Bosá královna

Bosá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172163/bmid_bosa-kralovna-S38-172163.jpg 4 78 28

Falconesův román nás zavádí do 18. století, doby plné předsudků a nesnášenlivosti. Kdo jiný by mohl být jeho hrdiny než představitelé dvou opovrhovaných ras: černoška, propuštěná otrokyně, a cikánka rebelka, a navíc ženy. V příběhu přátelství, vášně a pomsty putujeme ze Sevilly do Madridu, z ruchu cikánské Triany na nejznámější madridské divadelní scény; pašování tabáku, pronásledování cikánů a zrození hrdosti, svobody a lidské odvahy…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Argo

La reina descalza , 2013

kuky921
21.11.2015 5 z 5

Překrásná knížka, která je velmi dobře napsaná. Nejsou tam žádná hluchá místa. Četba vtáhne a nepustí. Na to že jsem do této doby o tomto autorovi neměla ani ponětí a byl to výběr podle obalu, myslím, že to byla velmi dobrá volba.

achilles
18.08.2015 4 z 5

Historicky zajímavá kniha, která popisuje převážně životy dvou žen- krásné cikánky Milagros a černošky Caridad. Život obou je velké trápení, ač se zpočátku zdá, že je na tom cikánka lépe. Je zajímavé, zejména z českého pohledu, číst knihu o cikánech z jiných končin světa, i když oni jsou doma asi všude, a všude jsou stejní a všude neoblíbení. Občas jsem musel obdivovat chování a hlavně přirozenost starého cikána Melchora. Určitě stojí za pozornost a pochopení cikánů.

Zdenik
14.08.2015 3 z 5

Pokud knihu srovnám s předešlými dvěma knihami Falconese, jedná se o nejslabší kousek. ALE: když ji člověk začne číst, tak stejně jako ty jeho předešlé, nemůže se od ní odtrhnout, dozvídá se spoustu zajímavostí z historie a života romské komunity ve Španělsku a zjistí poměrně hodně zajímavých faktů. Pro mě je to kniha, které umožňuje pochopit hrdost a životní styl Romů.

Vikina333
11.06.2014 5 z 5

Drsná pohádka. Trošku takového "cikánského Romea a Julie"... :) Pěkné.. Dějově bohatý i zajímavými informacemi nasycený - pro mě novými - poutavý román.

Racík
09.02.2014 4 z 5

Opět krásná kniha, i když musím říct, že ty předchozí se mi líbily víc. Tato je trochu slabší, ale rozhodně stojí za přečtení. Je to jen porovnání po dvou výborných příbězích.

prrema
06.02.2014 4 z 5

Kniha je opět velmi čtivá, tak jako jeho dvě předchozí knihy. Není však tak akční. Ovšem dějové popisy událostí podložených skutečností, jsou fascinující. Čtenář se dozví mnohé o různých etnikách žijících ve Španělsku. Část děje se odehrává na divadelních prknech a tato pasáž nemusí být pro leckteré čtenáře záživná, ale právě z této různorodosti motivů knihy se čtenář dozví nejvíce informací o tehdejším životě a nejlépe pochopí obrovskou propast mezi životem obyčejných lidí a šlechty, která v dané době bezpochyby byla velmi hluboká. Kniha jako taková se mi moc líbila a nedokázal jsem se po celou dobu od ní odtrhnout, proto hodnotím tak, jak hodnotím.

G.I.Jane
26.01.2014 5 z 5

Od tohoto autora jsem ještě knihu nečetla, ale určitě si předchozí romány ráda přečtu,neboť děj tohoto románu mne zaujal, kniha je psána čtivě, napínavě, s láskou, rozhodně jsem neměla nutkání ji odkládat, ba naopak. Autor dokázal velmi pěkně navodit atmosféru, popsat zákoutí velkých španělských měst, já jako čtenář jsem měla pocit, že jsem právě tam, že jsem součástí toho dobového koloritu, že můžu nahlédnout do nuzných obydlí i do paláců, že se mi nabízí kus historie, ale neobtěžkané ničím nadbytečným, přesně vyvážené, prostě skvělé odpočinkové čtení.
Ústřední dějovou linií je život cikánů, jejich zákony, jejich způsoby života, jejich pohled na svět, a protože místo kde žiju jich není málo, docela mi to změnilo pohled, jsem více smířlivější, více jsem pochopila a méně očekávám, že budou někdy jiní, to je nemožné / a nemyslím to nijak ve zlém/. Další zásadní postavou knihy je černoška, bývalá otrokyně, která dostala svobodu od svého pána, která pracovala na plantážích na Kubě a dostala se do Španělska, svobodná, přesto na úplném okraji společnosti, neznamenající nic. Její barva pleti zavírá dveře, dokonce i v obydlích cikánů /až na vyjímky/, která však umí velmi dobře zacházet s tabákovými listy, umí rozpoznat kvalitu tabáku, umí jej sušit, balit atd, no perfektní - to mě přímo nadchlo. Na Kubu si prostě zajedu :-)). No a právě i to, jak autor postavil do konfrontace cikánku a černošku, dvě rozdílné ženy, a k tomu dědečka cikánky, který černošku zbožňuje /navzdory všem/, ze kterého září ta touha po naprosté svobodě, to úmění si vychutnat krátké okamžiky štěstí, s minimem čehokoliv hmotného. Já jsem byla unešená.

domov
01.01.2014 4 z 5

Zklamání .Po dvou výjimečných románech ,které jsem přečetl jedním dechem jsem tento román na dvakráte odložil.