Budoucnost je nerůst: Průvodce světem po kapitalismu

Budoucnost je nerůst: Průvodce světem po kapitalismu https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522887/bmid_budoucnost-je-nerust-pruvodce-svete-jit-522887.jpg 4 3 2

K tématu nerůstu si v češtině zatím přečtěte eknihu Nerůst a pak soubor esejí Na obranu nerůstu z pera Giorgose Kallise. Co vůbec nerůst je a o co ve stejnojmenném hnutí jde? Nerůst už svým názvem provokuje k úvahám o tom, jak budovat lidskou společnost bez ekonomického růstu. Poukazuje na to, že neustálý tlak na (neomezený) ekonomický růst na omezené planetě je nebezpečná sebe-destruktivní iluze, která nás přivedla na křižovatku, na které se nyní rozhoduje, zda půjdeme dál cestou dystopie nebo zda se nám podaří vytvořit společnost, která dokáže uspokojit potřeby všech a přitom respektovat limity planety. Nerůst nasvěcuje i to, že nyní máme historickou příležitost postavit lidskou společnost na principech dobrého života. V širším smyslu slova je nerůst hnutí, které propojuje všechna ostatní sociání a enviromentální hnutí jako to klimatické, lokalizační, za regenerativní zemědělství, alternativní školství, resuscitaci demokracie, tyrkysové organizace,... a další , které se i my v Peoplecommu snažíme zviditelňovat a propojovat v rámci projektu Hostina II. Kniha Budoucnost je nerůst je aktuálně tím nejlepším, co na toto téma zatím vyšlo. V rámci Slušné firmy jsme pořádali konferenci Nerůst jako alternativa růstového kapitalismu a Post-růstová firma - poslechněte si přednášky.... celý text

arnovak
předevčírem 5 z 5

Kniha je dobrým úvodem, jak do kritiky ekonomického růstu, tak i do nerůstového uvažování. Její anglický originál, vydaný ve Verso měl dobré recenze a přijetí. Oceňuji, že český překlad je dobře a pečlivě udělaný a to i vzhledem k "odborné" terminologii.

Per-quiee
07.03.2024 2 z 5

Nedoporučuji na úvodní seznámení se s tématem. Kniha se velmi těžko četla, některé obraty mi přišly nadbytečné (jakoby se autoři snažili použít co nejodbornější jazyk, který tam ale vůbec být nemusel). Za celou knihu jsem se nedozvěděla, jak si přesně fungování představují, přišlo mi, jakoby to psali američtí kouči.

Autoři knihy

Andrea Vetter