Čas vlků

Čas vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391623/bmid_cas-vlku-0I6-391623.jpg 4 166 58

Starodávná legenda praví, že v každém člověku žijí dva vlci a neustále bojují o tlukot srdce. Jeden z nich je strach a nenávist a ten druhý láska a důvěra. Který z vlků vyhraje? Ten, kterého živíme. Švédsko na samém počátku 2. světové války. Hlavními hrdiny příběhu jsou sirotci Magdalena a Nils, jejichž jediný příbuzný - strýc, který se vrátil z Ameriky - jim odkázal veškeré své bohatství. Díky nečekanému dědictví začínají nový život i slibnou kariéru, ale hrůzy počínající války pronikající z kontinentu je vedou k pomoci potřebným. Do příběhu vstupuje Carl-Magnus Rytterholm, obdivovatel nového hrdiny - Adolfa Hitlera. Ale po boku zla jako vždy kráčí láska. Při hledání tří zmizelých finských válečných dětí se osudově setkají Magdalena a Carl-Magnus a jejich odvaha a obětavost změní život nejen jim, ale i mnoha dalším lidem. Čas vlků je kniha o odvaze a lásce ve stínu války. O odvaze postavit se za to, v co v nitru věříme, za slabé a bezbranné, odvaze bránit právo na svobodu těla i ducha a neuposlechnout rozkazy. I nejčernější temnotou jasně prosvítá zářivé světlo lásky a naděje. A coby symbol boje dobra se zlem čtenáře celou knihou doprovázejí tři sněhobílí vlci... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Cosmopolis

Vargarnas Tid , 2016

HDosoudilová
09.02.2019 4 z 5

Knihy na téma 2. světové války mě hodně baví, proto mi tato nemohla uniknout. A musím říct, že jsem nadšená. Z prostředí severních zemí jsem zatím nic nečetla a byl to zase jiný pohled na tuto část historie. Ze začátku jsem tedy měla lehce problém se začíst a v postavách jsem se moc neorientovala, ale čím dál tím víc jsem byla zvědavá, jak toto celé dopadne. Hlavní hrdinové mi byli velice sympatičtí a konec mě překvapil. Doplněk s vlky byl zajímavý. Doporučuji.

janasim
05.02.2019 5 z 5

Čas vlků je kniha s přenádhernou obálkou. Symbolika bilých vlků působí tak magicky. Příběh nás seznamuje s krutostmi 2.světové války v severních zemích Evropy, ale také nám připomíná silu skutečných jedinců, lidskost a lásku ke svému národu, ke každému životu. Nezapomenutelný příběh

Dandy1
02.02.2019 1 z 5

Nemůžu dát dobré hodnocení knize, když se netěším na další kapitolu. Nic mě nenutilo číst dál a dál. Je spousta lepších knih. Jak o válce, tak o vlcích.

barca9312
02.02.2019 5 z 5

Krásná kniha, propojuje více témat, která miluji -2. sv. válka, život ve skandinávii. Končí šťastně.

Pett
01.02.2019 3 z 5

Z tolika náhod a happyendů mi málem rupla záložka... obávám se, že tohle lidsky vyprázdněné období by si zasloužilo o trochu víc... smysl výletu do okupovaného Norska moje mysl chroupe ještě teď... a pak těch padesát, sto nebo snad i třistadvacetvosum odstínů šedé? Kdy šedý vlk stál vedle šedého vlka pod šedým nebem... ehm, už mi chybělo jen skončit s šedým zákalem ;) takže tentokrát bohužel bez happyendu, no...

MartinaF
28.01.2019 4 z 5

Nádherná kniha, pokud tak můžu mluvit o příběhu z druhé světové války. Doba byla zlá a těžká, přesto se našli lidé, kteří se snažili pomoci druhým. Je to příběh nejen i lásce, ale ukazuje také válečnou Evropu a nastiňuje i drobné mikropříběhy, které ovlivnily mnoho lidí. Za tento román jsem vděčná a vybízím k tomu, abyste si knihu přečetli

martina1199
27.01.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, ale čekala jsem kvůli tématu, že se mě to dotkne více a zasáhne mě to třeba jako knihy Ruty Sepetys.
Což se ovšem nestalo, ani vzdáleně. Magdaléna mi upřímně lezla na nervy, napřed mi přišla jenom naivní, později i hloupá, především v pasáži, kdy se vydala do Norska na vlastní pěst. Ani ostatní postavy mi nějak výrazně nepřirostly k srdci. Ještě tak možná trochu Viveca.
Co se mi ale líbilo, byla metaforická linka s vlčicí a taky obálka.

martina1199
27.01.2019 3 z 5

Co se mi ale líbilo, byla metoforická linka s vlčicí a taky obálka.

Šánka
27.01.2019 5 z 5

Čas vlků je krásný a dojemný román, odehrávající se v tragické době lidských dějin, přesto má v sobě až takový pohádkový nádech a křehkost, kterou mu propůjčuje symbolika tří bílých vlků. Příběh zla, nenávisti, ale i odvahy, lidskosti, lásky, příběh o rozhodnutích a jejich následcích.
Přejme si, ať ze dvou vlků, kteří podle legendy žijí v každém z nás, živíme v sobě toho, jenž představuje lásku a důvěru.....

Marekh
25.01.2019 5 z 5

Kniha se odehrává během 2. světové války. Kniha je poměrně rozsáhlá, má více dějových linií, čtenáře celou knihu provázejí 3 vlci. Styl autorky se mi líbil. Kniha je rozvláčnější, vyskytují se v ní různé odbočky, nicméně pokud čtenáři dají knize šanci a nebude jim vadit pomalejší tempo vyprávění, tak si myslím, že se jim kniha bude líbit.

Sledujeme osudy našich hrdinů ve Švédsku během 2. světové války. Některé historické události jsem znal, o jiných historických událostech jsem se dozvěděl poprvé. Bylo zajímavé sledovat, jak severské státy (Dánsko, Norsko) obsadilo Německo, Finsko to nemělo také jednoduché, protože se muselo podmanit Rusku, později bojovali na straně Němců. Švédsko zaujímalo během 2. světové války zvláštní postavení v tom smyslu, že vyhlásilo neutralitu, nebojovalo s Německem, nicméně jejich demokracie byla nalomena a nechybělo mnoho a mohlo se dostat do války s Německem. Nepochybně by Německo nad Švédskem zvítězilo. V knize se nachází hodně myšlenek, které jsem si poznamenal.

Magdalena je doktorka filozofie a její bratr Nils je obchodník, má otevřeno více poboček obchodů. Získali si mne svým chováním, protože pomáhali svým zaměstnancům. Dočetl jsem se o událostech zaměstnanců, ze kterých mne mrazilo. Nebyl jim lhostejný jejich život. U Magdaleny mne zarazila jedna nerozvážnost, které se dopustila a nad kterou jsem kroutil hlavou. Čtenář se v knize dočte oč se jednalo. Bylo fajn, že měla s bratrem vytvořeno silné sourozenecké pouto a za všech okolností se podporovali. Líbilo se mi prostředí, ve kterém Magdalena a Nils vyrůstali a ke kterému se rádi vraceli. Nils oslovoval Magdalenu - Sněhurka. Líbilo se mi, že Magdalena měla kočku, kterou pojmenovala Micka a se kterou si povídala..

V knize se dočteme, že někteří lidé riskovali svoje životy, aby pomohli jiným lidem, což určitě zaslouží obdiv. V knize jsou nastoleny otázky, jak se má člověk zachovat, když je vystaven nějakému nebezpečí? Má obětovat sám sebe pro jiné lidi, anebo si zachránit vlastní kůži? Někdy si pokládám otázku, jak bychom se zachovali my sami, kdybychom se ocitli ve stejné situaci? V knize se nachází také romantická linka, která se bude líbit ženám.

Přebal knihy je nádherný. Líbí se mi vlci, jejichž příběh se mi také líbil a určitě tento román obohacují. Rád bych si tyto vlky pohladil, i když bych měl trochu strach, jestli by mi něco neudělali. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Starodávná legenda praví, že v každém člověku žijí dva vlci, kteří neustále bojují o tlukot srdce. Jeden z nich je strach a nenávist a ten druhý láska a důvěra. Který z vlků vyhraje? Ten, kterého živíme.

Pochopila i to, že my lidé jsme schopni takřka jakéhokoli zla, dokážeme zapřít sami sebe, kdo jsme i co je pro nás důležité, výměnou za to, že tyto svazky neztratíme.

Víc se bojíme světla v sobě než temnoty. Temnota znamená náš strach a nevyžaduje od nás nic než to vzdát, raději se se vším smířit než se odvážit napnout luk. Naproti tomu světlo znamená naši vnitřní sílu, lásku a odvahu věřit ve vlastní schopnosti.

… akademická kariéra je pro mě plášť neviditelnosti. Když ho mám na sobě, nikdo, ani já sama, nevidí tu ustrašenou a nejistou osobu, kterou ve skutečnosti jsem.

Nemožné je pouze slovo, které jsme si vytvořili my lidé jako výmluvu pro svůj strach z nezdaru.

Válka změní každého. U některých lidí zdůrazní to nejšlechetnější a nejodvážnější, co v nich je, zatímco u jiných otevře brány nepochopitelné krutosti.

Co s člověkem udělá válka? Válka strhne onu tenkou vrstvu mezi dobrem a zlem a otevře v lidech temné propasti.

Svoboda je drahocennost a její hodnotu si neuvědomíme, dokud ji neztratíme.

Ale právě rozhodnutí z nás dělají to, čím jsme, a abychom něčeho dosáhli, musíme taky často něco obětovat..

Před svými nepřáteli se neplazíme.

Je člověk ve své podstatě zlý? A když přestanou platit demokratické zákony, uvolní se v nás všechny temné síly? Ten, kdo vládne, má přece vždy pravdu, i kdyby se mýlil. A jestliže moc odstraní Boha, nebo naopak tvrdí, že jedná jeho jménem, je pak dovoleno veškeré zlo?

julie z moravy
17.01.2019 5 z 5

Krásná kniha i když je o válce.

Princezna22
17.01.2019 5 z 5

Krásné,čtivé. Četlo se mi to samo,příběh nádherný od začátku do konce. :) Doporučuji

alexis818
01.01.2019 5 z 5

Jednoznačně jedna z nejkrásnějších knih,co jsme kdy četla.Silný příběh,nezapomenutelný.Jsem obohacena o spoustu informací o průběhu 2.sv.války v severních zemích,o lidech v neutrálním Švédsku,kterým na záda dýchá hrůza války.Moc se mi líbily bílí vlci a krkavec.Chválím též krásnou obálku.Prostě top.

Martiiiik
28.12.2018 5 z 5

Tady nejde nic jiného než smeknout.. Jedna z nejlepších knih, které jsem v životě četla... Hodně silné téma.. Asi u žádné knihy mi tolik netekly slzy jako u této. Láska a statečné srdce dokáže mnoho, i rozsvítit malé světlo v temnotě, kde umřela naděje..

Mermaida
16.12.2018 5 z 5

Nezapomenutelný a dechberoucí příběh nejen o těch, kteří nasadili vlastní životy a zvolili si boj proti zlu. V knize je zobrazeno neutrální Švédsko a vnímání války hlavními hrdiny.

bookcase
03.12.2018 5 z 5

Jeden z nejdojemnějších, nejkrásnějších, nejcitlivějších románů o druhé světové válce. Jedno velké top.

inkatenysek
18.11.2018 4 z 5

Čas vlků, příběh, odehrávající se ve Švédsku těsně před a během 2.světové války, mě velmi mile překvapil a to především svou mnohotématičností a tím, že je v něm zmíněno i několik historických událostí, o kterých jsem neměla doposud ani tušení. Bohužel se častěji vzpomíná na to hrozné, co se událo, místo, aby se připomínali hrdinové a jejich činy, které pomohly zachránit tolik lidských životů...

Kromě hlavního válečného tématu, se přiběh ze začátku okrajově zaměřuje také na předválečnou sociální situaci matek samoživitelek, dětí, umístěných do pěstounské péče, celkové postavení a vnímání ženy ve společnosti, začínající emancipaci, rozdělení společnosti dle původu a celkovou hospodářsko-ekonomickou a politickou situaci země. Díky tomu si pak čtenář může utvořit obrázek o tom, jakou změnou vše díky válce prošlo... A samozřejmě, jako v každém správném románu nechybí ani v tomto příběhu milostná zápletka.

Vlci jsou v knize symbolem. Symbolem boje dobra proti zlu a to nejen ve smyslu boje proti nacistickému Německu, ale také boje dobra a zla uvnitř nás, kdy se každý jednou musíme rozhodnout, zda si zvolíme cestu lásky a důvěry, riskování a boje za dobrou věc nebo sklopíme hlavu a necháme v sobě převládnout strach a nenávist...

Musím se přiznat, že mi trochu trvalo, než jsem se do příběhu začetla, ale po pár stránkách se to naštěstí zlomilo a já pak jen hltala stránku za stránkou, jen abych se dozvěděla, jak to celé dopadne. V knize se nachází i několik pasáží k zamyšlení. Hrozně obdivuju lidi, kteří se nebáli a rozhodli se bojovat a riskovat svůj život za dobrou věc, za záchranu jiných lidí a ochranu demokracie. Při čtení mi bylo opět hrozně smutno z toho, jak se může člověk k člověku chovat. A teď nemyslím jen válečné hrůzy, ale i osudy nevinných dětí, často nemanželského původu, které kvůli chudobě matek samoživitelek musely do pěstounské péče a tím pádem často i do dalších, ještě více nevyhovujících podmínek... Co je to za demokracii, když stát nedokáže pomoct matce, aby se mohla postarat o své dítě?
V neposlední řadě bych chtěla ještě pochválit krásně graficky zpracovanou obálku.

JanaDor
09.11.2018 4 z 5

Líbí se mi, že autorka do děje dobře zakomponovala hlavní body dění druhé světové války. Soustředí se na některé události, které ovlivnily určité země. Ukazuje na sílu odvahy jednoho člověka, který zachránil desítky, někdy i tisíce lidí.
Kniha je velmi silná svým sdělením o lidské statečnosti, která stojí naproti nepopsatelnému zlu války.
Celkově se mi to líbilo, jen bych trochu ubrala z romantické linky, ale samotný příběh byl skvělý. Opravdu povedený román o síle boje dobra a zla.