Čarověníky v naší zahradě

Čarověníky v naší zahradě https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109862/bmid_caroveniky-v-nasi-zahrade-dn1-109862.jpg 4 3 2

Čarověníkem nazýváme shluk znetvořených větví vyrůstajících na jehličnatých a listnatých stromech či keřích bez obvyklé pravidelnosti a zákonitosti. Vyrůstají z normálně rostoucích větví z jednoho místa. Jejich původcem jsou houby, viry, genetické mutace apod., které způsobují tyto růstové anomálie. V ČR je ze všech států Evropy největší počet jejich sběratelů a aktivních pěstitelů, přesto i mezi nimi koluje celá řada nejrůznějších fám, mýtů a dohadů o příčinách vzniku čarověníků. Snahou druhého, aktualizovaného a rozšířeného vydání úspěšné publikace není proto jen podat ucelený souhrn informací a odpovědí několika málo odborníkům, školkařům a zahradníkům, ale především představit tuto neobyčejnou a fascinující zajímavost rostlinné říše všem milovníkům přírody. Autor v knize předává dál své dlouholeté zkušenosti a znalosti, které získal při jejich sběru, rozmnožování, roubování a při komponování zahrady. Čtenáři zde najdou široký sortiment kultivarů čarověníků, které lze u nás koupit a pěstovat, a dokonce i evropských novinek, u nichž se očekává jejich rozšíření.... celý text

knih-o-mol
13.05.2021 5 z 5

Poprvé, když jsem čarověnik uviděl, myslel jsem, že jde o jmelí, pak jsem našel tabuli s popisem naučné stezky rašeliništěm. Čarověníky působí magicky, nadpřirozeně. Kniha mimo pěstování, popisuje principy vzniku, typy a vyhledávání. Netušil jsem, že o nich existuje monografie. Autor jejich sběr přirovnává k houbaření, popisuje konkurenční boj při šlechtěni a pěstování. Užitečná publikace nejen pro zahradníky, ale pro každého kdo vyráží do lesa jako já, aby pookřál a poučil se. Kniha vám umožní lépe pochopit na co se vlastně díváte.

evickakyticka
10.06.2018 4 z 5

Čarověníky jsou krásná věc. Tuto knihu jsem nebrala jako návod, jak je roubovat nebo kde je koupit. Chtěla jsem se dozvědět něco o jejich vzniku a to jsem dostala. Snad při mých procházkách lesem taky někdy nějaký najdu.