Broučci

Broučci https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 1112 1112

dalia1769
10.02.2014 3 z 5

K této knize mám velmi rozporuplný postoj. Na jedné straně milé a laskavé vyprávění s nádechem starých časů, na straně druhé drsná protestantská moralita. Chápu, že kniha odráží osobnost a povolání autora a dobu svého vzniku (odlišný přístup ke smrti v komunitě ovládané náboženskou vírou, v minulosti běžné cyklické vnímání času apod.). To si ale uvědomí kritický dospělý čtenář, nikoli dítě. Jedno je jisté, dětem bych ji v dnešní době určitě nečetla (nebo bych musela dost vynechávat a číst jen pečlivě vybrané pasáže) a jsem ráda, že mi ji naši nečetli, když jsem byla malá, protože z některých částí bych měla určitě trauma (pohádka o koťátkách, konec knihy apod.). Večerníčkové zpracování je určitým kompromisem a líbilo se mi mnohem více.

bibi.r
07.01.2014 3 z 5

Jemný příběh, který je ale dost strašidelný (tedy jako dítěti mi to tak vždycky připadalo).
Ilustrace Jiřího Trnky dodávají na tajuplnosti.

Morgause
13.11.2013 2 z 5

Nikdy jsem Broučky neměla ráda. Jsou na mě příliš moralizující. Že by měl člověk brát všechno tak, jak mu to osud (nebo pánbůh, chcete-li) nadělí? Nemůžu souhlasit. V Broučkovi byla ubíjena přirozená zvědavost a bystrost, naopak byl nucen ke slepé poslušnosti, a tudy podle mě cesta nevede. I věřící člověk by měl přemýšlet a jednat sám za sebe. Taky mě hodně iritovala příhoda s Verunkou - Brouček se s ní nemohl bavit jen proto, že je jiná než on, což mi přijde poněkud xenofobní. Přes to všechno, Broučci jsou napsaní krásným jazykem a kniha má svou hodnotu, přinejmenším historickou. Malým dětem bych ji ale nečetla.

aluskacz
21.10.2013 5 z 5

Miluju tuhle knížku. Přečetla jsem ji snad desetkrát. Je krásná, nikdy mě neomrzí. Líbí se mi broučci, jejich život, radosti.. I když knížka skončí smutně tak i přesto zůstává jednou z mých nejoblíbenějších pohádkových knížek.

dark.ma93
04.10.2013 5 z 5

Milovala jsem je jako dítě. Měla jsem je ráda v předčítání mé maminky i babičky. Kniha je lepší než současný Večerníček. Broučci co žijí jako lidé a prožívají svůj život. Jedna z knih, co když v dětství přečtete, si pamatujete navždy.

Bbbutterfly
14.09.2013 5 z 5

Už se těším na večery, kdy ji budu číst svým dětem...o tuhle knihu je nesmím připravit...:)

Yanna0
06.08.2013 5 z 5

Krásná pohádková kniha, kterou si mile ráda přečtu i teď, když jsem dospělá. Jednou bych jí ráda předčítala svým dětem.

Marčullkas
21.07.2013 4 z 5

Broučci ve mně vyvolávají vzpomínky na dětství. Naše oblíbená "dětská" kniha, kterou jsme na konci se sestrou oplakaly :)

Belatris
21.07.2013 1 z 5

Jako dítě jsem nebyla milovníkem knih, takže jsem většinou obdivovala jen ilustrace. A to je vše, co se mi zpětně vybavuje. Příběhy mě nudily a dusivá atmosféra didaktického podtónu mě otravuje v literatuře dodnes. Už nemám žádnou motivaci se k těmto knihám vracet.

kika 13
19.02.2013 5 z 5

Přečteno hodně dávno,ale jen pěkné vzpomínky.

kattyV
16.02.2013 1 z 5

Jedna z dětských knížek, kterou jsme opravdu hluboce nesnášela. Ten nesnesitelně moralistický přístup. Brouček, který je za banální prohřešky tvrdě trestán... a ten konec... Dětem jsem to vážně nikdy nečetla.

vitavita
13.12.2012 2 z 5

Rád jsem si ji před lety četl a pak ji četl svým dětem ...

čohynka
12.12.2012 5 z 5

Super knížka, ráda se k ní vracím..

Selinute
30.10.2012 5 z 5

Krásná knížka. Četla mi ji maminka - ráda na to vzpomínám.

Jaička
12.09.2012 5 z 5

Už jako dítě jsem Broučky milovala a několikrát četla,nejen sobě,ale později i mé dceři. Klasika,nádhera!

ŽanetaVítová
28.04.2012 5 z 5

Tuhle knihu jsem dostala ve 4 třídě od naší paní učitelky a dodnes si ji moc ráda čtu!! :-)

bookcase
29.03.2012 5 z 5

srdeční záležitost. Knížka i deska namluvená panem Högerem. Jak já se vždycky třásla strachy, když Brouček mamince zhasil komín. A měla jsem chuť na zapraženou polívku a hovět si. Paráda!!!

LordSnape
13.02.2012 5 z 5

Jako dítě jsem se strašně bál, když tam lítala žluva.

Mikiem
09.02.2012 5 z 5

Měli jsme to jako děti jako povinnou četbu ve škole,tak ji znám nazpamět,doporučuju pro děti jako dělané:o)

Benedygtus
12.09.2011 4 z 5

Prvni kniha, ktera mi byla ctena a ja jsem si to uvedomoval a take prvni kniha, kterou jsem sam precetl.
Krasna ilustrace a samozrejme pribehy, ktere jsou snad nam vsem tolik zname minimalne diky Vecernicku.