Bujón v šumienke

Bujón v šumienke https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518724/bujon-v-sumienkeeFjTAr-Jr1-.jpg 4 11 3

Táto knižka nie je o jedenástkových cestách v previsnutých stenách, ani o najstrmších zjazdoch, ba ani o neskutočných utrpeniach v mrazivej himalájskej stratosfére. Nespomína sa tu žiadny špičkový športový výkon a ani žiadny hrdinský čin. Lebo po svete behajú aj takí chalani a baby, ktorí nikdy nevylezú osmičkovú cestu, nikdy nezlyžujú Krčmarák a nikdy nezabehnú maratón. Len milujú prírodu, hory a dobrodružstvo. Sám som taký. 3. rozšírené vydanie Populárna kniha horských poviedok od horolezca, turistu, cyklistu, skialpinistu a lesníka Michala Diviaka vychádza počas deviatich rokov už tretí raz. Okrem obľúbených poviedok Lyžovačka v horách, Na Matterhorn v štýle „ostblok”, či Bivak na Aconcague v nej nájdete aj jeden doteraz nevydaný príbeh.... celý text

Recidivista
03.09.2023 4 z 5

Od tejto knihy som naozaj nevedel čo čakať, bol to taký výber naslepo, viac-menej iba na základe pozitívnych hodnotení na knižných portáloch. Potreboval som niečo na "dávkové" čítanie, po pár minút denne pred spaním a ukázalo sa, že táto kniha je na to ako stvorená.

Väčšina textov je písaná v prvej osobe a v prítomnom čase, čo pridáva na čítavosti. Príbehy sú to ľahko stráviteľné, písané s humorom. O niektorých veciach by sa z dnešného pohľadu dalo moralizovať (napr. krádež melónu, squatovanie, riskantné výstupy), ale táka bola doba, resp. vek autora. Darmo dnešný čitateľ dvíha obočie a krúti hlavou, treba sa lepšie rozpamätať, lebo podobné hlúposti, len v nižších nadmorských výškach, narobil v bežnom živote každý z nás.

Či už ste turista, športovec, cestovateľ alebo len gaučový povaľač s dušou dobrodruha, neváhajte a siahnite po tejto knihe, zaručene Vás čakajú príjemne strávené chvíle. Najviac som sa pobavil na príbehoch: Na Matterhorn v štýle ostblock, o výstroji za socíku a o vodičoch autobusov.

V rámci žánru za 5 hviezd, ale tak všeobecne je to na silné 4.

8,5/10

IHT
18.06.2022 5 z 5

Velmi poutava a pro me nostalgicka kniha. Jsem autoruv skoro-vrstevnik a zacatky s cundrovanim byly hodne podobne. Dalsi vyvoj autorova vztahu k horam a extremnim zazitkum uz me ale (nastesti) minul - popisy treskutych ledovych noci prozitych v zahrabech a bivacich, omrzliny, dehadratace a hlad - to uz mi nepripada romanticke ani na papire. Ale adrenalin a endorfiny podobne situace jiste doprovazeji :)
Nektere historky jsou velmi zabavne, z nekterych beha mraz po zadech. Urcite doporucuji k precteni zapalenym milovnikum prirody a outdoorovych aktivit.

ejmus0033
05.05.2017 5 z 5

Ja, ako milovník hôr som zhltla túto knihu za jediný deň. Bolo to písané z neuveriteľnou láskou k prírodu a ku svojim priateľom.

A ako môj otec povedal, od Smiechu na Lane po Bujón v šumienke nič lepšie nevyšlo.

P.S.: Je vtipné, že človek, ktorý učil autora tejto knižky loziť, učil aj mňa :)

Autorovy knížky

Michal Diviak
slovenská, 1971
2022  85%Bujón v šumienke

Kniha Bujón v šumienke je v