Budoucnost kapitalismu: Tváří v tvář novým úzkostem

Budoucnost kapitalismu: Tváří v tvář novým úzkostem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462791/bmid_budoucnost-kapitalismu-tvari-v-tvar-rx5-462791.jpg 3 7 4

Hluboké rozpory trhají křehké předivo společnosti západního světa: prosperující města stojí proti odstrčenému venkovu, špičkově vzdělaná elita proti lidem, pro něž je kvalitní vzdělání finančně nedostupné, bohaté země proti chudým. Jak se tyto propasti rozšiřují, ztrácí se i náš smysl pro morální závazky vůči druhým lidem, na němž byl založen poválečný vzestup sociální demokracie. Kdekdo umí na současné společenské disproporce poukazovat, od populistů po intelektuály, ale zatím nikdo nepřišel s realistickým nápadem, jak situaci řešit. Oceňovaný sociolog zde načrtává vlastní uskutečnitelné vize a podrobně předvádí, jak lze kapitalismus zachránit před ním samým - a nás před myšlenkovými stereotypy 20. století. „Skvěle napsaná a důležitá kniha. Přečtěte si ji.“ Martin Wolf, Financial Times „Je to nejrevolučnější kniha v oblasti společenských věd od dob Keynese. Doufejme, že bude i stejně vlivná.“ George Akerlof „Mistrovsky vyvážená kombinace osobní zkušenosti a nejpronikavějších analýz z různých oborů společenských věd. Ekonom Paul Collier se věnuje současnému rozdrolení ‚opěrných sloupů sounáležitosti‘ (rodiny, zaměstnání, národa) a frustraci, která otevřela dveře populismu všeho druhu. Vyzývá k prakticky založené politice, která by dokázala kočírovat kapitalismus (který nefunguje v zájmu většiny), přebudovala ‚obléhaný střed‘ politického spektra a obnovila cit pro ‚etiku komunity‘ současného společenského života.“ Kirkus Reviews... celý text

Přidat komentář

KapitánSmrt
12.10.2023 3 z 5

Za mě celkem solidní kritika kapitalismu. Přesto mám poměrně dost výhrad. Prvně autor navrhuje na takřka veškeré neduhy jeden lék, tím je více státu, který bude kapitalismus regulovat. V dnešní době, kdy je stát vnímán jako to největší zlo, je takové tvrzení dost odvážné. Tím nechci říct špatné, ale něco takového by chtělo celkovou změnu v myšlení, což je běh na dlouhou trať. Horší je to, že kniha je dost zasazená do britského prostředí. Tím pádem mnoho postřehů ztrácí pro našince smysl, jelikož realita v ČR (ale potažmo i EU), je dost jiná. Poslední výtka je dle mého nejpodstatnější. Autor totiž vnímá poválečné roky a s nimi spojenou zlatou éru kapitalismu jakožto něco, k čemu se máme vrátit. Co bylo bytostným vyjádřením myšlenky kapitalismu a jeho uvedením do praxe. Obávám se ale, že opak je pravdou. To, co je vlastní kapitalismu, jsou jeho rozpory, vykořisťování lidí (ale i zvířat a životního prostředí), nerovnosti a další strasti, které dnes a denně vidíme kolem sebe. To je pravý kapitalismus. A ona zlatá éra je naopak excesem proti normě, která vznikla za dost jedinečných okolností, které se asi nebudou opakovat. Proto v kapitalismus s lidskou tváří nevěřím, jelikož by šlo o kapitalismus, jenž popírá své bytostné základy, svou podstatu. Ale rád bych se mýlil...

vladku
17.03.2023 1 z 5

Prakticky brak, raději nečíst. Autor je etatista, socialista, označuje se víceméně jako středový volič. Člověk, který místy našel jednoduchou pravdu, ke které pak hledá argumenty. Své pomýlené názory (např. o homo economicus), které si pak (správně) vyvrací. Přínosné je číst mnoho kritiky, ale ne každá kritika je oprávněná. A už vůbec ne řešení. Na druhou stranu kniha obsahuje plno dobře vyargumentované a správné kritiky různých "středových" praktik, aby v zápětí navrhl podobně nesmyslné řešení, kde často už kritika chybí. Kvůli těm kritikám a argumentacím to nebyla úplně ztráta času, třeba se někdy bude hodit. Ale text je jinak zaplevelen takovými úvahami, že vědět dopředu, co mě v knize čeká, knihu bych vůbec nečetl.


XbookwormX
18.10.2021 2 z 5

S autorem jsem se minul. Pár dobrých postřehů bych našel, ale jinak jsem na jiný vlně.
Knížka se měla jmenovat "Budoucnost narativu", protože tohle slovo je v ní notně nadužívaný a po dvacátý už mi to lezlo krkem.
Další co jsem si z četby odnesl je autorova zjevná fixace na jeho studium/působení v Oxfordu...zmínil jsem, že autor učí na Oxfordu? Jestli ne, on Vám to během čtení určitě připomene.
Vlastně si stačí přečíst posledních cca 20 stran, kde je resumé myšlenek z předchozích kapitol (když je skočíte, nic se nestane), pojmenování problémů a jejich řešení, který jsou stejnou měrou naivní jako nerealný.
Docela zajímavej je v kontextu volebních výsledků u nás, jeho rozbor pádu sociální demokracie v globálním měřítku...to ještě neviděl v akci naší hustou dvojku Maláčová/Stropnická, to už by se nedivil ničemu.
I když možná by si s nima rozuměl, protože jeho mantra je taky zdanit všechny a všechno a velký hráče legislativou donutit skákat, jak erár píská.

NGC6715
31.07.2021 5 z 5

První část knihy obsahuje kritiku soudobého kapitalismu, zejména monopolů, maximalizace zisku za každou cenu, volného trhu, nestabilitu způsobenou financializací a burzovními spekulacemi. Požadavky knihy na ekonomiku jsou hlavně progresivní daně, protože velké firmy inkasují více rentu než zisk (! a je prokázáno, že zdanění renty nemá vliv na ekonomickou efektivitu, i kdyby se daně využily naprosto nesmyslně, pokud se vyžijí smysluplně, může efektivita jen růst…) a trestní odpovědnost vedení podniků, pokud podnik vůli malému zisku bude ignorovat veřejný zájem, soudy by měli v tomto zákonu vytvořit precedenty, na základ kterých by se právo v tomto bodě samo postupně upřesňovalo, přitom se musí být hlídáno, zda se důsledky zákonů nevychylují příliš na jednu stranu a zákon musí být průběžně upravován. Dále se kniha zamýšlí nad funkcí rodiny a konstatuje, že instituce rodiny se postupně rozpadá a neplní své úlohy. To je pravda, ale řešení kniha nenabízí. Dále kniha požaduje převzetí odpovědnosti a solidarity na mezinárodní úrovni, avšak požadavky této části jsou spíše autorovým zbožným přáním, nejen, že není nabídnuto řešení, ale myslím, že věci vůbec nemohou fungovat tak, jak by autor chtěl (pomoc uprchlíkům, dotování Afriky…), i když je nutné tyto problémy řešit, nestačí k tomu jen nadšení a touha pomáhat, autorův přístup bude zvláště v době přistěhovalecké krize většinu lidí od řešení podobných problém spíše odrazovat. Dalším tématem je růst metropolí na úkor regionů, který je nutným důsledkem působení volného trhu. Autor dokazuje (přesvědčivě), že zisky z vyšší produktivity způsobené centralizací nutně skončí v rukou majitelů nemovitostí, protože lidé se budou stěhovat za vyšší produktivitou a budou si konkurovat o nutnost bydlení až do chvíle, kdy se zisky v metropolích a v regionech vyrovnají. O tento zisk se majitelé nemovitostí nijak nezasloužili, a navíc podporuje spekulace. Proto je možné řešit rozdíl mezi regiony a metropolemi vyšším zdaněním a podporou podnikání v regionech. Dále je zajímavé upozornění na fakt, že v době, kdy potraviny enormně zdražují, klesají příjmy zemí, které se produkcí potravin nejvíce zabývají. S ideální alokací způsobenou volným trhem není asi vše úplně v pořádku…