Capesius, osvětimský lékárník

Capesius, osvětimský lékárník

Dr. Victor Capesius býval před válkou lékárníkem v Sedmihradsku. V roce 1944 se jako důstojník SS a vedoucí lékárny SS v Osvětimi setkává na rampě se svými bývalými klienty, kteří přijíždějí z jeho rodného města s vězeňskými transporty. Capesius je s chladnou hlavou posílá do plynové komory. Dieter Schlesak postavil svůj dokumentární román o jedné ze skutečných temných postav holokaustu, jedné z těch, jejichž podíl na zločinech nebyl nikdy potrestán, důsledně na faktech, na dokumentech, dopisech a výpovědích očitých svědků. Autor v tomto silném, otřesném svědectví tedy vsadil na autenticitu, jediným smyšleným románovým prvkem je tu postava židovského vězně Adama, který celý příběh čtenáři vypráví. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70919/capesius-osvetimsky-lekarnik-70919.jpg 4.218

Capesius, der Auschwitzapotheker (2006)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Paseka

Radous
15.09.2016

Na přebalu se píše dokumentární román, ve skutečnosti se však jedná spíše jen o ten dokument. Problém je, že to člověka bez většího úvodu, kde by bylo popsáno, jakým stylem (a kým vlastně) je kniha sestavena, hodí rovnou doprostřed věcí. Jinak je to samozřejmě zajímavé a především drsné čtení, z hlediska mnoha lidí, o kterých se píše však docela dost komplikované. Viděl jsem kolem této tématiky mnoho TV dokumentů, tak je to jen další díl do celé té mozaiky hrůzy.

historikola
12.06.2016

Děj knížky je zasazen do časů druhé světové války. Do koncentračních táborů. Příběh je hodně naturální. Vypráví o morálce dozorců a velitelů SS jaké dělali zvěrstva na obyčejných lidech z táborů. Je dobře, že takové příběhy někdo našel a dovedl je výborně sepsat.
Bohužel je pořád vidět, že se lidstvo ani samotné nástupnické státy nacistického Německa nepoučilo a bohužel ani nezměnilo.
Příběh stojí za to a rozhodně jej čtěte pomalu a dělejte si poznámky. Věřte, že se během čtení budou hodit.
Knížku zakládám do své knihovny a nepustím ji z ruky.

Lenka4
12.12.2015

Hodně silné čtení. Není však omezeno jen na líčení drastických scén z tábora (některé jsou opravdu hrůzné). Autor hledá i odpověď na otázku, proč vše probíhalo tak hladce, bez odporu. Poválečný život Capesia a jeho obhajoba působí při vědomí osudů jeho dřívějších sedmihradských sousedů a známých, se kterými se setkal v Osvětimi, jako výsměch. Nelze se divit, že téměř všichni, kteří asistovali při cestě lidí z transportů na smrt, se cítili nevinní (jen vykonávali rozkazy). Chtěli si prostě zachránit život, k čemuž dostali šanci. Na rozdíl od těch, kteří do koncentračních a vyhlazovacích táborů přijížděli v dobytčích vagónech.

Řazení výpovědí, záznamů či rozhovorů působí obzvláště zpočátku, dokud není zřejmé, kým je vypovídající osoba, dost nepřehledně. K tomu přispívají i skoky v čase.