Bitevní loď Bismarck: Příběh lodě a přeživšího člena posádky

Bitevní loď Bismarck: Příběh lodě a přeživšího člena posádky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463695/bitevni-lod-bismarck-pribeh-lode-a--MtD-.jpg 4 7 4

Autor v knize pečlivě dokumentuje všechny události kolem této velké bitevní lodě od její stavby až k potopení. Oživujícím způsobem je opakovaně doplňuje pohledem na celé Německo v době nacionálního socialismu a na mezinárodní souvislosti. Kniha tak líčí nejen situaci na palubě a v podpalubí Bismarcka během operace „Rheinübung” mezi 18. a 27. květnem 1941. Toto dění samozřejmě představuje hlavní část celého příběhu. Chronologicky popisuje všechny důležité okamžiky od spuštění lodě na vodu v roce 1939 v Hamburku, přes zkušební plavby v Baltském moři, vyplutí do Atlantiku, míjení ostrovů, boj v Dánském průlivu, pokus o návrat do St. Nazaire, až po její potopení. Kromě toho uvádí podrobné technické údaje o Bismarckovi a jeho posádce. Je z toho patrné, že autor, jako čtvrtý dělostřelecký důstojník, měl obsáhlé odborné znalosti i o těch nejmenších podrobnostech. Text zahrnuje rovněž očitá svědectví dalších přeživších, a také pohled z britské strany. Autor je nejen cituje, ale zaujímá k nim i svůj osobní názor, protože kromě nezpochybnitelných faktů o lodi a operaci „Rheinübung“, jež autor uvádí, existuje jako vždy mnoho nezodpovězených otázek. Jako příklad zmiňuje řadu „sporných“ úvah a rozhodnutí admirála Lütjense během operace „Rheinübung“. Je například také diskutabilní, jestli se po zásahu torpédem vzala v úvahu všechna možná řešení a udělalo se všechno pro to, aby se problém s poškozeným kormidlem odstranil. Projevila se zde už rezignace, nebo by všechna opatření byla již zbytečná a situaci by mohla ještě zhoršit? Na takových místech se autor pokouší najít nejracionálnější odpověď argumentací, úvahou nebo zákony logiky. Autora knihy zachránila posádka britské lodě. V závěru knihy poměrně obsáhle popisuje své zážitky ze zajetí, které strávil nejprve ve Velké Británii, a pak v Kanadě. V roce 1946 ho Britové propustili a v roce 1949 absolvoval studium práv. Pracoval v diplomacii jako vyslanecký rada a později jako velvyslanec v různých zemích. Zemřel v roce 2003 v 93 letech.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Omnibooks

Schlachtschiff Bismarck: Ein Überlebender in seiner Zeit , 2002

Pedro.Varius
12.10.2023 4 z 5

Krásný popis průběhu operace Bismarcka z pohledu autora jako přeživšího.Kniha se četla výborně, i ta kapitola jak to chodilo v zajetí je velmi zajímavá.Až na autorovi výpady ohledně politiky se mi četli hůř ale vzhledem k tomu čím si prošel to chápu.

icezero
07.11.2021 3 z 5

Pro mě je Bismarck jeden ze smutných symbolů WW2... Na jednu stranu škoda, ze dopadl jak dopadl, na druhou stranu, dopadnout to jinak, kdo ví, jak by druhá světová valka vypadala.
Knížku jsem si půjčil u tchána, který je do lodí blázen, mě lákají jen dvě a shodou náhod našel oba potopené vraky jeden člověk. V knize mě zvlášť zaujaly popisy námořních bitev, líčení zajateckého tábora je tak zajímavý a hodně zklamal překlad

Giskard
04.10.2020 5 z 5

Autor knihy je jeden z pouhých dvou důstojníků, kteří potopení Bismarcka přežili. Po letech o tom sepsal velmi zajímavou knihu, přičemž pasáže od souboje s Hoodem a Princ of Wales po chvíle, kdy byl zachráněn z moře jsou asi nejzajímavější. Ale neméně zajímavé jsou i pasáže ze zajetí v Británii a v zajateckém táboře v Kanadě, byť se některým faktům vyhýbá, protože v době kdy kniha vyšla žilo ještě několik fanatických nacistů, schopných mu nějak ublížit. Slabinou knihy je překad, alespoň tedy pro nás, co se válkami na moři už pár desetiletí zabývají. Sám o sobě je dobrý, ale jeho autor (sám vydavatel knihy) místo zažitých odborných termínů používá vlastní, nepřesné (pro příklad - místo dálkoměr používá zaměřovač, vzdálenosti udává v hektometrech atd.). Každopádně ale knihu doporučuji!

JiříŠkorpík
30.03.2020 5 z 5

Popis posledního boje bitevní lodě je nepopsatelný zážitek. Je to současně fascinující i absurdní. Fascinující co všechno lze postavit, a absurdní při představě, že uvnitř chrastí lidská těla.