Bodka 2

Bodka 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24069/bodka-24069.jpg 4 10 2

Po úspechu knihy Bodka prichádza Milan Lasica s novými fejtónmi z rokov 2007 až 2009, tentoraz s názvom Bodka 2. Vtipne a s nadhľadom v nej komentuje udalosti z nášho spoločenského a politického života s občasnými digresiami do minulosti, a to všetko zabalené do typicky lasicovskej podoby, plnej bonmotov a jedinečných postrehov.

lusila
30.07.2021 5 z 5

Ach , ten jeho humor mi bude chýbať... A niektoré jeho postrehy sú aktuálne aj dnes-napr. "Jedno našim politikom nemožno uprieť. To, že sú úprimní. Konkrétne vtedy, keď na seba kydajú." P.S. Netuším, prečo tieto slová počítač podčiarkuje červeno-xi-xi

Salonka
28.03.2017 5 z 5

Je tu veľký problém. Volá sa otec národa. Kto by ním mal byť? A má to byť len jeden otec alebo viac otcov? Viac otcov každopádne budí podozrenie. Ale zas viacerí otcovia sú vždy lepší, ako keď je otec neznámy. (...)
---

Zbierka fejtónov uverejňovaných v časopise .týždeň. Lasica v nich reflektuje všetko možné, okamihy svojho života, naoko banálne zážitky, skúsenosti; spomienky na ´68, ´89 (obdobia pred, medzi aj po) ... jeho texty mi tiež pripomenuli niektoré témy z rokov 2007 – 2009, ktorými sme my na Slovensku žili, rovnako spoločenské problémy aktuálne vtedy aj teraz. Niekedy zanôtil vážnejšie, ale inak len veselo lasicovsky = občas som sa smiala až som plakala. :-) Milanko je skrátka náš génius s absolútne neodolateľným humorom, ktorý netreba predstavovať, hovorí sám za seba. :-)

Vybrať ukážky sem do komentárika bol boj. Počas čítania som medzi stránky, kde sa nachádzal obzvlášť dobrý úsek, strkala najprv záložky a potom kadejaké papieriky. Onedlho boli trhance úplne všade (a nielen v knihe, mala som ich aj v kabelke či v posteli). Tak som to vzdala, knižku iba náhodne otvorila na dvoch miestach a vybrala niečo na začiatok a niečo na koniec.
Lasica + fejtóny, čo dodať? Nič. Asi len – prečítať si a zistiť, ako sa triafa klinec po hlavičke. :-)

---
(...) "Kdes čupel, vetierku, keď chujavy stáli? / V teplučkej izbietke, kde ma radi mali." Tiež pekné, však? V tejto chvíli som zistil zaujímavú vec. Môj notebook všetky chybné alebo cudzie slová podčiarkne červeno. Pri citovaní Hviezdoslava je podčiarknuté skoro každé druhé slovo. Čo to mám za notebook? Nerozumie básnikovi? Môže sa hanbiť, hajzel pretechnizovaný. Aha, aj hajzel je podčiarknutý červeno. A potom ako náš ľud "na vrchol sa vzniesť má dôstojenstva / aj vstúpi ver z tých nízkych vášní chmár, / z mäteže šaľby, z vražedného ruchu / v smier azúru, nech ako chce sa vzpiera / orličím túham súdnych klbov spräž...?" Čo vy na to, páni politici? Čo s tým budeme robiť? (...)

Milan Lasica
slovenská, 1940 - 2021
2016  62%Když ti to udělá radost...
1996  91%L&S – 1
1968  100%Nečakanie na Godota