Černá rota aneb Válčili jsme za komančů

Černá rota aneb Válčili jsme za komančů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484336/bmid_cerna-rota-aneb-valcili-jsme-za-kom-t6s-484336.jpg 5 5 2

Kniha s humorem, ironií a jistou nadsázkou zachycuje dnes už takřka neuvěřitelný svět, který se v 70. a 80. letech minulého století skrýval za branami kasáren Československé lidové armády. Prostřednictvím hlavní postavy Vašulína se čtenáři seznámí s tím, co tehdejší mladí muži prožívali na vlastní kůži od odvodu až po základní vojenskou službu a cvičení vojáků v záloze. Děj se odehrává především u vojenské pracovní jednotky, ve které vedle vojáků s různým zdravotním omezením, negramotných, mentálně zaostalých, nervově labilních, trestaných či příslušníků národnostních a etnických menšin neovládajících češtinu ani slovenštinu sloužili beze zbraně i ti kádrově závadní. I když jde o knihu humoristickou, odkazující k Švandrlíkovým Černým baronům, nevyhýbá se ani bolestnému tématu pokřivených lidských osudů v důsledku šikany, morálních selhání a omezenosti některých důstojníků socialistické armády. Vedle řady groteskních situací a tragikomických postav jako jsou major Skutr, nadporučík Vyplašenka či podplukovník Startka tak čtenář pozná i mazáky oblíbené formy šikanování či otřesné poměry panující v sovětské armádě "dočasně umístěné" v tehdejším Československu. Cílem knihy Černá rota aneb Válčili jsme za komančů je pobavit a tak trochu připomenout, k čemu bychom se už nikdy neměli propůjčit.... celý text

lumpíkcz
04.03.2022 5 z 5

Zase jedna knížka co se povedla kdo to nezažil nepochopí já u podobného "vojska" sloužil a podobé příběhy zažil prostě to tak bylo :-) :-(

Mantikocka
07.01.2022 5 z 5

Kdo nebyl na vojně, spoustu věcí nepochopí.
Jinak já byl sice až v 89tým, ale nějakou šikanu jsem ještě zažil, včetně povyšování, ale my jsme už nepovyšovali a krátce na to vojnu bohužel zrušili.
Kniha pěkně napsaná, pobavila a párkrát jsem prostě nemohl a vybuchl jsem smíchy.