Bludný bruslař - Pověsti a báchorky z Nizozemska a Flander

Bludný bruslař - Pověsti a báchorky z Nizozemska a Flander https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75073/bmid_bludny-bruslar-povesti-a-bachorky-z-KSH-75073.jpg 4 12 2

Pověsti a legendy ze všech koutů Nizozemska i Flander v převyprávění Eelka de Jonga a výběr nejhezčích povídaček z waterlandského kraje v podání místních vypravěčů ze sbírek Meertensova ústavu v Amsterdamu. Brusle sviští, dřeváky klapou, přístavy se utápějí v mlze, vlkodlaci skučí hlady… Překvapivá škála strašidelných i humorných příběhů z krajů, které si spojujeme spíše s nudnou, poklidnou rovinou. Ale domky ze škatulky skrývají za vycíděnými okny nejedno tajemství a dokonce i ve Waterlandu, kam je to z hlavního města co by kamenem dohodil, jsou podivné úkazy na denním pořádku.... celý text

Maanna
13.04.2020 4 z 5

Další návštěva světa mýtů, legend a pověstí, tentokrát z Nizozemí. Asi i kvůli tomu, že se jedná o evropskou zemi, tentokrát nebyly příběhy obsahově tak překvapivé a mnohé motivy jsou totožné s našimi příběhy, jen je autoři, na rozdíl od našich národopisců, neupravovali pro citlivé čtenářstvo, takže je tam o něco víc sexu a fekálních témat. Zaujalo mě i téma čarodějnic, které většinou neměly být ani tak trestané, jako napravované, aby čarovat přestaly. Zábavné bylo i propojování fantazie s realitou přírodních zákonů, třeba v příběhu, kde bruslař jel tak rychle, že mu při pádu led odřízl hlavu, ale ta zase rychle přimrzla, ale hádejte, co se stalo, když přišel domů do tepla ? (No, happyend to zrovna nebyl...) Čtení bylo zajímavé, ale i když jsou příběhy většinou krátké, je potřeba se na některé trochu víc soustředit, aby se v nich člověk nezamotal.

mot33
31.01.2020 4 z 5

Zajímavé povídky z holandska plné strašidel a tajemných událostí i tak lidských osudů.Mě osobně se kniha líbí.