.2022 5 z 5

Nevadí, že cílovou skupinou by měla být dospívající mládež. I ve mně, ženě ve středních letech, kniha vyvovala mnoho pocitů. Hlavně z toho důvodu, že my už v současné době víme, co se v roce 1986 stalo. O to je příběh mrazivější.

IvetKl
04.05.2022 5 z 5

Nádherný a silný příběh, při kterém jsem často zadržovala slzy.

ivakola
19.04.2022 5 z 5

Překvapivě čtivá knížka. Alespoň za mě se tedy povedla. Příběh dvou děvčat, které nakonec nerozdělilo neštěstí v Černobylu, ale nepodařené výchovné metody rodičů jedné z děvčat.Tato knížka je i vhodnou četbou pro dnešní mládež, kterou zajímá i nedávná historie.

Kaja1
04.04.2022 5 z 5

Tak to by měla být povinná četba. Je vidět, že Rusko své praktiky nikdy nezměnilo a zřejmě ani nezmění.

Danago
01.04.2022 5 z 5

Moc pěkná knížka. Můžu
velmi doporučit dětem od 10 ti let . I když jsem o hodně starší, příběh jsem si moc užila a dozvěděla jsem se jak se žilo v SSSR v osmdesátých letech. Řekla bych, že vůbec není na škodu si takovou knihu přečíst právě v dnešní době.