Božské dobrodružstvo

Božské dobrodružstvo https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497329/bmid_bozske-dobrodruzstvo-mc8-497329.jpg 5 1 1

Ak Boh je láska, potom láska je cestou, bránou, pravdou a životom, čo sú ostatné atribúty Božieho syna. "Láska, ktorá hýbe slnkom a ostatnými hviezdami", hýbe v prvom rade bytosťami obdarenými rozumom - ona je ich životom. Láska v ich živote má taký význam ako teplo v planetárnom systéme...

Starmoon
30.06.2022 5 z 5

„Zlo, ktoré pácham na druhom, je zlo, ktoré pácham na sebe. Miluj blížneho svojho ako seba samého znamená takisto: Miluj blížneho svojho, aby si miloval seba samého.“

„Odmietať Božiu vôľu znamená sa podriadiť vôli ľudí, ktorá – ak nie je inšpirovaná Božím zákonom a ani sa ním nespravuje – je vôľou tyranov, zlodejov, egoistov, ľudí premenlivých a v každom prípade rozumovo obmedzených.“

„Peter ho zaprel, Judáš ho zradil, apoštoli sa rozutekali, Matky sa zriekol, ľud sa mu odplatil urážkami. (...) Takáto obeta – Obeta – však odhalila, ako Ježiš v záverečnom okamihu uprednostnil bratov pred Otcom, a to preto, aby mu ich navrátil, teda z Lásky k Otcovi.“

Už dlhšie sa mi nestalo, že by som tak útlu knihu (no vážne, zmestila by sa aj do listovej kabelky) čítala tak dlho. Čo totiž odsek (niekedy aj veta), to myšlienka. A často myšlienka, ktorá „prefacká“, doráža na kamenné srdce, a v ideálnom prípade zapôsobí až tak silno, že „zomiera starý človek, aby nezomrel človek“.

Pri čítaní tejto knihy som striedavo zažívala pokoj a znepokojenie – pokoj zhora, lebo kniha tak autenticky hovorí o Láske, a znepokojenie, lebo moja „láska“ je Láske ešte veľmi nepodobná a vzdialená, a hoci túžim po JEHO blízkosti, predsa sa zdráham priblížiť...

... a milovať tak, ako on. Ako?
„Otec opustil Ježiša a Máriu pre nás.
Ježiš prijal opustenosť Otcom a opustil Matku pre nás.
Matka prijala opustenosť Otcom (deliac sa o Synovu opustenosť) a opustenosť Synom pre nás.
My sme teda postavení na prvé miesto. Takéto bláznovstvo je schopná vykonať iba láska.“

Nádherné úvahy hodné mnohých rozjímaní. Naozaj odporúčam.

1946  0%Krev Kristova
1948  0%Od hordy k řádu