Cecílie a čarodějnice

Cecílie a čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269429/cecilie-a-carodejnice-a11-269429.jpg 5 3 3

Autorka, milánská lékařka, líčí ve své reportáži z nemocničního prostředí, napsané v první osobě a prozrazující osobní zkušenosti, příběh třicetileté ženy, která na zprávu o své smrtelné nemoci reaguje vzpourou: chce poslední dobu svého života prožít po svém a dožívá jej v prostředí lehkých žen - čarodějnic. Kniha je konfrontací životního nazírání lidí zdravých a lidí nemocí odsouzených k smrti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Odeon

Cecilie e le streghe , 1963

Zuna1990
16.04.2023 5 z 5

Príbeh o morálke, o plnení sľubov, o pomáhaní, o beznádeji a mnohom inom. Cecília, onkologická pacientka sa spozná s doktorkou žijúcou v Miláne, podstupuje liečbu a stávajú sa z nich priateľky. Doktorka sa ju celý čas snaží podporovať, nie však milosrdne, ale racionálne a úprimne. Uvedomuje si, čo znamená trpieť smrteľnou chorobou a úzkosťami smrti. Chápe, že takíto pacienti nechcú lži a pretvárku, chcú žiť svoj život naplno, ako predtým. Prajú si , aby na nich okolie nenazeralo ako na chorých, milosrdne, so zármutkom alebo im odpočítaval dni do konca. Niekedy však ani dobro druhých nestačí, aby sme sa nedali na zlé chodníčky. Cecília podľahne zákernosti čarodejníc , ktoré parazitujú na zúfalých a bezbranných ľuďoch. Všadeprítomným je súcit, aj vo forme nedodržaného sľubu, pretože obe svoje sľuby porušili.
Autorka vyhlásila, že sa snažila nevyliečiteľne chorého pacienta vymaniť spod všeobecného vnímania ako človeka, ktorý už nemá žiadnu možnosť žiť svoj príbeh, byť súčasťou príbehu, ale len zomrieť. Rovnako sa vyjadrila, že nesie autobiografické prvky.
Nádherná, jedným slovom nádherná kniha.

Autorovy knížky

Laura Conti