Ztracený trůn

Ztracený trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41730/bmid_ztraceny-trun-0pj-41730.jpg 4 18 2

Bouřlivé věky série

Během posledních let zavládl mezi impériem Videssos a jeho protivníkem Makuranem vratký mír. Nyní Král Králů Makuranu vyburcoval hraniční državy – dokonce i malou tvrz, jejímž pánem byl Abivardův otec – aby se připravily na nájezdy barbarů. Ale Abivard sám vyslechl jiné varování: tajuplné proroctví o poli, kopci a štítu zářícím přes moře. Přešlo léto a mladíkův otec i jeho Král zemřeli na bitevním poli – na místě označeném proroctvím. Abivard pospíchá domů, aby se postavil lítému nepříteli, bránit svou rodinu a zemi. K jeho překvapení a zděšení největší nebezpečí nepřichází ze strany plenících kmenů nebo z Videssosu, ale z hlavního města. Koruny se zmocnil temný a hrabivý uzurpátor; právoplatný dědic zmizel a žádný smrtelník neví, kde ho hledat. Abivardova bouřlivá cesta ho přesto přivádí přes mnohá nebezpečí k opravdovému Králi – a dál až k samotnému pokraji velikosti – a osudu!... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Classic , Wales

The Stolen Throne , 1995

lampernaqui
03.04.2018 4 z 5

Stejně jako Římská legie a Krispos nás vzali do zajímavého světa Videssos, tak nyní dva hlavní hrdinové Abivard z Makuranu a Maniakes z Videssosu předkládají další kousek z historie této země. První z knížek je vyprávěna pohledem Abivarda, který pomáhá dosadit panovníka na trůn v Mashizu. Poprvé sledujeme příběh z pohledu nepřítele a je to občas zajímavější než v minulých knihách. Byl jsem spokojen.

Hellrampage
20.01.2017 4 z 5

Ztracený trůn je prvý diel zo štvordielnej fantasy ságy, ktorý by svojou zdĺhavosťou mohol odradiť čitateľa, pretože je naozaj naťahovaný - celá kniha je prerozprávaná cez jednu osobu - Abivarda - ktorý väčšiu časť strávi na svojom panstve, rozprávajúc sa s ďalšími osobami či je to zlé alebo dobré, čo má spraviť, atp. Celá séria je zaradená do stredoveku, čo mne osobne vyhovuje najviac. Príbeh sa točí okolo ukradnutého trónu, kedy bude musieť zložitou cestou Abivard nájsť pravého Velekráľa a zosadiť z trónu preradného uzurpátora(Smerdis je naozaj smradľavé meno). Na mágiu sa dostane len okrajovo(aj keď myslím, že v ďalších knihách mágiu autor trochu rozvedie). Na boje sa taktiež dostane, aj keď v nie až tak veľkom množstve, akom by som chcel. Celkovo sa aj napriek zdĺhavosti kniha číta veľmi dobre, sám som sa vžil do stredovekých činností a tradícii, kedy ženy musia byť zamknuté v ženských komnatách, atp. Škoda len, že zákerného uzurpátora nie je vidieť, keďže celá kniha ide cez Abivarda, no dodáva to knihe nejaké to čaro príbehu. Na začiatku môžete zažiť jeden veľký kopanec, považoval som ho za dokonalý. Škoda, že(opäť), keďže je kniha prerozprávaná cez Abivarda, nie sú boje tak zažité a zo strategického a taktického hľadiska prázdne. Chyby, ktoré robili velitelia na bojisku, boli pre mňa ako ihla do oka, ale budiž(občas som si hovoril, že sú praví barbari práve Makurania, nie Nomádi...). Celkovo sa ale kniha príjemne čítala a tých 400 strán ubehlo celkom rýchlo.