Boli Kristovými súčasníkmi

Boli Kristovými súčasníkmi https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535093/bmid_boli-kristovymi-sucasnikmi-66029a22b8259.jpg 4 1 1

Román v listoch - fasinujúci obraz rímskej vlády v Palestíne za čias Ježiša Krista.

Duchovní literatura Náboženství Historické romány
Vydáno: , Spolok svätého Vojtecha (SSV)

Sie waren Zeitgenossen

Starmoon
22.04.2024 4 z 5

Prekvapivo svižný, zaujímavý a aj realisticky pôsobiaci román z dôb, keď žil, pôsobil a umrel Ježiš Nazaretský... ale ten je v ňom len vedľajšia, takmer bulvárna postava. Keď si o ňom aj hlavné postavy náhodou vymieňajú správy, tak možno v takom štýle, ako sa mi dnes bavíme o politikoch, celebritách... A hneď potom sa vrátia k vlastným životom, príbehom, radostiam a starostiam. Niekedy vlastne ani nevedia, že mali česť práve s Ježišom (ako keď Elkajim stretol čoby kňaz v chráme strateného chlapca) a už vôbec nie to, že práve on by mohol mať riešenie, či dokonca byť riešením, na ich obavy, osudy, boľačky... A že tých je. A sú podobné našim.

Veľmi sa mi páčilo, že listy či odkazy, ktoré si postavy vymieňajú, sú krátke, realisticky pôsobiace (narozdiel od traktátov v Jeho kráľovstve). A veľmi sa mi páčilo, že postavy sú také... ľudské. So svojimi snami, chybami, osudmi. A vďaka epištolárnej forme ich môžeme spoznať cez vlastnú optiku i cez pohľad ich blízkych.

Okrem fiktívnych postáv sú tu vkomponované i biblické; a autorke musím uznať, že autorskú licenciu využila k vytvoreniu takých osudov, pováh a motivácie Kaifáša, Lazáza a jeho sestry Márie či Barabáša, s akými som sa ešte nestretla. Pritom aj psychologicky, aj teologicky by to zrejme obstálo.

Kniha sa dá interpretovať rôzne, číta sa ľahko, necháva svojim postavám aj čitateľom priestor na otázky, pochybnosti, možno až skepsu... Ale aj na nádej.

Na pôstny čas to bola pre mňa primeraná knižná voľba, hoci som predsa len čakala od nej niečo iné (priblíženie Ježiša, priblíženie sa k Ježišovi) a niečo viac (napríklad aj duchovný, nielen literárny zážitok).

křesťanství

Gertrud Fussenegger