Bol som robotníkom v Sovietskom zväze

Bol som robotníkom v Sovietskom zväze https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373326/bmid_bol-som-robotnikom-v-sovietskom-zva-RGM-373326.jpg 4 3 1

Boľševické Rusko - od roku 1922 Sovietsky zväz - o sebe šírilo, že ako prvý štát vo svete odstránilo vykorisťovanie a že tu nik netrpí biedu. Mnohým obyvateľom vtedajších kapitalistických štátov postihnutých povojnovými hospodárskymi a sociálnymi krízami táto predstava imponovala. Niektoré dokonca zanechali majetok i rodiny a odišli do vysnívaného raja budovať socializmus. Len v akcii Interhelpo medzi rokmi 1923 - 1932 tak odišlo viac ako tisíc čsl. občanov. Medzi nimi aj rodina komunistu Štefana Dubčeka - otca neskoršieho známeho politika Alexandra. Ešte väčším idealistom bol americký Slovák Andrej Šmith. Ako presvedčený komunista 29. januára 1932 daroval svoje celoživotné úspory strane a s manželkou odcestovali budovať Sovietsky zväz. Tam ale propagandistická opona spadla. Miesto sociálneho raja našli zbedačenie a zotročenie ľudí takých rozmerov, aké si Európan nedokázal ani predstaviť. Po dramatickom návrate v roku 1935 svoje neuveriteľné zážitky spísali. Kniha zožala mimoriadny úspech a bola preložená do viacerých jazykov vrátane slovenčiny. Po roku 1945 sa ocitla na indexe. Dnes prichádza jej druhé vydanie. Obsah: Prívet vydavateľa z roku 1941 Úvod k pôvodnému vydaniu Bol som robotníkom v Sovietskom zväze (52 kapitol) Poznámky Doslov historika (PhDr. Martin Lacko, PhD.) Edičná poznámka Zoznam skratiek a vysvetlivky... celý text

Ivan53
09.09.2022 5 z 5

Výpoveď očitého svedka, zaživšieho robotnícky raj na zemi. Miestami príšerné, miestami zábavné. Mnohí z nás mali možnosť sa rozprávať s robotníkmi, čo boli pracovať v ZSSR napríklad v 80. rokoch, a často si chválili. Ale to bolo mnoho desaťročí potom, ako bol v boľševickom Rusku americký Slovák a člen komunistickej strany Andrej Šmith – ten stihol zažiť krušné časy, ešte len rodiaceho a utvárajúceho sa socialistického zriadenia. V ZSSR Andrej Šmith vytriezvel, no nebolo to zadarmo.

„Päť rokov som bol ľudským katom.“ (str. 131)

paměti, memoáry Slovensko a Slováci Sovětský svaz marxismus-leninismus bolševismus

Autoři knihy

Andrej Šmith