Brno nacistické - Průvodce městem

Jaká byla atmosféra Brna „pod hákovým křížem“? Poněkud netradiční průvodce, který prostřednictvím příběhů čtyřiceti brněnských lokalit seznamuje čtenáře s tím, jak vypadalo město v době nacistické okupace. Na časové ose, vedoucí od obsazení k osvobození, jsou představena místa spojená s nacistickými koncentračními a internačními tábory, úřadovnami gestapa, okupačními úřady, vysokými školami, českou kolaborací, válečnou výrobou, holocaustem Židů, Romů a homosexuálů, propagandou, germanizací města i stavebními či památkovými zásahy v duchu národního socialismu. Další lokality jsou vybrány na základě konkrétních událostí, provázejících dějiny Brna ve vybraném období, jako byla návštěva Adolfa Hitlera, 17. listopad 1939, bombardování nebo osvobození Rudou armádou. Několik míst je spojeno s významnými osobnostmi či konkrétními oběťmi, jako byl zemský prezident Jaroslav Mezník, jeho nástupce Karl Schwabe, gestapák Otto Koslowski či jedna z mnoha obětí holocaustu Willy Bondy. Příběhy jednotlivých míst jsou doplněny autentickými vzpomínkami, reflexemi či texty z dobového tisku a především mapami a dobovými fotografiemi. Kniha tak může sloužit jako skutečný průvodce, ale stejně tak jako četba vysvětlující konkrétní historické procesy na ploše jednoho města. Kniha vychází s odbornou pomocí a materiálovou podporou Archivu města Brna. Lektorovali: Mgr. Milena Flodrová a PhDr. Vladimír Černý, Ph.D. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162351/brno-nacisticke-pruvodce-mestem-162351.png 4.647

Kniha Brno nacistické - Průvodce městem

OdvaznyMladyMuz
13.04.2019

Děsivá kniha o místech, kudy téměř denně procházím netušíc, kolik lidského utrpení v sobě skrývají. Každý brňák by měl tuto historii znát.

adriane9
30.01.2019

Přečíst a pak si projít Brno.. V tichu se v myšlenkách vrátit tam kde jsem nikdy nebyla a cítit tu otřesnost té doby. Uff.

Česneksmedem
22.09.2018

Savana hokna!
Nacističtí dederóni v Brnisku. Brrr! Při čtení jsem měl zježený chlupy jak dikobraz ostny. Když tenkrát dorazili k nám do dědiny, za nadhodnocené říšské marky tahali pytle rohlíků z místní pekárny, přežírali se zákuskama v místní cukrárně a řechtali se jak vemena. Hnus velebnosti! Podobně to vypadalo i v Brně. Je to zvláštní pocit, když si vybavíte ta známá místa na která v Brně chodíte a teď si přečtete, co se tam dělo. Součástí knihy je i bohatá fotografická dokumentace. Není to sice bráno do větší hloubky, ale pro orientaci dobrý.

ne.ver
13.04.2018

Myslim, ze se jedna o zdarile a vyvazene dilko, pro Brnaka velmi ctive a poucne; precetla jsem ho jednim dechem. Neni to nijak rozplizle, clovek tam najde informaci i fotek tak akorat.
Protoze me to zaujalo, dodam jeste citaci ze zaveru knihy: "Kdyz prisli naciste pro komunisty, mlcel jsem; nebyl jsem prece komunista. Kdyz zavirali socialni demokraty, mlcel jsem; nebyl jsem prece socialni demokrat. Kdyz prisli pro odborare, mlcel jsem; nebyl jsem prece odborar. Kdyz prisli pro Zidy, mlcel jsem; nebyl jsem prece Zid. Kdyz prisli pro me, nebyl uz nikdo, kdo by promluvil"...

hrozinka
10.12.2015

...Nejen lidé, ale i místa mohou podávat svědectví. Spěcháme ulicemi, proplétáme se davy, každý, koho potkáváme, má svůj osud, a stejně tak ho mají i místa, kterými procházíme. My je ale ve svém chvatu nevnímáme...
Každý, kdo má nějaký vztah k Brnu by si měl knihu přečíst. Je stručná, je to průvodce. Takto mi to vyhovuje, a pokud chci, dohledám si víc podrobnějších informací. Místa v Brně, kolem kterých člověk normálně chodí a v nichž sídlilo gestapo, byli vězněni Židé, studenti, a jiní nevinní obyvatelé Brna, že ve škole na Merhautce byli shromažďováni Židé, než byli sváženi šalinou na nádraží a pak do koncentráků...., kde byla v Brně synagoga a že byl na Moraváku nějaký Německý dům a mnoho dalšího jsem se díky této knize dozvěděla. Určitě doporučuji!

RH faktor
02.06.2015

Nějak moc nechápu recenze ve smyslu tom, že je tato kniha "jen jakýsi stručný průvodce" apod. Ano, tato kniha je "jen" jakýsi stručný průvodce městem v období protektorátu. Nic víc a nic míň. Kdo od ní očekává osvětlení souvislostí či jiné sofistikované výklady, bude zklamán. Jsem však přesvědčena o tom, že tato kniha si žádné takové a podobné ambice neklade, už v názvu má uvedeno, že se jedná o "průvodce" a knihy podobného typu prostě a jednoduše jsou přehledné a stručné. Takto jsem k této knize přistupovala a tudíž tato splnila má očekávání. Dle mého názoru rozhodně stojí za pozornost.

ttinecka
30.12.2013

Ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu, co o některých budovách či místech teď díky knize vím a předtím by mě to nikdy ani ve snu nenapadlo a to některými místy procházívám docela často... Jímavá kniha pro všechny, co se chtějí dozvědět něco o válečném nacistickém Brně. Fotografie jsou doplněny krátkým textem, který přibližuje dobu, místo, čas. Pocit z knihy nejspíš dlouho nevyprchá, hlavně proto, že si vždycky připomenu, že žiju v relativně klidné době a nemusím zažívat všechny ty hrůzy.

slamenka
10.09.2013

Tuhle knihu by měl mít přečtenou povinně každý Brňák.