Byla jsem tu

Byla jsem tu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304808/bmid_byla-jsem-tu-IKr-304808.jpg 4 350 85

Cody a Meg spolu vyrůstaly téměř jako sestry. Byly nejlepší kamarádky, věděly o sobě všechno… nebo si to Cody alespoň myslela. Megan je totiž mrtvá. Spáchala sebevraždu. Zdrcené Cody zůstane jen hluboký smutek a plno nezodpovězených otázek, protože nemá nejmenší ponětí, co se muselo dít, aby to Meg donutilo k tak tragickému, definitivnímu činu. A co víc – jak je možné, že ona sama neměla nejmenší tušení, co kamarádka prožívá? Pouští se tedy do složitého rozplétání motivů, které Meg k sebevraždě přiměly. Postupně vycházejí najevo nové skutečnosti, s nimi se však vynořují i další otázky. Kdyby Meg věděla, jak její sebevražda zasáhne rodinu, spáchala by ji? A může vůbec člověk v tak bolestném stavu, kdy mu možnost, že si vezme život, připadá jako jediné řešení, pochopit následky svého činu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

I was here , 2015

YA-girl
25.04.2020 3 z 5

Jak zmínily dvě čtenářky pode mnou - i za mě byl děj takový nemastný neslaný; a tak jak mě obvykle podobné knihy dojmou, tak tady se na závěr žádné emoce nedostavily. Ony se moc nedostavovaly ani v průběhu čtení. Celou knihu jsem vnímala spíš jako jakési varování, že na internetu se vám může dostat různé "pomoci", a ano, můžete tam narazit i na návod, jak svůj život tzv. vyřešit definitivně... ale na mě toto varování nijak mrazivě či šokově nezapůsobilo.

Pejuška
04.11.2019 4 z 5

Takový příjemný čtení s návodem k sebevraždě...je až děsivé, že existují tyhle skupiny, které Vám dají návod, jak všechno důmyslně provést. V této knížce je smutné, že rodiče tajili, že Meg trpěla depresemi a nehovořilo se o nich. Možná to, a snaha odprostit se od nich vedla až k takovému konci...

velmi_zajimava
03.08.2019 2 z 5

Tato kniha mě zklamala. Nejspíš se mělo jednat o oddechovou četbu, ale já tam zkrátka pořád čekala na nějakou událost, která by byla alespoň něčím zajímavá. Žádná z postav mě nijak zvlášť nezaujala. A romantická linka v příběhu? Myslím, že se nemusím vyjadřovat.
Na druhou stranu autorka se inspirovala reálnou událostí. A toto téma je neustálým problémem v dnešní době. Ale nemyslím si, že by v této knize bylo téma sebevražda dobře zpracováno.

Lucik100
13.07.2019 5 z 5

Byla to spíš taková oddechovka, děj nebyl nikterak složitý a přesto to byl povedený příběh.

vikimi
01.07.2019 3 z 5

Zajímavý příběh, smutný, ale dobře napsaný.

gnocchi
16.06.2019 2 z 5

Komentáře ke knihám píšu málo a kniha mě musí něčím dostat. Tahle mě dostala tím, že pro mě byl vůbec problém ji dočíst. Děj by vystačil na povídku. Úplně mám na jazyku "nemastné, neslané". Za mě **.

Cleo De Nile
06.06.2019 2 z 5

Tahle kniha pro mě byla velkým zklamáním. Velice zajímavé téma, které má velký potenciál, ale autorka ho nevyužila ani náhodou. Vůbec nic převratného se tu nestalo, chyběla jakákoliv pointa... Do hlavní postavy jsem se nedokázala vžít, a stejně tak jsem nedokázala litovat mrtvou Cody, která se vlastně zabila jen tak pro nic za nic. Obvykle mě příběhy sebevrahů (ať už skutečných, nebo fiktivních) dojmou a částečně chápu, proč to udělali, ale tady ne. Ale přečetla jsem to rychle, a obálku to má krásnou. To je ale tak vše.

Damonka12
05.05.2019 4 z 5

Autorka píše úžasně, kniha se krásně čte. Doporučuji.

adellk28
13.04.2019 2 z 5

Po knize jsem sáhla díky nádherné obálce a taky autorce. Kniha se četla rychle, ale celou dobu jsem nemohla přijít všemu na chuť. Téma bylo zajímavé a děj pěkný, ale čekala jsem, že se v knize toho stane víc a bylo jasné jak vše skončí. Z jiného pohledu se mi kniha líbila, ale asi si ji znovu nepřečtu. Pro mě to bylo takové průměrné čtení a nijak mě nazaujala. 3/5

Anna 13
07.04.2019 2 z 5

Tuto knihu jsem si koupila ze dvou důvodů: jméno autorky a téma knihy, kterým je sebevražda.
Od autorky jsem četla její nejpopulárnější sérii If I Stay... První díl je něco fakt neskutečného, četla jsem to asi ve třinácti a doteď si knihu velmi pamatuji a ráda na ni vzpomínám. Proto jsem od ní chtěla zkusit něco nového...

Avšak přišlo ohromné zklamání. Já očekávala hluboké myšlenky, filosofické úvahy, těžkost a temnost. Ne, že by mi hlavní hrdinka Cody byla výslovně nesympatická, ale příliš mě nezaujala. A jak píše pode mnou BlueTer - milostná zápletka je v tomto příběhu spíše na škodu.
SPOILER - Nikdy by mě nenapadlo obviňovat z Meginy sebevraždy někoho jiného, než ji samotnou. Proto mě pátrání po tom, kdo jí "pomohl" příliš nebavilo. Byla to prostě ona a jen ona. - KONEC SPOILERU

Myslím, že autorce se problematika sebevražd mladistvých nepovedla příliš uchopit. Znám o mnoho lepší knihy, pokud vás tato tematika zajímá. Mezi všemi kraluje bestseller Odpusťte mi, váš Leonard. Z YA literatury je dobrá Všechny malé zázraky, Tady končí svět nebo Moje srdce a jiné černé díry. A absolutně dokonalá je i Veronika se rozhodla zemřít.

Lidé, kteří nikdy neměli sebevražednou myšlenku knize možná uvěří.
Tohle není kniha, která jde do hloubky, ale jen tančí po povrchu a odbíhá od tématu ke zbytečným situacím, jakým je v tomto případě třeba pár koťat. No vážně, bylo tohle nutné paní Formanová?

Slabá kniha. Velmi slabá. Nedoporučuji.

polaris
04.04.2019 5 z 5

Od této autorky jsem již jednu knihu četla a to Zůstaň se mnou, tato kniha mě vůbec nebavila, byla pro mě špatně napsaná a měla nezajímavý děj, ale přesto jsem se rozhodla, dát autorce druhou šanci, i přes to, že jsem se trochu této knížky obávala.
Ale naštěstí kniha Byla jsem tu předčila má očekávání. Děj je svižný a ubíhá rychle, díky krátkým kapitolám jsem knihu přečetla za chvilku, což mě poté dokonce mrzelo.
Kniha je vyprávěna z pohledu hlavní hrdinky Cody, která mi byla hrozně sympatická. Celou dobu sledujeme její život a zkoumání, proč to její nejlepší kamarádka udělala, vzhledem k tomu kniha obsahovala velmi emoční a silné momenty.
Děj měl trošičku romantickou linku, ale autorka ji dala více stranou a nezaměřovala se přímo na ni, právě kvůli tomu to nebyla ta "slaďárna", která v takových knihách občas bývá.
Seznamování se všemi postavami a zjišťování více o Megině životě na koleji a i o dvojici Meg a Cody, mě bavilo a právě kvůli tomu jsem se více přiblížila k Meg samotné.
Nemůžete očekávat nic veselého, přece jen to je příběh o sebevraždě a zaměřuje se na pocity hlavní hrdinky a okolnosti Megiiny smrti.
A když jsem na konci zjistila, že kniha je inspirovaná opravdovým příběhem o sebevraždě, mě emočně dostalo ještě více. Takže pokud stojíte o nějaký emočně napínavý příběh, můžu vám knihu jen doporučit, protože já si ji užila a nemohla jsem od ní odtrhnout oči.

MartulkaS
14.03.2019 3 z 5

Zpětně bych příběh hodnotila jako méně zajímavý, takový nijaký, ale líbil se mi styl, kterým je kniha psaná. Příběh utíkal svižně, krátké kapitoly, oddychové čtení. Hlavní hrdinka Cody, mi nebyla příliš sympatická (vedla zvláštní a dost nudný život, její pohled na svět mi přišel trochu depresivní).

oblakaknih
12.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Jedna z nejoblíbenějších. Celý příběh jsem prožívala.

BlueTer
22.11.2018 3 z 5

Byla jsem tu, tak by se dal popsat i stav této knihy v mé knihovně. Příběh je citlivý a začíná na velmi ožehavá témata. Samozřejmě, že mi Meg bylo líto, ale to bylo všechno. Příběh mě snad vůbec nezaujal a milostná zápletka mi příjde více na škodu než co do užitku.
Co musím vypíchnout je krásný přebal knihy, díky kterému jsem si knihu koupila. Bohužel je teď plno knížek, které se věnují tomuto tématu, ale ne všechny jsou schopny mít tu kvalitu. Proto dávám tak nízké hodnocení. Konec se mi ale moc líbil.
Kniha neurazí, ale taky se vám nevtiskne do paměti.

Ivka14
18.10.2018 3 z 5

Kniha mě bavila,byla zajímavá a do poslední chvíle jste nevěděli jak to skončí. Ale Cody mi nebyla vůbec sympatická. Od téhle autorky jsem četla Jestli zůstanu a to bylo určitě lepší. Ale jako nějaká oddechová kniha se to dá,ale nečekejte nějaký zázrak

Rozik
26.06.2018 5 z 5

Asi tak 75%knížky jsem probrečela ale skvělá knížka doporučuji!

_Žanet_
01.06.2018 5 z 5

Když bych měla tuhle knihu srovnat s ostatními co jsem zatím četla, řadila bych ji mezi ty, které mi něco přinesly. Osobně jsem si procházela podobnou situací, i když to nebyla sebevražda. A i přesto jsem soucítila se spoustou věcí, které prožívala i hlavní hrdinka Cody. Když zemře člověku někdo, kdo mu byl blízký, je to příšerná zátěž pro psychiku. Kort když je to nečekaná smrt. Líbilo se mi, jak se s tímhle tématem autorka dokázala poprat a jak dokázala popsat pocity Cody. Přidání romantiky mi nevadilo, protože aspoň bylo něco, co mohlo Cody držet nad vodou. Autorka má hodně čtivý styl psaní a kniha se četla sama. Určitě knihu doporučuju k přečtení a hodlám si od autorky přečíst i další knihy.

Enthu
10.05.2018 3 z 5

Snadno jsem se do ní začetla. Líbilo se mi, jak Cody hledala důvody, proč se Meg zabila. Co bylo příčinou její sebevraždy, když oproti Cody měla pomalu vše. Ono to dokáže i čtenáře zasáhnout, že nad tou knihou přemýšlí a zůstane mu i několik dní v hlavě.

Eliška_Florbal
01.05.2018 5 z 5

Skvělá kniha!Zezačátku mě moc nebavila,ale pak mě hned chytla.Je to kniha k zamyšlení a uvažování o životě,kdy si můžete uvědomit co je v životě důležité,a že i ve spatne situaci muže být něco dobrého.Skvěle bylo i dodání citátů.Doporučuji přečíst..

LaDouceBrise
23.04.2018 4 z 5

(UPOZORNĚNÍ: MOŽNÉ SPOILERY)

Dlouho jsem váhala, jakým počtem hvězdiček knihu ohodnotit. Děj sám o sobě neskrýval nic, co by mě přinutilo zařadit Byla jsem tu mezi mé nejoblíbenější knihy. Jedná se v podstatě o příjemnou young adult literaturu, i když se slovo "příjemný" může zdát vzhledem k tématu trochu nepatřičné.
A právě to téma mě přinutilo zařadit knihu do doporučených, protože v sobě nese obrovské poslání, které nespočívá jen v tom, že sebevraždy jsou špatné a postihují celé okolí člověka, který dospěje k takovémuto rozhodnutí. Tohle ví skoro každý z nás, pokud se teda zrovna nechystá nějakou spáchat.
Gayle Formanová však poukazuje na něco jiného a nejlépe to asi vystihují její slova z poznámky autorky na konci knihy, která mě naprosto dostala (v tom dobrém slova smyslu):
,,Ne každý, kdo trpí depresí, bude mít sklony k sebevraždě. A ne každý, kdo přemýšlí o tom, jaké by to bylo, kdyby umřel, je budoucí sebevrah. Jsem přesvědčená, že všichni máme někdy dny a týdny bídné tak, že si jednoduše představujeme, jaké by to bylo prostě neexistovat. Takové situace jsou ale něco jiného než nosit stále v hlavě myšlenky na sebevraždu a z nich pak spřádat plány, po nichž následují pokusy."

PS: Nemůžu si to odpustit, ale ta milostná zápletka mi přišla naprosto nevhodná, ještě za daných okolností... Nebýt jí, dávám knize bez rozmýšlení pět hvězdiček.