Černí baroni na Kladensku

Černí baroni na Kladensku https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488996/bmid_cerni-baroni-na-kladensku-hkl-488996.jpg 5 1 2

Příběh pétépáka – kulaka, vyhozeného z vysoké školy, je obrazem let 1948 až 1956 a osmi let jeho života ve víru doby. Začíná pozvolným narůstáním moci komunistické strany a třídního boje a jeho vlivu na osudy prvních obětí totality – studentů, kulaků, podnikatelů a jiných tehdejšímu režimu nepřátelských „živlů“. Jádrem knihy je pak v jednotlivých příbězích podaný popis života v jednom z kladenských vojenských táborů nucených prací při 57. pomocném technickém praporu u dolu Antonín Zápotocký v Kladně-Dubí. Zde autor prožil 26 měsíců převýchovy prací v šachtě, zakončených půlrokem skoro nelidské práce v dole Mayrau. Jeho příběh končí návratem do civilu a nejhoršího období života, kdy dochází k likvidaci rodiny, ztrátě všeho majetku a vystěhování. Kruh katastrof v rodině, který započal konfiskací majetku za protektorátu, se tak uzavřel. Knihou probleskují vedle velmi emotivních pasáží i příběhy humorné, tak jak je život v lágru přinesl. Text je proložen autorovými verši, které byly aktuálně využívány táborovým souborem při různých příležitostech. Z obsahu knihy je též zřejmé, jaké postavení zaujímaly útvary PTP v armádě ČSR a jak podstatně se lišily od technických praporů, o nichž píše M. Švandrlík a jsou známy z filmu. Tematika PTP nebyla nikdy ve filmu zpracována.... celý text

tittanie
09.06.2023

Vyhledávám literaturu o komunistických zločinech a vždy je pro mě těžké ji hodnotit.
Je hezké, že autor mohl splnit slib svým přátelům a o PTP napsal knihu. Kniha je proložená jeho verši.
Je milé, že ty hrozné roky proložil i vtipnými příběhy o blbci komunistovi, který sčítal pytle a čísla popisné dohromady, a o nudlové bombě... Děj se mi vždy zastavil u smrti nějakého PTPáka nebo horníka.

filipmiik
08.06.2022 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, která čtenáře vtáhne do dob hluboké totality a nastíní život tehdy „nepohodlných osob“. Je neuvěřitelné, jak moc jeden člověk a tři písmena na papíře dokáží zničit nevinnému člověku život. I když se však jedná o velmi smutné a vážné téma, autor v příběhu zmiňuje také vtipné chvíle z kolektivu svých kamarádů, které přidávají ději na rychlosti a čtivosti. Nehledě na věk by každý měl zařadit tuto knihu na svůj seznam četby.

Autorovy knížky

2022  100%Černí baroni na Kladensku