Byť mužom

Byť mužom https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479975/bmid_byt-muzom-21U-479975.png 4 6 1

Čo všetko znamená byť mužom a čo znamená byť ženou? To skúma Nicole Krauss, autorka oceňovaných románov Dejiny lásky či Veľký dom, v desiatich nových poviedkach. Citlivo zobrazuje jemné detaily ľudského hľadania, pochybností, túžby po slobode, strachu zo samoty, ale aj nástrahy úplnej oddanosti milovanému človeku. Ukazuje nám krehkú rovnováhu medzi nehou a násilím, láskou a manipuláciou. Poviedky, ktoré vznikali v rozpätí takmer dvadsiatich rokov, sú situované do New Yorku, Tel Avivu, Kyota, Ženevy či bližšie nemenovanej latinskoamerickej krajiny. Postupne odhaľujú útržky životných príbehov ambicióznej tanečníčky, bývalého profesionálneho vojaka, dcéry rozvádzajúcich sa rodičov, alebo vdovy, ktorá nájde nového manžela, hoci ho vôbec nehľadala.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Artforum (SK)

To Be a Man , 2020

booklovertina
03.11.2021 4 z 5

Starnúci rodičia a novonarodené deti. Dospievanie a s ním spojená trochu mätúca sila novoobjavenej sexuality. Generačné rozdiely. Nezabudnuteľné okamihy života. No najmä vzťahy. Vzťahy medzi mužmi a ženami, rodičmi a deťmi, vzťahy k ostatným i k sebe samému...

Či už si myslíme, že o ľudskej existencii vieme všetko, nemusí to byť zákonite tak. Čo totiž znamená byť človekom? Čo znamená byť mužom či ženou?

Nicole Krauss vo svojej najnovšej zbierke poviedok otvára dvere práve tej neznámo-známej entite menom človek a dovoľuje nám nahliadnuť na javy, psychiku či okolnosti, ktoré nás formujú. Vášeň, moc, sex, násilie, dospievanie i starnutie, sebapoznávanie.

Či už Krauss stvárňuje dospelých alebo tínedžerov, ľudí relatívne spokojných alebo takých, ktorí sa zmietajú vo víre zmätku, frustrácie a nezávideniahodných situácií, ich pocity i myšlienky vykresľuje tak hodnoverne, až si nemôžete pomôcť, musíte sa s nimi stotožniť.

Kraussovej príbehom, ktoré čitateľom podsúva s istou elegantnou razantnosťou, nechýba hĺbka - miestami sú dojemné, miestami zarážajúce, kĺbia v sebe radosť aj smútok, ľútosť aj triumf. Odhaľujú ľudské slabosti aj silné stránky, prepájajú v sebe vieru s beznádejou, rozjímajú o prchavej pominuteľnosti života.

Pre niekoho je Nicole Krauss už „stará známa“, záruka kvality či skvelého zážitku - pre mňa bola „novinkou“ a po prečítaní Byť mužom sa len s ľútosťou pýtam, prečo sa naše cesty nepreťali skôr? Výborná.

Nicole Krauss
americká, 1974