Buď se mnou

Buď se mnou obálka knihy
Mé hodnocení:

Příběh faráře, jenž vzpomíná na ideály svého mládí, které jsou nenávratně pryč, zatímco se v jeho blízkosti začíná strhávat náboženská válka. Je to román o umění a politice, lásce, samotě, změnách a o tom, jaký život dnes lidé vedou.

Kniha se objevila v širší nominaci na prestižní Bookerovu cenu v roce 2006.

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48760/bud-se-mnou-48760.jpg 3.77
Vydáno, Kniha Zlín

Be near me, 2006

Kniha Buď se mnou

Clair16
20.07.2020

„Měl jsem samozřejmě rád knihy, v nichž se životní pravdy snoubí s krásou jazyka,“ říká hlavní hrdina při vzpomínce na své studijní roky. A tahle kniha určitě obě kritéria splňuje, je skvěle napsaná a řada výroků z ní by stála za zapsání. Autor jako by zároveň objevil nový styl, který je mimo jiné založený na principu určitých náznaků. Ne že by informace proplouvaly mezi řádky, vše je naopak obsaženo ve slovech. Netvrdím, že číst ji je vždy jednoduché, některé úseky se zdají být nepřiměřeně dlouhé a pro děj tak nepodstatné, až si říkáte, proč tam vlastně jsou. Ale zpětně si uvědomíte, že i ony měly svůj význam a pomohly dokreslit postavy i okolnosti tak, že je před sebou vidíte skoro plasticky.

Příběh katolického kněze středních let, který v převážně protestantském skotském městečku zažívá neobvyklý rok, sestává z bilancování jeho vlastního života i popisu nových zážitků. Otec David Anderton je velmi inteligentní, stejně jako nepochybně autor knihy. Neprojevuje se přitom arogantně, ale naopak skromně, empaticky, jen v mnoha případech ne dost jednoznačně nebo rozhodně, což vede i k událostem, které postupně dodávají jeho počátečním úvahám a vzpomínkám nový rozměr. Vše, co knížka předkládá, rodinné vztahy, osudy dalších postav, otázky náboženství, politiky, ale například i psychologie davu, popisuje vypravěč s citem a vyrovnaností pozorovatele, který upřednostňuje zájmy jiných nad vlastními.

U některých pasáží (zvláště úvodních a pak těch pojednávajících o studiu na Oxfordu) bych si to nepomyslela, ale bezprostředně po dočtení mám v plánu se ke knížce v budoucnu vrátit. Hodnotím 4,5 hvězdičkami, tedy 90 procenty.