Celá Frusaglia

Příběhy obyvatel městečka u moře jsou oslavou člověka a země. V knize vystupují postavy veselých mládenců i sklamaných bručounů, bujných děvčat i s životem smířených stařen, osob úředních i vesnických prosťáčků. Jejich příběhy jdou v šlépějích italského rodáka Boccaccia.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289989/cela-frusaglia-Bun-289989.jpg 32

Tutta Frusaglia

Vydáno:, Družstevní práce

Koka
24.05.2016

Umělecké beletrii se kdysi říkalo "krásná literatura". Tato kniha plně odpovídá takovému označení. Je to čtenářské blaho! Malé, drobné epizody, významné i nevýznamné události v životě přímořského městečka a jeho obyvatel, anekdotické příhody - ale jaká krása! Krása slov, myšlenek, obrazů, i těch, které líčí drsný kraj, krutý život, nehezké vztahy.
Velmi překvapující byl doslova moderní styl myšlení i psaní autora, který vtipnými postřehy i sarkastickými šlehy dovedl vykreslit atmosféru, postavy, situace, aniž byste dnes vnímali jejich tematickou archaickost jako nestravitelnou. Kniha měla štěstí i na překladatele, a tak jsem si tento poklad vychutnávala, sice až tři čtvrtě století po jejím vzniku poprvé, ale zřejmě ne naposled.

italská literatura

Fabio Tombari