Buster Keaton - Můj nádherný svět grotesky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Buster Keaton zvaný Frigo, muž s kamennou tváří, vypráví svůj vlastní životopis se zvláštním smyslem pro absurditu skutečných situací, které jsou zdrojem humoru, který v dané chvíli dokáže člověka nepříjemně zaskočit.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28549/buster-keaton-muj-nadherny-svet-grotesky-28549.jpg 4.28
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Šulc a spol.
Orig. název

My Wonderful World of Slapstick

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Buster Keaton - Můj nádherný svět grotesky

Přidat komentář
Violetti
19. srpna

Buster Keaton vypráví o svých začátcích ve vaudevillu, popisuje zákulisní žerty, které si vzájemně tropili s ostatními herci, očišťuje jméno Roscoe Arbuckela, sebekriticky hodnotí svůj vztah k penězům a přiznává, že zahýbal svojí ženě. Jinak o svém soukromí mluví ale spíše okrajově, to hlavní je film, práce, tvorba.

Možná by mi víc dalo, kdyby Keaton nechal více nahlédnout do procesů vzniku filmů než na svůj účet (informace o tom, jakou měl gáži, najdete skoro na každé stránce). Bylo to ale každopádně milé čtení.

Otřesný je bohužel překlad. Chybí jakékoli převody měrných jednotek, takže přesně víte, kolik kdo měřil ve stopách a vážil v librách. Názvy filmů jsou překládány značně nesystematicky - High Sign, česky Frigo, král střelců, je zde jako Tajné znamení. Go West, česky Frigo a kráva, je zde jako Jdi na Západ. Vrcholem všeho je kombinace doslovného názvu s českým ekvivalentem v závorce - Our hospitality přeloženo jako Naše pohostinnost (Frigo, oběť krevní msty). Často je velmi krkolomný slovosled, slovo 'bathroom' sice kontextově naznačuje toaletu, tady je ale samozřejmě coby koupelna. A redakční práce taky za moc nestojí. Radši si přečtěte originál.

Brrita
13.03.2012

"Komik dělá směšné věci, dobrý komik dělá věci směšně." - Buster Keaton

Myslím, že to mluví za vše a Keaton rozhodně podle mně patří mezi "dobré komiky". Kniha vypráví jeho životní příběh, v životě tedy rozhodně neměl stále kamennou tvář a i čtenář se u knihy dosti pobaví! Popsány jsou v knize tak zhruba i počátky filmu (tedy v USA..) a také to, jak si komici (tedy i filmový herci a herečky...) dělali mezi sebou různé naschváli a vtípky - tedy v reálném životě, ne jen ve filmu.
Pokud někdo tohoto pána nikdy neviděl ani o něm neslyšel, pak asi nemá smysl, aby knihu četl, ostatním, ale vřele doporučuji.


Doporučujeme

Suši v duši
Suši v duši
Kdokoli může dělat cokoli
Kdokoli může dělat cokoli
Zpátky z Afriky
Zpátky z Afriky
Reportáž, psaná na oprátce
Reportáž, psaná na oprátce

Autoři knihy

Buster Keaton
americká, 1895 - 1966
Charles Samuels
americká, 1902 - 1982

Kniha Buster Keaton - Můj nádherný svět grotesky je v

Přečtených11x
Knihotéce11x
Chystám se číst1x
Chci si koupit1x
dalších seznamech2x