Born to Run - Zrozeni k běhu

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání. Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72487/zrozeni-k-behu-HNw-72487.jpg 4.4489

Born to Run - Zrozeni k běhu (1.)

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen (2009)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Mladá fronta

gan112

Klenot cestopisov a dokumentárneho písania či reportu. Číta sa to samo, a rozhodne si pôjdete zabehať, takže motivácia naviac si knihu prečítať. Ja som ju čítal dávno ale je to no.1 čo sa žánru týka.

Zviera

kniha, po ktorej prečítaní získate vieru, že to s vami nie je až také zlé :) Možno nebudete až taký pako, keď sa vám podarí zabehnúť 100 km. Alebo čokoľvek podobne dych vyrážajúce. Vychovať 5 detí ako slušných ľudí. Presvedčiť svojich susedov, aby vo svojich záhradách nepoužívali pesticídy. A tak.
Work hard and be kind.
Fakt pekná knižka, bavila ma.

calfa

Od mladí neběhám, jsem spíš na silové sporty, nikdy mi to nedělalo dobře. Po přečtení této knihy jsem musel přehodnotit své názory a začal jsem běhat. Je to kniha která k vám promlouvá, aspoň na mne tak fungovala. Vřele doporučuji.

danielpernik

Krásná a poučná kniha nejen pro běžce. Po dočtení ve vás zůstane mnohem více, než jen chuť jít si zaběhat. :)

nocnymotyl38

Behať sa aj tak nechystám :) ale kniha ma bavila, množstvo informácií, a tak trochu cestopisné, to môžem :) a vlastne som ju kúpila ako darček behačovi, no som rada, že som ju otvorila :)

Tomas@S

Jsem si dlouho myslel, ze se k tomuto bestseleru v knihovne nedostanu, ze bude porad vypujceny. A ejhle, narazil jsem ted na nej nahodou (vcetne dalsi knihy od stejneho autora, jsem na ni taky zvedavy). Ke cteni knizky jsem pristupoval velmi skepticky, jednak jsem uz cetl knihu "Ti, kteri utikaji pesky", kde jsou nektere veci uvedeny na pravou miru, videl jsem stejnojmenny dokument, dale je mi dost podezrela soucasna moda o behani naboso a navic jsem v jedne knizce o behani cetl doporuceni teto mode radeji nepodlehat, pokud s tim nezacneme uz v rannem detstvi. Nicmene mne ten pribeh stejne vtahnul a muzu rict i nadchnul. I kdyz vim, ze je tam spusta veci jinak nez byla ve skutecnosti a o odborne strance se k tomu nemuzu jako laik vyjadrovat, proste se to vyborne cte. Je to minimalne takovy pomnik skupince hlavnich hrdinu a obecne vsem ultrabezcum. Co mi nevyhovovalo byl trochu styl, je velmi novinarsky, pripomina to chvilemi cteni nejakeho clanku. Teda spise nekolika clanku najednou, jak se skace od tematu k tematu. Navic moc nechapu, proc se autor tak doslova "obouva" do firmy Nike? Vzdyt firem co vyrabi bezecke boty je fakt hodne a jen tezko muze jedna firma osalit celou sportovni vedu a mit takovy vliv na bezecke odvetvi. Navic vykony bezcu se prece dlouhodobe stale zlepsuji. Ale behat stejne nezacnu ;-)

roso.mak

Ze začátku mě z autorova vyprávění akorát tak bolely nohy, pak jsem se do ní začetla a nakonec měla neodbytnou touhu vyběhnout bosa s lahví vody do lesů.

Kniha není žádným uceleným příběhem. Je v ní spoustu odboček a historek, nemá žádnou gradující zápletku. Přesto jsem ji zhltla jak malinu a pokaždé, když jsem musela přestat číst, jsem se těšila na nášup. Místy jsem se smála, hodně jsem se poučila a výborně se namotivovala.

Tahle knížka svým stylem psaní určitě není pro každého a chápu na co si tu lidé stěžují. Ale mně prostě sedla.

Zítra vyrážím do lesů. Obuta.

weberda

Dobrá motivace.

Uroborus

Možno je táto kniha pre nás, ktorí nebehávame, pretože pre mňa bola zaujímavá :)

Soda14
19. únoraodpad!

Bohužel, ačkoliv jsem nadšený běžec a běh velmi miluji, a například kniha Jez a Běhej mě jako Vegana fascinovala a četl jsem ji již 3x a pokaždé mě namotivovala ještě více k běhu, tak u této knihy nemohu jinak než hodnotit velmi záporně. Na to jak jsem se na ní těšil jsem velmi zklamán. Ani jsem ji nedokázal dočíst, je opravdu nudná, nijaká. Napsaná špatným stylem a vůbec mě nebavila. Přijde mi popravdě prvních 100 stránek že ani není o běhání ale o jakémsi "dobrodružství" při hledání "pokladu" někde v kaňonech. Bohužel.

duha123

Knížka mě vyhecovala k běhu, což neměla dělat. Další měsíc jsem prožila s ischiasem :-)

Zoeinka
23.12.2017

Jsem vytrvalostní jezdec a autorka knihy 160. Tato knížka mi dala zpočátku dost zabrat. Nemohla jsem jí zakousnout, trvalo mi skoro půl roku, než jsem překonala začátek, uvykla autorovu stylu a přišla jí na chuť. Pak to ale vystřídalo nadšení. Nalezla jsem v ní řadu dílků do skládačky, informací, o kterých jsem netušila, fascinovaly mne zmínky o zvířatech a koních obecně, překvapivě :). Zkrátka pak už jsem jen hltala a užívala si. Každá knížka se k nám dostane v ten správný čas, kdy se dostat má. Respekt všem!

Pseudofilosof
09.12.2017

Kouzelná, originální, jedinečná a jednoznačně motivující výprava za hranice sportovní normality.

kiris
02.10.2017

Každé slovo této knihy mě motivovalo a motivuje do dalšího uběhnutého kroku, metru, kilometru. Jako každá knížka naplněná reálnými příběhy, které se mé "levé hemisféře" jeví jako sci-fi.

Leniik33
19.09.2017

Knížku jsem četla v době, kdy jsem hodně běhala a po každé přečtené stránce jsem měla chuť strhnout si boty a jako bosí Ted si to štrádovat lesními cestičkami :) Knížka je poutavá a z pohledu běhání velmi poučná.

OndřejMergl
31.08.2017

Kniha mi přišla poměrně zmateně napsaná a rozhodně bych ji nepovažoval za bestseller v oboru. V této knize se objevuje vedle Tarahumarů i Scott Jurek, jehož kniha Jez a běhej mi přišla daleko věrnější, poutavější a Tarahumary v ní najdete stejně dobře.

jancik
09.07.2017

Kniha mi pomohla začít běhat. Užasná motivace.

imy.angel
05.06.2017

Kniha mě vedla k zamyšlení nejen nad během ale i tělem. Je protkaná spoustou informací, příběhů, postav a myšlenek. Z informativního hlediska pro mě byla cennou, ale psaní silně pokulhávalo, prostě nebyla čtivá a působila na mě trochu neuspořádaně.

Četla se mi neskutečně dlouho (necelé 3 týdny), a kdyby ta kniha měla fádní obsah asi bych ji ani nedočetla. Vlastně ani nevím jak jsem ji vůbec dokázala dočíst!

Besteller to pro mě nebyl, podruhé bych ji nečetla.

Hvězdičky patří spíš obsahu knihy než stylu psaní.

ji7967
08.05.2017

Inspirativní kniha, ze které lze vyzobat hodně zajímavých tipů a informací. Potěšila i část o Zátopkovi. Nejen pro běžce určitě zajímavé a poučné čtení. Existuje i jako příjemná audiokniha čtená Jaroslavem Duškem.

Kniga47
01.05.2017

Je to trošku pohádka, sem tam je to hodně přikrášleno, ale čte se to úplně samo! A k běhu je to úžasná motivační knížka! Pro mne první kniha o běhu, takže v hodnocení jsem tímt ovlivněna :-)

Dorrinka
31.03.2017

Co si budeme mazat med kolem úst, po literární stránce je to naprosto strašný paskvil a krákalo mě to za uši na každém odstavci aspoň desetkrát, ale musím uznat, že je to jeden z mála bestsellerových titulů, u kterého tento status chápu. Ta knížka má totiž osobitý náboj, energii. A věřím, že je schopná vám ji za určitých okolností předat. Hrozně moc se mi líbila pasáž o způsobu lovu, který praktikují domorodci v poušti Kalahari a který je stále stejný od počátků lidského druhu. Něco hluboko uloženého a archetypálního ve mě silně rezonovalo s tímto popisem, a to jsem ještě mnohem méně než ubohý víkendový běžec. Kašlala bych úplně na "příběh" v této knize, protože ten je naprosto otřesný, ale těch třicet stran o našem běžeckém pravěku bych dokázala číst znova a znova a znova!

lushi
04.02.2017

Knihu jsem opustila po cca 100 stranách Typická americká literatura "faktu" = pseudo populárně naučná kniha plná předsudků, amerického velikášství a arogance. Podle anotace kniha změní život každému čtenáři. Už toto je tvrzení, které mě rozčiluje. Asi nejsem čtenář, protože můj život opravdu nezměnila. Jen mě připravila o několik hodin, které jsem mohla věnovat něčemu užitečnému.

Jandel
22.01.2017

Rozhodně skvělá kniha. Tolik faktických informací na pozadí nenásilného příběhu (nebo naopak?). Že jsou lidi schopni běhat i 16 h v kuse jsem věděla, ale že je i v Údolí smrti .... Doufám, že časem uvidím při běhání více usměvavých lidí, nejlépe i naboso.

Merynkaw
05.01.2017

Já jsem s knihou velmi spokojená. Až na několik odbočeních od tématu, za což se spisovatel i omlouvá a já tyto odbočení přeskočila, jsem spokojená a na běh koukám teď i z jiného pohledu.

IvetB
20.11.2016

Že bych si po přečtení měla chuť obout běžecké boty a vyrazit.. vůbec. A to běhám vcelku aktivně. Kniha nebyla nic pro mě. Možná jsem od ní čekala příliš, když mi ji kamarádi běžci vychvalovali. Wow efekt se nekonal. Ale věřím, že si své čtenáře najde.

lailaj
14.11.2016

úplně se mi chtělo vyběhnout ven a běhat. Líbila se mi zmínka o Zátopkovi obzvlášť proto, že spisovatel je američan. Občas bych nejradši některé věci přeskočila, abych se dozvěděla průběh a výsledek závodu, ale vsuvky mimo příběh byly informativní a nutili člověka k zamyšlení

Sméťa11
11.11.2016

Moje první kniha o mé vášni - běhu. Úplně jsem knihu zhltl, byl jsem z ní nadšený. Teda až do doby, než jsem přečetl knihu L. Brabce Můj dlouhý běh, kde Dan Orálek uvádí některé věci na pravou míru. Zpětně jsem nabyl dojmu, že některé věci v knize jsou tak trochu "navíc" asi aby se kniha lépe prodávala. Těžko říct

mrkvivit
03.11.2016

Krásná čtivá pohádka o běhání a indiánech. Když jsem předloni začal s pobíháním, začal jsem si pochopitelně shánět i literaturu. Tohle byla kniha, která byla nejvíc na ráně, protože se o ní nejvíc mluvilo, psalo. Četli ji i neběžci, protože obsahuje napínavě vystavený příběh, četli ji běžci, protože je zahrnuje odkazy na nejrůznější odborné výzkumy a nabízí nový pohled na jejich hobby. Našince pochopitelně zahřeje i zmínka o Emilu Zátopkovi.
Odbornou úroveň knihy si hodnotit nedovolím, ale stejně se mi nezdá, že by bosoběh byl o tolik zdravější než běhání v botkách - asi už mě ševcovská lobby příliš semlela. Příběh samotný je oproti skutečnosti taktéž notně zidealizován a přibarven, což například potvrzuje Dan Orálek (ve své knize Můj dlouhý běh), který se zúčastnil jednoho z ročníků závodu v Copper Canyonu a měl možnost poznat některé hrdiny a místa Born to Run v reálu. Skoro bych spíš knihu zařadil do beletrie, než do sekce literatura faktu.
Nic to ale nemění na tom, že kniha je ohromně motivující!

Eliskaaa
24.10.2016

Knížka, která mě motivuje k běhání. Strašně ráda bych se s těmi Tarahumary setkala!

yohca.p.
16.09.2016

Nádherná kniha. Po dočtení jsem chtěla jediné a to vyrazit běhat i když jsem za sebou měla už dva náročné tréninky. Fantastické.

běhání, běh Tarahumarové

Christopher McDougall