Černá odyssea: Osudy černého lidu Ameriky

Černá odyssea: Osudy černého lidu Ameriky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400557/bmid_cerna-odyssea-osudy-cerneho-lidu-am-W1V-400557.PNG 5 2 1

Reportáž o osudech černého lidu v Americe od poč. 17. stol. až po naše dny, vyprávění vystavěné na příbězích a osudech jednotlivců. Pokud jde o líčení prvních let pobytu černého obyvatelstva v Americe, je líčení založeno na základě deníků, životopisů a j. pramenů, pokud jde o novější dobu, na podkladě vyprávění býv. černých otroků atp. - Na ideolog. nedostatky knihy upozorňuje v čes. doslovu V. Macháčková: "Je to faktografie, jejíž autor, pokrokový bojovník za práva černochů, volá po sociální spravedlnosti pro své černé bratry a sestry ve Spojených státech amerických, aniž si uvědomuje základní skutečnost, že americký imperialismus není schopen uskutečnit jeho požadavky - opravdové osvobození a zrovnoprávnění černých s bílými. To může nastat teprve po zničení kapitalismu v USA, teprve s příchodem socialismu, s odstraněním vykořisťování jak bílého, tak černého proletariátu . . . To, že autor nedošel v řešení hlavního problému až sem, umožnilo ovšem, aby tato knížka v USA - této "zemi neomezených svobod" vůbec mohla vyjít; my se tedy musíme spokojit bohatým materiálem, sneseným v této knize a doplnit jej sami výkladem, který by byl uvnitř hranic USA, neamerickou činností."... celý text

Literatura faktu Historie Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Práce

Black Odyssey: The Story of the Negro in America , 1948

memphisz
13.02.2019 5 z 5

Kniha o dějinách Afroameričanů napsaná Afroameričanem. V češtině naprosto unikátní záležitost, pro kterou se musíte vrátit do roku 1951(!) Bylo to těžké čtení, částečně kvůli místy dnes již zastaralé popisnosti, ale hlavně kvůli těm emocím, které kniha vyvolá. Bezpráví, nespravedlnost, bezmocnost. To vše vás při četbě napadne. Vřele doporučuji, i když to rozhodně není pozitivní čtení. Název je ovšem naprosto trefný.

americká literatura černoši společensko-politická publicistika dějiny lidstva dějiny USA

Autorovy knížky

Roi Ottley