Broučci

Broučci https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31506/broucci-31506.jpg 4 1112 222

Broučky, jediné umělecké literární dílo Jana Karafiáta (1846–1929), potkaly nejednoduché osudy. Roku 1876 anonymně vyšel skromný, neilustrovaný svazek – tehdy s názvem Broučci pro malé i velké děti – a zapadl vcelku bez povšimnutí. Až teprve po sedmnácti letech knížku objevil a zpopularizoval novinář Gustav Jaroš, který ji označil jako „snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské“ a jejího autora nazval „českým Andersenem“. Poetická obraznost Broučků, citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilý humanismus si dále uchovávají nepomíjející platnost. I jazykově, svým jadrným básnickým slohem šťastně spojujícím hovorovost lidové řeči s vytříbenými biblismy, je dílo Jana Karafiáta pozoruhodné. Čtenářsky i posluchačsky stále přitažlivé zůstávají postavičky malých hrdinů, broučků a berušek, které při všech svých světlých stránkách nejsou zbaveny pravdivých lidských vlastností. Spolehlivým průvodcem Broučků jsou ilustrace národního umělce Jiřího Trnky, které přes časový odstup od svého vzniku na počátku čtyřicátých let nic nepozbyly ze svého půvabu.... celý text

dalia1769
10.02.2014 3 z 5

K této knize mám velmi rozporuplný postoj. Na jedné straně milé a laskavé vyprávění s nádechem starých časů, na straně druhé drsná protestantská moralita. Chápu, že kniha odráží osobnost a povolání autora a dobu svého vzniku (odlišný přístup ke smrti v komunitě ovládané náboženskou vírou, v minulosti běžné cyklické vnímání času apod.). To si ale uvědomí kritický dospělý čtenář, nikoli dítě. Jedno je jisté, dětem bych ji v dnešní době určitě nečetla (nebo bych musela dost vynechávat a číst jen pečlivě vybrané pasáže) a jsem ráda, že mi ji naši nečetli, když jsem byla malá, protože z některých částí bych měla určitě trauma (pohádka o koťátkách, konec knihy apod.). Večerníčkové zpracování je určitým kompromisem a líbilo se mi mnohem více.

bibi.r
07.01.2014 3 z 5

Jemný příběh, který je ale dost strašidelný (tedy jako dítěti mi to tak vždycky připadalo).
Ilustrace Jiřího Trnky dodávají na tajuplnosti.

Morgause
13.11.2013 2 z 5

Nikdy jsem Broučky neměla ráda. Jsou na mě příliš moralizující. Že by měl člověk brát všechno tak, jak mu to osud (nebo pánbůh, chcete-li) nadělí? Nemůžu souhlasit. V Broučkovi byla ubíjena přirozená zvědavost a bystrost, naopak byl nucen ke slepé poslušnosti, a tudy podle mě cesta nevede. I věřící člověk by měl přemýšlet a jednat sám za sebe. Taky mě hodně iritovala příhoda s Verunkou - Brouček se s ní nemohl bavit jen proto, že je jiná než on, což mi přijde poněkud xenofobní. Přes to všechno, Broučci jsou napsaní krásným jazykem a kniha má svou hodnotu, přinejmenším historickou. Malým dětem bych ji ale nečetla.

aluskacz
21.10.2013 5 z 5

Miluju tuhle knížku. Přečetla jsem ji snad desetkrát. Je krásná, nikdy mě neomrzí. Líbí se mi broučci, jejich život, radosti.. I když knížka skončí smutně tak i přesto zůstává jednou z mých nejoblíbenějších pohádkových knížek.

dark.ma93
04.10.2013 5 z 5

Milovala jsem je jako dítě. Měla jsem je ráda v předčítání mé maminky i babičky. Kniha je lepší než současný Večerníček. Broučci co žijí jako lidé a prožívají svůj život. Jedna z knih, co když v dětství přečtete, si pamatujete navždy.

Bbbutterfly
14.09.2013 5 z 5

Už se těším na večery, kdy ji budu číst svým dětem...o tuhle knihu je nesmím připravit...:)

Yanna0
06.08.2013 5 z 5

Krásná pohádková kniha, kterou si mile ráda přečtu i teď, když jsem dospělá. Jednou bych jí ráda předčítala svým dětem.

Marčullkas
21.07.2013 4 z 5

Broučci ve mně vyvolávají vzpomínky na dětství. Naše oblíbená "dětská" kniha, kterou jsme na konci se sestrou oplakaly :)

Belatris
21.07.2013 1 z 5

Jako dítě jsem nebyla milovníkem knih, takže jsem většinou obdivovala jen ilustrace. A to je vše, co se mi zpětně vybavuje. Příběhy mě nudily a dusivá atmosféra didaktického podtónu mě otravuje v literatuře dodnes. Už nemám žádnou motivaci se k těmto knihám vracet.

kika 13
19.02.2013 5 z 5

Přečteno hodně dávno,ale jen pěkné vzpomínky.

kattyV
16.02.2013 1 z 5

Jedna z dětských knížek, kterou jsme opravdu hluboce nesnášela. Ten nesnesitelně moralistický přístup. Brouček, který je za banální prohřešky tvrdě trestán... a ten konec... Dětem jsem to vážně nikdy nečetla.

vitavita
13.12.2012 2 z 5

Rád jsem si ji před lety četl a pak ji četl svým dětem ...

čohynka
12.12.2012 5 z 5

Super knížka, ráda se k ní vracím..

Selinute
30.10.2012 5 z 5

Krásná knížka. Četla mi ji maminka - ráda na to vzpomínám.

Jaička
12.09.2012 5 z 5

Už jako dítě jsem Broučky milovala a několikrát četla,nejen sobě,ale později i mé dceři. Klasika,nádhera!

ŽanetaVítová
28.04.2012 5 z 5

Tuhle knihu jsem dostala ve 4 třídě od naší paní učitelky a dodnes si ji moc ráda čtu!! :-)

bookcase
29.03.2012 5 z 5

srdeční záležitost. Knížka i deska namluvená panem Högerem. Jak já se vždycky třásla strachy, když Brouček mamince zhasil komín. A měla jsem chuť na zapraženou polívku a hovět si. Paráda!!!

LordSnape
13.02.2012 5 z 5

Jako dítě jsem se strašně bál, když tam lítala žluva.

Mikiem
09.02.2012 5 z 5

Měli jsme to jako děti jako povinnou četbu ve škole,tak ji znám nazpamět,doporučuju pro děti jako dělané:o)

Benedygtus
12.09.2011 4 z 5

Prvni kniha, ktera mi byla ctena a ja jsem si to uvedomoval a take prvni kniha, kterou jsem sam precetl.
Krasna ilustrace a samozrejme pribehy, ktere jsou snad nam vsem tolik zname minimalne diky Vecernicku.