Brainwashing: Manipulace s myšlením

Brainwashing: Manipulace s myšlením https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122085/braiwashing-122085.jpg 4 5 2

Existuje vůbec brainwashing? Je možné ovládat mysl druhého člověka? Nejde jen o fantazii senzacechtivých novinářů? A nepodílí se právě noviny a jiná média na každodenním vymývání mozků? K. Taylorová ve své knize zkoumá nejrůznější aspekty kontroverzního a děsivého fenoménu brainwashing, s nímž se západní civilizace poprvé setkala v padesátých letech 20. století v souvislosti s korejskou válkou, i když českému čtenáři se možná vybaví také středověké hony na čarodějnice a politické procesy padesátých let... ... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Brainwashing, the science of thought control , 2004

Icequeen
12.01.2020 3 z 5

Z môjho pohľadu nie príliš "reader friendly". Autorka rada používa metafory namiesto stručného a jasného podania relevantných informácií, pričom občas zíde z cesty a vďaka komplikovaným a kvetnatým vetám necháva čitateľa (konkrétne mňa, netrúfam si hovoriť za všetkých) blúdiť vo svojom obľúbenom svete nervovej sústavy. Prvá časť je najzaujímavejšia a najprehľadnejšia, zvyšok ma až tak neoslnil. Od momentu, keď sa dostane k neurovede (čo som si myslela, že významnejšie a viac do hĺbky odhalí procesy v mozgu vysvetľujúce čo sa deje počas tzv vymývania) sa text stáva suchým a oproti prvej časti menej pútavým. To, samozrejme, môže byť spôsobené čiste mojou neschopnosťou spracovať ponúkanú informáciu v tejto forme. Odkazy na iné kapitoly (viď 2. kapitola, popíšeme si v 6. kapitole...) sa objavujú príliš často a na mňa pôsobili dosť rušivo, pretože neustále listovať vzad a vpred ma nebaví. V závere nás vyzýva ku kritickému mysleniu, čo som aplikovala aj na túto knihu a nie zbytočne. Vzhľadom na fakt, že v tejto oblasti som trochu pátrala už v inej literatúre, mnoho informácií pre mňa nebolo novinkou, no úplnou stratou času by som to nenazvala... Takže teraz, ak dovolíte, idem vymývať.

Metroušek
11.10.2017 5 z 5

Vymývání mozků mne, jehož mozek byl vymýván po tři desetiletí za komunismu, a některé politické strany a hnutí se v tom snaží stále pokračovat, vždy zajímalo od té doby, kdy jsem si toto vymývání uvědomil a snažil se ho zastavit. A to je právě to důležité, uvědomit si, že s námi někdo manipuluje, a "vystoupit ze situace", jak moudře říká David Wagner. Neboť, jak řekl nějaký další moudrý člověk, "Kdo na sobě nepracuje, na tom pracuje někdo jiný". Vynikající, mrazivá, přesná kniha.

manipulace (psychologie) brainwashing

Autorovy knížky