Bleděmodře pruhovaný

Tereza, mladá česká středoškolská profesorka, se při svém studijním pobytu v New Yorku setkává s pohledným mladíkem. Přeskočí jiskra a je tu láska na první pohled... Jaké je však překvapení, když zjistí, že protějšek je někým jiným, než se v prvních minutách jejich sblížení zdálo! Robby je totiž celebrita. Tereza je sice krásná, inteligentní a vtipná mladá žena, ale obyčejná cizinka odkudsi z Čech. Navíc je nadměrně citlivá a zranitelná, neboť má za sebou traumatizující zážitky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174616/bledemodre-pruhovany-174616.jpg 4.128
Romány, Literatura česká
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-260-3542-8

Kniha Bleděmodře pruhovaný

miska331

Jsem více čtenář než zapisovatel svých dojmů. Taky mám momentálně dost práce s maturitou, ale tuto knihu jsem přečetla během týdne (A to jsem se učila na poslední hnusnou písemku z chemie). Protože byla jiná. Většinou čtu fantazy nebo něco současného od cizích autorů a tuhle knižku jsem začala číst kvůli své kamarádce, která si o ní chtěla povídat. Nemám ráda, když mi někdo příliš něco vnucuje, takže jsem ji nechala asi rok uležet. Pak jsem ji začala číst kvůli těm písničkám. A pak mě to chytilo. Je jiná. Není to slaďárna, i když by k tomu téma svádělo. Je to vyobrazený svět lidí z té druhé strany popularity. Navíc se tam i člověk zasměje a zabrečí a zavzteká. Vůbec nechápu, jak někdo může téhle knize dát odpad. To fakt je podivné, zvlášť když si člověk najde, že ten někdo ohodnotil jenom právě tuhle knížku. A ještě napíše, že se pěkně čte. To mě tedy pobavilo.

Hezké, nezvyklé téma, milé postavy, všichni tady nadržují Frankovi, to já bych taky chtěla Roba , moc se mi líbila Andy a Girl. A Terry jsem uměla pochopit. Původně jsem chtěla dát čtyři body, ale kvůli té paní dole dám pět, abych to aspoň trochu vyrovnala.

Lara6

Už delší dobu jsem si chtěla na tomtu serveru založit účet a teď jsem dostala impuls. Příběh knihy mi přišel dost zajímavý a taky se mi líbila forma, jakou je podáván. Terry je někdy dost zvláštní, vlastně jsem se nikdy nezamýšlela nad tím, jaký je osobní život partnera slavné osobnosti, takže mi to téma přišlo docela originální. V některých chvílích jsem si říkala, že těch tragédií měla až moc, ale zase život někdy někomu dává hodně zabrat a ona navíc je docela komplikovaná osobnost. Přesto působí sympatickým a mnohdy veselým dojmem často jsem se s ní uměla ztotožnit a pochopit její duševní rozpoložení. Měla si rovnou vzít Franka a byla by spokojená, jenže jak všichni dobře víme, srdci se poručit nedá.

Líbí se mi, že to napsala česká spisovatelka a je mi líto a podivné, že o ní není nikde ani zmínka. Že by už žila jen v Americe?

Dagnov157
04.11.2017

Tak tahle knížka se mi dostala do ruky čistě náhodou, našla jsem jí zastrčenou v autobuse. Protože do Ústí to bylo daleko, nejdříve jsem se začetla do potržených statí a pak jsem ji přečetla během týdne celou. Takže jestli to čte někdo, kdo ji v tom autobuse nechal, klidně mi napište, já vám jí pošlu. Mně se moc líbila a potřebovala bych sehnat to cédéčko, co k tomu je podle těchhle recenzí přiloženo. A taky bych chtěla vědět, co vedlo to divné hermafroditní individuum přede mnou k tomu, že se zaregistrovalo jen kvůli tomu, aby této knížce udělilo odpad. To musela být velká osobní motivace. Protože odpad bych já 400 stránek nečetla.

MonikaaHonza
03.02.2017odpad!

Za mě je hlavním (a jediným) lákadlem knihy její čtivost. I přes zásadní literární chyby má příběh spád a jednoduše se čte, pokud jste ochotni odpustit mnoho nedostatků.

Postavy nevykazují charakterové rysy, které jsou jim přisuzovány. Svým chováním atributy, se kterými autorka pracuje, spíše vyvrací. Příkladů je mnoho. Tereza je považovaná za charismatickou. S tím se ale neztotožňuje její věčná ufňukanost a nevyrovnanost. Z čeho jsme zjistili, že má charisma, kromě toho, že to řekl Rob? Dialogy jsou prvoplánové a nereálné, ani Andy nemluví jako dítě.

Frank, Rob, Meredith i ostatní postavy jsou systematicky škatulkovány. Kniha zcela ignoruje mnohotvárnost lidí, jejich chování, emocí i charakterových vlastností, a v otázce postav, stejně jako jinde, klouže po povrchu.

Na život je pohlíženo pouze z jednoho úhlu. Zápletka stojí na malicherných problémech, které by se daly jednoduše vyřešit zdravější a otevřenější komunikací, místo v jednom kuse podrobně popisovaným sexem.

Pokulhává i redakční práce a korektury, kniha je plná jazykových a tiskových chyb.

Bohužel musím konstatovat, že rádoby vtipným nebo uměleckým epilogem (co bylo záměrem?) to autorka úplně zazdila. Nezachránil to ani radikálně se nehodící vtip s knižní vazbou. Nerada bych kohokoli odváděla od psaní. Je to skvělý způsob sebereflexe, terapie i zamyšlení. Souhlasím, že je třeba talenty podporovat a v jazyce i příběhu Terezy Tomanové vidím potenciál. Ovšem také oceňuji konstruktivní kritiku a nehodlám chválit knihu, která si to dle mého názoru nezaslouží.

Myslím, že pro čtenářky této knihy je dobré shrnout i můj pohled na věc. Lidé nejsou černobílí. Všichni děláme chyby… A mohla bych pokračovat obecně zažitými větami, které se staly takovým klišé, že se nad nimi už ani nezamýšlíme.

Ale muži nejsou jen citliví ňoumové, chlapáčtí taťkové typu „kamarád taky rád“ ani namachrovaní nadržení nezdvořáci, jak nám kniha nabízí. Stejně tak všechny ženy nejsou věčně nevyrovnané, ztracené, utíkající. Všichni jsme možná něco z toho, všechno dohromady, nic, nebo také mnohem víc. Záleží, kdy a kdo nás vidí, jak nás hodnotí. Svět není tak plochý. Jistě, život není pohádka. Ale stojím si za tím, že alespoň do jisté míry je takový, jaký si ho samy uděláme.

Kdyby kniha nebyla darem, tak bych se rozhodně neprokousala až na konec.

zlatka2001
23.11.2016

Milý Franku, protože máš dnes narozeniny, přeji abys měl pořád hodně hostů, nebo spíš tak akorát, abys taky někdy chodil spát, protože ty jsi jako New York. A až Terry odjede pryč, budeš mít mě. MĚ. Jsi nejlepší chlap, co znám. (Tatínek si to stejně nepřečte.)

zlatka2001
23.06.2016

To bylo kráááásný! Já už to přečetla podruhý. Moc se mi líbilo, že je hlavní hrdinka z Čech a že to není na stejný brdo jako odstíny nebo bastardi. Terry jsem úplně rozuměla, taky bych nechtěla být středem pozornosti, vžívala jsem se do příběhu a nevím, jak bych jednala já. Frank je opravdický chlap , Rob je roztomilý, ale mně se líbil i ten Robův agent, to byl tedy týpek! Taky si myslím, že je to dobře stylisticky napsané, setkání Terry a Andy jsem obrečela, jak mě to dojalo.
To by mě fakt zajímalo, proč této knize někdo dal odpad a aspoň nenapsal proč! Belatris?!

datel77
04.02.2016

Už dlouho se mi nestalo, abych četla jednu knihu dvakrát. Tato se mi nějak zadřela pod kůži. U toho začátku jsem si říkala, zase vztah bohatého (slavného) a chudé (obyčejné), ale pak jsem zjistila, že o tohle v příběhu vůbec nejde. Jde totiž o to, jak se umí člověk vyrovnat s popularitou svého partnera, která jej ničí. Terry je mi blízká tím, jak nechce vyčnívat, trpí okolím, do kterého byla nechtíc vržena, bojuje proti tomu a vzdává to. Utíká. Přemýšlela jsem, jak bych takovou situaci řešila já a ono to asi nejde předjímat.
Moc se mi líbil popis shledání s Andy, to jsem obrečela, protože to bylo tak realistické, že se to muselo dotknout každé mámy. A musím dodat, že ať byl Robby sympaťák a vlastně měl s Terkou velkou trpělivost, já bych dala přednost Frankovi. To je totiž chlap, jaký má být.

Andra
11.04.2015

Znala jsem písničky z této knihy dřív, než knihu samotnou, pořád si je notovala má kolegyně. Pak mě donutila, abych si Maják, jak knize ona říká, i přečetla, Opravdu nejsem na romantické příběhy, ale asi jsem měla zrovna náladu, nebo jsem podlehla "nátlaku" kolegyně, prostě jsem se od toho nemohla odtrhnout. Přestože si myslím, že kniha nevychází ze skutečného příběhu, protože to by se určitě v našem bulváru detailně propíralo, je uvěřitelná. Terry mi přišla někdy hodně vtipná, někdy ufňukaná, jindy nápaditá (ty její Rules jsou prostě originální), samozřejmě jsem se zamilovala do Franka a do jeho majáku, a malá Andy je kouzelná holčička.
Je to zvláštní kniha, skoro jako kdyby ani nebyla napsána českou autorkou a donutila mě se zamyslet nad životem celebrit. trochu jsem tu Terry i chápala.
Mám ráda happyendy, ale myslím, že by Terry udělala líp, kdyby zůstala na majáku, což by vlastně byl taky dobrý konec.
Jo, a ten epilog - tak to je bomba - otočil celý příběh naruby.