Mariňáci

Příběh ze vzdálené, nepříliš šťastné budoucnosti lidstva. Sledujeme osudy vojenské jednotky, zvané podle svých dávných předchůdců tradičně mariňáci-námořní pěchota. 37 mužů s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, s prvotřídním výcvikem, jaký se dostane málokomu. Přesto se ocitnou v situaci, kde jejich schopnosti nemusí stačit …...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41651/marinaci-cfz-41651.jpg 4.5324
Válečné, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Straky na vrbě

Kniha Mariňáci

Schary

Kniha se četla docela do dobře. Po přečtení komentářů zde, jsem čekala, kdy vyskočí ten vetřelec a ono nic. Nepřítel byl jiný...V knížce je hodně postav vojáků a taky obyvatel kolonie a čtenář nemá šanci mít moc přehled, kdo je kdo. Navíc v momentě, kdy už jsem si někoho zapamatovala, vzápětí umřel.

Patrik02

Jak tu již napsal uživatel Spetum, jde o čistokrevnou military sci-fi. A skvělou. Kniha Mariňáci jsou mým druhým setkáním s Robertem Fabianem a po Hvězdě, si i tenhe příběh rozhodně zaslouší 5 hvězdiček. Inspirace Vetřelcem, jak je v předchozích komentářích několikrát zmíněno, je sice očividná, ale mě osobně vůbec nevadila. Přeci jen je Vetřelec opravdu kultovní záležitost a Fabian si s touto inspirací dokázal poradit znamenitě. Přesto, že je kniha, co do počtu stran (v mém případě hodin k poslechu) dlouhá, nejsou v příběhu žádná hluchá místa, s podrobnými a zbytečně složitými popisy se autor nemaže a o akci zde není nouze. Být slavný filmový režisér, po přečtení bych okamžitě začal točit.
Co musím zmínit je velmi povedená audio verze, kde nechybí praskání a pípání vysílačky při dialozích a v druhé části knihy dokonce několikrát zaslechnete zvuky zbraní.

LiberX

Odlehlá vesmírná kolonie a četa mariňáků, která má zjistit, proč došlo k přerušení komunikace. Zní to povědomě?

První polovina knihy je poctou filmovým Vetřelcům od Jamese Camerona. Je z toho cítit pot a krev sebevědomých mariňáků, kteří jsou vycvičení tak, aby překonali každou překážku. Tedy alespoň do chvíle, kdy... začne atmosféra tuhnout jak rychleschnoucí beton. Zlom přichází v polovině knihy. Z hororu se stává tvrdá military a my dostáváme pořádnou nálož akce.

Překvapily zejména skvěle napsané dialogy a množství nápadů, které potěší především fanoušky Vetřelců. Příběh sice po Vetřelcích neustále pomrkává, nakonec však vždy překvapí, jakým způsobem posouvá a ohýbá svůj vzor.

Gematria
08.11.2020

Jako audio kniha, včetně povídky Palubní střelec. Určitě nejlepší audio kniha, co jsem poslouchal, skvělé namluvení, spousta zvuků (např. vysílačky), ale hlavně... ten příběh. Strhující děj i atmosféra. V první půlce knihy skupina drsných a ostřílených mariňáků odhaluje záhadu v pro ně nestandardní situaci, kdy jsou vysláni na záchranou operaci na neznámou planetu, na které se odmlčí tamní posádka vědců, geologů atp. Ano, potud je inspirace Vetřelci nepopiratelná, ovšem dále to autor pojal zcela originálně (i když tu a tam se nechával drobně inspirovat vetřelci celou dobu). Druhá polovina byla nonstop akce, prostě našlapaná lehce futuristická millitary akce, kterou jsem prožíval spolu s hlavními hrdiny, kterým prostě musíte fandit.

Sirius
23.05.2020

mega testesteronová jízda. Je to vlastně takovej mix Vetřelců a Postradatelných (během čtení není problém si představit v rolích borce starých akčních fláků). Hustá hororová atmosféra vylidněný pouštní planety by se dala krájet... a pak dojde na akci. Na velkou akční vybíjenou, po který to jede až do finále. Což někde v půlce trochu štve, protože tý akce je prostě moc a knížka tak naskočí do určitý rutiny. V tomhle ohledu byl třeba Kopřivův Asfalt o dost lepší - ten měl ostatně i lepší a dost propracovanější postavy, v Mariňácích to pro mě byla prakticky paleta postaviček na orloji, který se mi do hlavy moc nezapsaly. A to je ten důvod, proč mi vždycky hrdinové Miroslava Žambocha budou bližší než ti od Roberta Fabiana. Nicméně chápu, proč tahle knížka byla před 20 lety (spolu s Vládci) kultovní, ten způsob, jakým navazuje na starý akční filmový klasiky, kde hráli Sly a Arnold, je úžasnej. Užil jsem si to, ale na větvi z toho nejsem. Nicméně Straky se s tímhle deset let starým vydáním fakt vymazlily - ilustrace od Jana Doležálka jsou perfektní a pevná vazba a přebal jsou fakt luxus.

Spetum
05.11.2019

Čistokrevná military sci-fi jak má být.

Ivan F
08.10.2019

To, že sa autor inšpiroval Votrelcami je ok, nakoniec, ak by sa vo všetkých SF knihách volal palubný počítač "Matka", tak by sme si na to zvykli, ako sme si zvykli na Android alebo Windows. Zvyšok palubných počítačov by sa volal "Otec", teda konkurencia ako je iOS alebo Linux. Takisto mi na knihe nevadilo, ako niektorým iným čitateľom, opisovanie konania jednotky "Mariňákov", je vidno, že sa v tejto téme autor vyzná. Lenže kniha má dve časti, výbornú a slabú. Výbornú časť, s hutnou atmosférou strachu a tou je prvá polovica knihy, až po bitku s biomechanoidmi a odhalenie, že sú vlastne pokusnými králikmi na poli vývoja zbraní. Slabú časť má kniha od tohto okamihu odhalenia, odkedy je to už len akcia, akcia, akcia a kniha (zas sa opakuje podraz na čitateľovi - nech si kúpi aj ďalší diel, minimálne o rozsahu šesťsto strán, tak za 19,90€) končí otvoreným koncom a hutná atmosféra strachu sa vytráca. Podčiarknuté a zrátané je to u mňa tak 50 na 50.

nero 13
28.08.2019

Knihu jsem dostal jako dárek, jinak by mě ani nenapadlo si přečíst něco ze žánru military sci-fi, ale jsem rád že jsem se do toho pustil, takovej nářez jsem opravdu nečekal, Robert Fabian mně opravdu překvapil kvalitou psaní.