Boje o šachový trón

Boje o šachový trón https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142988/bmid_boje-o-sachovy-tron-6TM-142988.jpg 5 5 5

Kniha obsahuje prehľad bojov o šachový trón od samého začiatku do roku 1987.

Literatura naučná Sport
Vydáno: , Šport

Boje o šachový trón , 1976

iskovsky
16.04.2023 5 z 5

mohlo by sa zdať, že to bude neskutočná nuda, ale doslova som to žral... a nie raz...

hudralek
28.08.2022 5 z 5

Miluju tuto knihu. Právě ji čtu po třetí. Asi jediná kniha ve slovenštině, co jsem přečetl, ale nelituji toho. Boj o šachový trůn od počátků je velmi poutavý příběh plný šachového mistrovství a osobností. Každý, kdo miluje šachy by si tuto kniho měl přečíst povinně. Prvně jsem ji objevil v knihovně a po roce jsem se rozhodl, že si ji odkoupím, knihovnice měla celkem radost, protože je to stará kniha, kterou si už nikdo nepůjčoval, ale to je taky tím, že v dnešní době šachová generace upadá, protože počítače, internet a Netflix. Souhlasím s uživatelem Corso o výuce šachu na školách, protože by si tím děti utříbily logické myšlení a hlavně by se šachy mohly lépe šířit. Každé dítě zná hru šachy, ale už málo z nich může říct, že ji umí hrát. Jinak co se obálky týče, tak mám verzi se žlutou obálkou a ta je hezky ilustračně zpracovaná. Jaroslav (25 let).

Corso
29.04.2022 5 z 5

Kedysi zamlada som mal "sachove obdobie". Nie ze by som hral sutazne alebo bol v nejakom klube, kruzku..nie. Len tak so spoluziakmi na intraku, po veceroch, aby nebola nuda, obcas o male peniaze alebo o pivo. Neskor prestavka, na sachy som zabudol, nebolo s kym hravat, potom uz v 90tkach proti pocitacu. Mam aj par ucebnic, par knih o sachovom zahajeni, strednej hre, koncovkach. Pre stredne pokrocilych, dalej som sa nedostal. Z tych cias mam aj tuto knihu a minule som ju znova precital.
Aspon pre mna je aj citanie o sachu vzrusujuca zalezitost, kludne s rozohratou partiou podla zapisu. Rozohrate si to podla zapisu zo zapasu nejakych tuto Fishera a Spasskeho, a zrazu vidite ze na ich uvazovanie a myslenie nemate. Akoze ich tahy nedavaju zmysel. Mne. Ale to je v poriadku.
Pribeh bojov o majstra sveta v sachu je plny osobitych postav, cudakov, politickych vojen, zakulisnych. Cudovali by ste sa, aka je to zaujimava historia. Pocas studenej vojny bol sach arenou skoro ako kozmicky vyskum alebo "zastupne" vojny co sa viedli po celom svete. Za pomerne odpudivou obalkou knihy sa schovava paradny pribeh. No, ak ste trosku sachom liznuti :) Vzdy som tvrdil, ze sach by sa mal zaradit na zakladnej skole do povinnej vybavy. Sach neoklamete, tam sa hned zisti, aku ma clovek povahu, aku ma inteligenciu, predstavivost, cielavedomost, huzevnatost, Navyse nepotrebujete drahe vybavenie. Na intraku sme odohrali stovky zapasov len s natrhanymi pokreslenymi papierikmi na ceruzkou nakreslenej sachovnici. Nocna romantika ako hrom :)
Za mna kniha ktoru by som nepredal, nedaroval, nevyhodil. A pritom taka skoro nahodna kupa. V antikoch inak zozeniete pomerne lahko, objavuje sa, a ked vas nebavi, kazdy pozna nejakeho sachistu.

DivnýJanko
28.11.2015 4 z 5

rok prvého vydania je rok 1976, rok druhého rozšíreného vydania knihy je 1989, pravdepodobne tomu kto editoval túto knihu to ušlo, G. Kasparov držal titul od 1985- .. každopádne prehľadná a zaujímavá kniha. akurát sa nepíše o finančných pomeroch jednotlivý dôb, kde géniovia tejto kráľovskej hry umierali od hladu, alebo kde bola cena pre víťaza turnaju kilo masla... všetka česť im.

schwarz
17.09.2015

Jak může tato kniha obsahovat přehled bojů o šachový trůn až do roku 1987, když je uveden rok vydání knihy 1976?

šachy mistrovství světa

Július Kozma
slovenská, 1929 - 2009
1976  96%Boje o šachový trón
1984  100%Šachové olympiády
1990  0%Album slávnych športovcov 6

Kniha Boje o šachový trón je v