Čchi-kung a Tai-čchi

Čchi-kung a Tai-čchi https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417490/bmid_cchi-kung-a-tai-cchi-NSD-417490.jpg 1 1 1

Slovenská autorka a skúsená lektorka vo svojej príručke uvádza mnohé zaujímavé cvičenia, zamerané v prvom rade na harmonizáciu energie a emócií. Nájdete tu napríklad cvičenia posilňujúce vnútorné orgány; cvičenia na vnímanie svojho energetického tela; návod na čínsku omladzujúcu automasáž hlavy a tváre; návod na odstránenie chorej energie z orgánov; návod na odstránenie cudzích programov z podvedomia a ďalšie užitočné praktické pokyny či podnety. Beata Luby sa venuje čchi-kungu a tai-čchi už veľa rokov. TČM (tradičnú čínsku medicínu) študovala v Kanade. V súčasnosti žije v Košiciach. Vedie kurzy tai-čchi a čchi-kungu aj relaxačné kurzy, poskytuje omladzujúce a liečivé masáže. Zároveň vedie motivačné kurzy zvyšovania kreativity, sebarealizácie, duševnej obrany a zdravého životného štýlu.... celý text

Shindo
22.12.2022 odpad!

Kniha je prinajmenšom zvláštna. Tai chi, ktoré je regulérnym bojovým umením (ak ho cvičíte pod skúseným učiteľom, ktorý má dobrú prípravu) tu autorka mieša s nepodloženými ezoterickými hlúposťami ako "chorá energia v orgánoch", "čakry" alebo "odstránenie cudzích programov z podvedomia". Celá kniha už len z obsahu pôsobí, že je plná podivných ezo cvičení; celkovo degraduje bojové umenie so stáročiami histórie na ezoblábol a zdravotné cvičenie.

Knihe v mojich očiach na vážnosti taktiež nepridáva ani moja osobná skúsenosť s autorkou, kedy z rozhovoru s ňou vyplynulo, že nevie, ktorý štýl tai chi cvičí (ani nevedela, že nejaké sú), ale nevie vysvetliť ani základy.

Kniha ponúka akýsi pokrivený vhľad do čchi kungu, o tai chi totiž v nej nie je ani zmienka. Inak nie som sinológ ani neovládam čínštinu ale nie som si istý, či je "tai-čchi" správny prepis.
Keby autorku videli sifu, ktorí cvičia tai chi desaťročia, podľa mňa by ju vysmiali.

Autorovy knížky

Bea Luby (p)