Blumentálske blues

Blumentálske blues https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111110/blumentalske-blues-111110.jpg 5 4 2

Detstvo v okolí Avionu a priestor medzi Firšnálom, Šifbekom, Kollárkom a Račkom tvoria kulisu k rozprávaniu o živote generácie zlatých šesťdesiatych rokov – bigbiťákov, umelcov, flákačov z korza, bohémov. Detí usporiadanej prvorepublikovej generácie, keď sa ešte doma hovorilo po česky, nemecky, maďarsky či po bulharsky... keď vyrastali v záhradách a dvoroch domových blokov, keď blumentálska veža bola najvyššou dominantou a spolužiaci sa delili na evanjelikov a katolíkov, až do chvíle, keď ich prevalcovala pionierska mašinéria. Píše o meste a krajine od komunistického prevratu cez reálny socializmus až po súčasnosť. Čitateľ sa ocitá v prostredí filmu, divadla, džezrokovej hudby, ktoré formovali vzťahy a lásky. Opisuje stretnutia s Kukurom, Hrycom, Kocúrikovou, Satinským, Lasicom, Rollerom, Fišerom, Sikorom, Jakubiskom, Hanákom, Herzom, Frešom, Vargom, Ursínym, Griglákom, Lučeničom, Barinom a ďalšími.... celý text

Gracian1964
27.09.2023 5 z 5

Podnetná kniha, v podstate ide o Berkove memoáre. Páčilo sa mi to a mnohé som sa dozvedel. Na margo predchádzajúceho komentára o Frešovom Sidemanovi, mne vôbec nepripadal arogantný a netuším, čím mohol na autora komentára zapôsobiť takým dojmom.

endyamon
16.06.2015 4 z 5

Tomas Berka je skvely rozpravac, knihu som zacal citat, aby som sa dozvedel viac o kapele Fermata, v ktorej posobil, nakoniec sa okrem Fermaty z toho vyklul aj pohlad, ako sa kedysi zilo v Bratislave (pekne citanie, hoci BA nemam rad), ci ako sa vyvijala hudobna scena (hlavne ta progresivnejsia). Na druhej strane jeho zivot architekta mi uz taky zaujimavy neprisiel.
Vyrazne lepsia kniha nez Fresov arogantny Sideman!

hudba divadlo Bratislava herci

Tomáš Berka